جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

اعتبارات مصوب دولت به کمیته امداد پرداخت نشد / در پرداخت مستمری دچار مشکل شدیم - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اعتبارات مصوب دولت به کمیته امداد پرداخت نشد / در پرداخت مستمری دچار مشکل شدیم

اعتبارات مصوب دولت به کمیته امداد پرداخت نشد / در پرداخت مستمری دچار مشکل شدیم


سرپرست کمیته امداد امام خمینی گفت: اعتبارات مصوب دولت به کمیته امداد پرداخت نشد.

اعتبارات مصوب دولت به کمیته امداد پرداخت نشد / در پرداخت مستمری دچار مشکل شدیم

به گزارش واحد مرکزی خبر، حسین انواری شامگاه چهارشنبه در گفت‌وگوی ویژه خبری از شبکه تبرستان هدف از حضورش در مازندران را دیدار با خیران، شرکت در همایش دانشجویی با موضوع آموزش سبک زندگی پایدار و نیز جشن خودکفایی بیش از 5 هزار و 500 خانوار کمیته امداد در مازندران عنوان کرد.
وی در پاسخ به این سئوال که چه تعداد در کشور زیرپوشش کمیته امداد هستند، اظهار کرد: دو نوع مخاطب در کمیته امداد داریم، بخشی از افراد به دلیل وجود حادثه و سوانح از کمیته امداد درخواست کمک می‌کنند و بخش دیگر نیز افرادی هستند که برای ادامه حیات و زندگی نیاز به حمایت کمیته امداد دارند.

*مراجعه سالانه 5 میلیون نفر به کمیته امداد

این مسئول بیان کرد: سالانه بیش از چهار و نیم تا پنج میلیون نفر نیز برای بازسازی و بهسازی واحدهای مسکونی، ازدواج، معیشت و ایجاد اشتغال به این نهاد مراجعه می‌کنند.

انواری از برنامه‌ریزی ایجاد اشتغال برای بیش از یک صدهزار خانوار در این نهاد خبر داد و گفت: این افراد پس از رسیدن به مرحله خودکفایی ارتباطشان با این نهاد قطع نمی‌شود ولی ارتباط مالی با کمیته امداد ندارند.

وی با اعلام اینکه یک سری از خانواده‌ها هستند که به دریافت کمک دائم از این نهاد دارند، ادامه داد: کمیته امداد تلاش دارد به این افراد به صورت ویژه کمک کند.

سرپرست کمیته امداد درباره اقدامات این نهاد در حوزه ایجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: با اقدامات انجام شده در این بخش برخی از افراد زیرپوشش این نهاد پس از دریافت کمک از کمیته امداد در حال حاضر تبدیل به کارآفرین شدند که براساس این طرح برخی از افراد نه تنها از این نهاد کمک نمی‌گیرند بلکه به کمیته امداد در توانمندسازی افراد کمک می‌کنند.

*برنامه‌ریزی برای ایجاد اشتغال برای 350 هزار نفر

وی از برگزاری جشن خودکفایی برای بیش از 5 هزار و 500 مددجویی کمیته امداد مازندران خبر داد و افزود: این افراد نیاز به دریافت مستمری کمیته امداد نداشته و برای ادامه فعالیت از تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند.

انواری بیان داشت: برنامه‌ریزی برای ایجاد اشتغال برای 350 هزار نفر در دستور کار این نهاد قرار دارد و برای کارآفرینی هر میزان که منابع مالی در اختیار داشته باشیم اقدام می‌کنیم.

وی تصریح کرد: برای امسال بیش از دو هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شد که تاکنون هزار میلیارد تومان آن ابلاغ شد که 60 تا 70 درصد این مبلغ دریافت و مابقی نیز در سطح بانک‌ها در حال پیگیری است.

سرپرست کمیته امداد کشور درباره ناکافی بودن میزان مستمری که به افراد زیرحمایت پرداخت می‌شود، گفت: ناکافی بودن میزان مستمری سخن حقی است و در این ارتباط مصوبه‌ای داشتیم که حدود 40 درصد حقوق دستمزد مبنای پرداخت مستمری باشد که این مصوبه تاکنون عملیاتی نشد، برای اجرای این مصوبه با کمبود منابع مالی مواجه هستیم و بودجه‌ای که دولت برای کمک به مستمری بگیران اختصاص می‌دهد کافی نیست.

*در پرداخت مستمری دچار مشکل شدیم

وی به افزایش نرخ تورم در کشور اشاره کرد و بیان کرد: بخشی از اعتبارات تصویب شده دولت در کمیته پرداخت نشد که همین موضوع سبب شد که در پرداخت مستمری‌بگیران دچار مشکل شویم.

سرپرست کمیته امداد درباره خدمات بیمه‌ای به مستمری بگیران گفت: ارائه خدمات بیمه‌ای به روستاییان در روستاها از ما سلب شد ولی در شهرها همچنان افراد زیرحمایت، از برنامه حمایتی این نهاد بهره‌برداری می‌کنند.

وی درباره نحوه هزینه کرد زکات در کشور اظهار کرد: از سال 85 رهبر معظم انقلاب اسلامی کمیته امداد را مامور جمع‌آوری و هزینه کرد زکات اعلام کرد.

انواری خاطرنشان کرد: وجوه زکات برای کمک به محرومان، در راه ماندگان و در سطح روستاها نیز به فعالیت‌های عمرانی اختصاص می‌یابد.

*پرداخت بیش از 100 میلیارد تومان زکات توسط مردم

وی در پاسخ به این سئوال که آیا دولت سهم بودجه‌ای خود در قبال دریافت زکات را پرداخت می‌کند، افزود: مردم در ارتباط با این طرح اقدامات مناسبی را در دستور کار قرار دادند.

سرپرست کمیته امداد کشور اظهار کرد: در سال‌جاری مردم بیش از 100 میلیارد تومان در راستای اجرای این طرح پرداخت کردند که از دولت در این بخش تنها 30 میلیارد تومان دریافت کردیم.

وی در پایان به اقدامات حمایتی کمیته امداد برای تحصیل دانشجویان و دانش‌آموزان و نیز طلاب اشاره کرد و گفت: 700 هزار دانش‌آموز و بیش از 100 هزار دانشجو و طلبه زیرحمایت این نهاد قرار دارند.