جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

اضافه وزن یا چاقی در 56 درصد شهرنشینان و 53 درصد روستانشینان مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

اضافه وزن یا چاقی در 56 درصد شهرنشینان و 53 درصد روستانشینان مازندران

مازندران بالاترین درصد چاقی کشور را دارد، به‎طوری که 53 درصد روستانشینان و 56 درصد شهرنشینان این استان دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.

اضافه وزن یا چاقی در 56 درصد شهرنشینان و 53 درصد روستانشینان مازندران

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس مازندران، پویش تغذیه سالم با شعار مصرف روزانه پنج بار میوه و سه بار سبزی، از 29 آذرماه به‌طور هم‎زمان در سراسر کشور آغاز شد و به‎دلیل اینکه مازندران رکورددار چاقی در کشور است، لذا زمان فعالیت این پویش از دو هفته به یک‎ماه افزایش یافت و امروز آخرین روز آن بوده است و البته این به معنای پایان فعالیت‎ها در حوزه اصلاح باورهای غلط نسبت به تغذیه نیست.

باوجود اینکه استان مازندران به‎دلیل آب و هوای معتدل و مرطوب از نعمت زمین‌های حاصلخیز و انواع میوه‎جات و صیفی‎جات برخوردار است و قیمت میوه و سبزی در این استان نیز مناسب است اما این مواد غذایی در سبد خانوارهای مازندرانی جایگاه قابل قبولی ندارد.

کم‎تحرکی، چاقی، افسردگی و تغذیه ناسالم ازجمله عواملی هستند که در مازندران نسبت به سایر استان‎ها از درصد بیشتری برخوردار بوده و اکنون حوزه سلامت مازندران با اجرای کمپین‎های مختلف، آموزش در سطح مدارس و ادارات یا از طریق مراکز بهداشتی و درمانی در نظر دارد تا جامعه هدف را از ابتلا به بیماری‎های ناشی از چاقی آشنا کند و این سطح از میزان چاقی را کنترل کرده و یا کاهش دهد.

* 78 درصد مرگ و میرها در مازندران مربوط به‎ بیماری‎های غیرواگیر است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران می‎گوید: زندگی ماشینی با همه نکات مثبتی که با خود به‎همراه آورده و حتی در وقت و هزینه خانوارها نیز صرفه‎جویی شده است اما در مواردی نیز به‎دلیل بی‎برنامگی و تغییر در الگوی زندگی جسم و روح آدمی را به سستی کشانده و او را مستعد انواع بیماری‌ها و مشکلات ساخته است.

محسن اعرابی در گفت‎وگو با خبرنگار فارس با اعلام اینکه اکنون 70 درصد بیماری‎ها غیرواگیر هستند و 78 درصد مرگ و میرها در استان به‎دلیل ابتلا به همین نوع بیماری‎هاست، اعتقاد دارد که اگر در گذشته با بیماری‎های واگیردار روبه‎رو بودیم، اما سرمنشأ آن نیز مشخص بود، امروز با بیماری‎های خاموشی مانند فشار خون بالا و دیابت روبه‎رو هستیم که سال‎ها با فرد همراه است و زمانی تشخیص داده می‌شود که شاید فرصتی برای جبران عوارض آنها باقی نمانده باشد.

وی ادامه داد: پیشگیری بهترین عاملی است که سلامت افراد را تضمین می‎کند؛ باید نکات بهداشتی و الگوی زندگی مناسب را رعایت کرد، زیرا سلامتی شوخی‎بردار نیست.

* مصرف سبزی و میوه در مازندران جدی گرفته نمی‎شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان کرد: مصرف سبزی و میوه در این استان جدی گرفته نمی‎شود و این در حالی است که به وفور در مازندران یافت می‎شود و هزینه بالایی را به خانواده‎ها تحمیل نمی‎کند.

اعرابی گفت: از فواید مصرف سبزی و میوه‌های تازه می‌توان به دریافت ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن اشاره کرد، همچنین فیبر موجود در سبزیجات تازه و میوه‌ها از عوامل مهمی است که سبب کارکرد مناسب دستگاه گوارش شده و خطر ابتلا به سرطان‌های روده بزرگ را کاهش می‎دهد، علاوه بر این فیبر موجود در مواد غذایی سبب می‌شود تا جذب قند به شکل مناسبی انجام شده و در کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به دیابت نیز مؤثر است.

وی با بیان اینکه اگر چه سبوس‌گیری بیش از حد استاندارد در کارخانه‌های آرد سبب شده که دریافت فیبر از طریق نان که قوت غالب مردم است کاهش یابد، اظهار امیدواری کرد که مطالبه مردم از نانوایی‌ها برای ارائه نان دارای درصد سبوس قابل قبول و استاندارد اصلاح شود.

رئیس مرکز بهداشت مازندران گفت: یکی از عوامل خطر مهم بیماری‎های غیرواگیر در مازندران چاقی است که در حال حاضر 32 درصد جمعیت زنان و 18 درصد جمعیت مردان مازندران چاق هستند و مشکل مهم این است که حدود 22 درصد جمعیت چاق در مردان و 60 درصد جمعیت زنان چاق در این استان چاقی شکمی دارند.

* اضافه وزن یا چاقی در 56 درصد شهرنشینان و 53 درصد روستانشینان مازندران

این مسؤول بیان کرد: به‎طور کلی، 56 درصد شهرنشینان و 53 درصد ساکنان روستاهای مازندران مبتلا به چاقی یا اضافه وزن هستند که علت مهم بالا بودن این آمار نیز تحرک ناکافی و تغذیه ناسالم بوده و زمینه‎ای است برای بروز بیماری‎های قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت و پوکی استخوان.

اعرابی با بیان اینکه چاقی قابل کنترل یا پیشگیری است، می‎گوید: تنظیم برنامه و اصلاح رفتارهای غذایی، متعادل نگه‎داشتن وزن و فعالیت بدنی از عواملی است که در پیشگیری و کنترل وزن مؤثر هستند.

* افسردگی سبب چاقی می‎شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به اینکه افسردگی چگونه می‎تواند سبب چاقی شود، گفت: به‎نظر می‎رسد به این عامل مهم مؤثر در بروز چاقی کمتر توجه شده است؛ زمانی که فرد دچار افسردگی می‎شود، هورمونی به نام کورتیزول که از آن به هورمون استرس یاد می‎شود، به میزان بالایی در بدن ترشح و به ‎مرور زمان سبب تجمع چربی در دور کمر و چاقی شکمی می‎شود.

* چگونه تشخیص دهیم که در معرض خطر چاقی قرار داریم؟

این مسؤول در پاسخ به اینکه معیار شناسایی افراد در معرض خطر چاقی چیست؟ اظهار کرد: افراد بالای 19 سال می‎توانند وزن خود به کیلوگرم را بر مربع یا توان 2 قد (با واحد متر) تقسیم کنند و اگر عدد به‎دست آمده کمتر از 18.5 باشد یعنی آن فرد دارای توده بدنی لاغر و احتمال خطر ابتلای او به بیماری‎های مرتبط با چاقی به‎صورت جزیی است. به همین ترتیب نیز رقم به‎دست آمده بین 18.5 تا 29.5 دارای وزن طبیعی با احتمال ابتلای کم به بیماری‎های چاقی، عدد 25 تا 29.9 دارای اضافه وزن با احتمال ابتلای متوسط به بیماری‎های مرتبط با چاقی است.

وی ادامه داد: اگر عدد حاصل از فرمول یادشده بین 30 تا 34.9 باشد، او دارای چاقی درجه یک است، زمانی‎که این عدد بین 35 تا 39.9 باشد، آن فرد دارای توده بدنی چاق درجه دو یا شدید است و در پایان نیز اگر رقم حاصل، مساوی یا بیشتر از 40 باشد، آن فرد دارای چاقی درجه سه با احتمال خطر ابتلای خیلی شدید به بیماری‎های مرتبط با چاقی است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از همه هم‎استانی‌های مازندرانی خواست که با مراجعه به پزشکان خانواده از آنها درخواست کنند تا ارزیابی عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را برای آنها انجام دهند.

اعرابی گفت: همه پزشکان خانواده شهری به‌همراه کارشناسان مراقب سلامت و پزشکان خانواده روستایی به‌همراه بهورزان آمادگی دارند تا ارزیابی عوامل خطر بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت و فشارخون بالا را برای جمعیت زیر پوشش خود انجام دهند.

رئیس مرکز بهداشت مازندران بیان کرد: بدیهی است مداخلات لازم براساس آخرین یافته‌های علمی در دنیا در دستورالعمل‌های مربوطه به همه تیم‌های پزشکی خانواده استان ابلاغ شده است و آنها نیز به بهترین شکل این خدمات را ارائه می‌دهند و در صورت نیاز به دریافت مشاوره از متخصصان رشته‌های مرتبط، این کار توسط پزشکان خانواده انجام می‎شود.

به گزارش فارس، در حال حاضر بیش از 620 پزشک خانواده شهری و 430 پزشک خانواده روستایی به جمعیت‌های زیر پوشش خود خدمات ارائه می‌دهند.