سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

اشتغال‌زایی 3800 نفر با آموزش مهارتی در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

اشتغال‌زایی 3800 نفر با آموزش مهارتی در مازندران

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران گفت: امسال حدود 3 هزار و 800 نفر بعد از فراگیری آموزش‌های مهارتی در مراکز فنی و حرفه‌ای مشغول به‌کار شدند.

اشتغال‌زایی 3800 نفر با آموزش مهارتی در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، رضا گرزین عصر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نهادینه شدن آموزش مهارتی به‌صورت غیر رسمی به افراد ماهر و جویای کار و آموزش ارتقای سطح آگاهی شاغلان از سری فعالیت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای است، اظهار کرد: بیش از 100 درصد تعهدات آموزشی در بخش دولتی و خصوصی مراکز فنی و حرفه‌ای مازندران در سال‌جاری محقق شد.

وی با اشاره به اینکه در بخش آموزش مراکز دولتی فنی و حرفه‌ای حدود 5 میلیون و 680 هزار نفر ساعت آموزش صورت گرفت، افزود: با وجود فعالیت 800 واحد آموزشگاه غیر دولتی در مازندران در سه شاخه صنعت، خدمات و کشاورزی 8 میلیون نفر ساعت در قالب 40 هزار نفر آموزش لازم را به متقاضیان داده شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران با بیان اینکه 68 هزار نفر در بخش دولتی و خصوصی آموزش مهارتی را در استان فرا گرفتند، بیان کرد: در مراکز ثابت آموزش فنی و حرفه‌ای در 41 رشته 464 حرفه آموزشی، آموزش مهارتی ارائه می‌شود.

این مسئول آموزش روستایی را برای فنی و حرفه‌ای مازندران مهم دانست و گفت: فنی و حرفه‌ای مازندران در 268 روستا، سه مرکز جوار دانشگاه ویژه دانشجویان، آموزش زندانیان، پادگان‌ها، تیم سیار استاد شاگردی، اقشار آسیب‌پذیر اجتماعی، یک‌هزار و 740 نفر از معتادان در کمپ‌های ترک اعتیاد، 304 نفر در سکونت‌گاه‌های غیررسمی، 420 نفر مددجویان بهزیستی، 50 نفر از زنان سرپرست خانوار، 132 نفر زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست و 113 نفر از معلولان در سطح استان آموزش مهارتی را فرا گرفتند.

گرزین از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری متعدد با دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد و ادامه داد: به‌منظور بهره‌مندی از ظرفیت‌ دستگاه‌های اجرایی با بهزیستی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، دانشگاه‌ها، دانشگاه منابع طبیعی و شرکت غله برای آموزش خبازان تفاهم‌نامه همکاری منعقد شد.

وی با اعلام اینکه 62 درصد آموزش‌دیدگان فنی و حرفه‌ای مازندران جذب بازار کار می‌شوند، تصریح کرد: به آموزش‌دیدگان مشاغل خانگی و کارآفرینان تسهیلات خود اشتغالی تعلق گرفته است که در این خصوص دو بانک ملت و ملی برای 24 رشته که قابلیت اجرا در منازل را دارند 2 میلیارد تومان تسهیلات با سود بانکی چهار درصد اختصاص داده است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر 73 پرونده متقاضیان تسهیلات خود اشتغالی و کارآفرینی در بانک کارآفرین امید منتظر است، خاطرنشان کرد: فنی و حرفه‌ای مازندران به‌دلیل تغییر مدیریتی که پیش آمده است از عملکرد بانک کارآفرین امید راضی نیست.

این مسئول از تشکیل کمیته مهارت و کارآفرینی در مازندران خبر داد و افزود: این کمیته در استان با ریاست استاندار و در شهرستان‌ها با ریاست فرمانداری‌ها اداره می‌شود که در سال 95 هم تداوم دارد.

گرزین با اشاره به اینکه امسال 3 هزار و 779 نفر در مراکز فنی و حرفه‌ای بعد از فراگیری آموزش مهارتی مشغول به‌کار شدند، گفت: از سال 92 به بعد 13 هزار و 316 نفر بعد از فراگیری آموزش مهارتی در بازار کار مشغول به‌کار شدند.