جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

اطلاعات حدود 12 هزار موقوفه مازندران در سامانه اوقاف ثبت شد - نمایش محتوای خبر

 

 

اطلاعات حدود 12 هزار موقوفه مازندران در سامانه اوقاف ثبت شد

به گزارش خبرنگار ایرنا ، حجت الاسلام' ستار علیزاده' روز یکشنبه در دیدار پرسنل اداره اوقاف و امور خیریه مازندران با آیت الله نظری گفت : در این سامانه تمامی اطلاعات موقوفات و بقاع استان مازندران ثبت و ضبط می شود .

وی با اشاره به اینکه 13 هزار موقوفه و 160 هزار رقبه در مازندران وجود دارد ، ادامه داد : یکصد هزار مستاجر در این رقبات حضور دارند .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران از صدور 215 فقره سند مالکیت برای بیش از دو هزار موقوفه استان در سال جاری خبر داد و گفت : 20 هزار وقفنامه قدیمی استان نیز بازنویسی شد.

وی با تاکید بر این که تمامی تلاش اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران صرف درآمدهای حاصل از وقف براساس نیات واقف است ، به اجرای 228 پروژه عمرانی حوزه موقوفات در استان اشاره کرد و افزود : با اجرای این پروژه ها زمینه اشتغال دو هزار نفر فراهم شده است .

مدیر کل اوقاف و امور خیریه مازندران همچنین از شناسایی چهار هزار رقبه جدید در سال جاری در استان خبرداد و گفت : تجدید و تمدید اجاره 14 هزار سند جدید نیز امسال انجام شده است .

وی افزود : این سازمان برای نهادینه کردن وقف از ظرفیت های موجود استفاده می کند تا وقف از حالت مهجوریت و مظلومیت که در جامعه دارد ، خارج شود.

علیزاده با بیان این که وقف در ابعاد مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، دینی و بهداشتی تاثیرات بسزایی در جامعه دارد ، گفت : کمک به محرومان ، پرداخت هزینه درمان ، هزینه های بهداشتی و اطعام فقرا ، نیازمندان و کمک هزینه ازدواج از جمله نیات واقفان در وقف اموال است.

وی افزود : امسال 30 میلیارد ریال از محل موقوفات مازندران درآمد کسب و بر اساس نیات واقفان هزینه شد.

آیت الله ' عبدالله نظری' از علمای مازندران نیز دراین جلسه گفت: اسلام به عنوان دین کامل در تمامی ابعاد دقت لازم را داشته است .

وی افزود : در امور مالی ، اسلام با لحاظ کردن مساله وقف ، مردم و جامعه را به اصل کمک و همیاری در جامعه هدایت کرده است .

آیت الله نظری تاکید کرد : متولیان وقف می بایست با لحاظ کردن جنبه احتیاط و نیات واقف ، در صرف درآمدهای کسب شده از طریق موقوفات تلاش کنند.

وی با تاکید بر اینکه حق الناس از سوی خداوند بسیار مورد توجه و تاکید است ، ادامه داد : مستاجرین املاک وقفی نیز باید با لحاظ کردن این حساسیت ها ، حق وقف را پرداخت کنند.

18 اداره و نمایندگی اوقاف و امور خیریه در مازندران فعالیت می کنند .