رونق تولید ملی | دوشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۸

اطلاع رسانی امری موثر در پیشگیری از بیماری ایدز است - نمایش محتوای خبر

 

 

اطلاع رسانی امری موثر در پیشگیری از بیماری ایدز است

دکتر فرهنگ بابا محمودی روز سه شنبه در جلسه ستاد برگزاری روز جهانی ایدز با بیان اینکه از 10 تا 16 آذر به عنوان هفته اطلاع رسانی ایدز در نظر گرفته شده به تعریف این بیماری پرداخت و افزود: ایدز یک بیماری پیشرونده و قابل پیشگیری است که حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ‌آی‌وی در بدن میزبان است که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن انسان می‌ شود.

وی اظهار داشت: ویروس اچ آی وی خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم به فرصت طلب است که یک بدن سالم بطور عموم قادر به مبارزه با آنهاست و در نهایت پیشرفت همین عفونت‌هاست که منجر به مرگ بیمار می‌ شود.

وی بیان داشت: امروزه ایدز در کشورهای در حال توسعه به سرعت دارد گسترش می یابد که تاثیری منفی بر سلامت و توسعه اجتماعی ، اقتصادی این کشورها گذاشته است .

بابا محمودی گفت: تحت نظارت داشتن افرادی که اچ آی وی مثبت دارند و افرادی که وارد این بیماری شده اند و همچنین افراد سالم که در خطر این بیماری قرار دارند از اهداف سیاست های کنترلی این دانشگاه است.

در ادامه این جلسه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: اچ آی وی یک بیماری واگیردار است که همه ساله آمار آن در ایران تغییر می کند.

ˈمحمد رضا میرزاییˈ بر جلب مشارکت دستگاه های اجرایی استان در مورد آگاهی بخشی به مردم در مورد بیماری اچ آی در هفته اطلاع رسانی این بیماری ( 10 تا 16 آذر) تاکید کرد و افزود: در ایام محرم از طریق تریبون در مساجد و هیات ها به بیان این بیماری و کنترل آن پرداخته شود.

وی ادامه داد: همچنین دستگاه های مختلف می توانند از طریق ایجاد کمپ ها ، چاپ پوستر و بروشور در این زمینه اطلاع رسانی کنند.