جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

اسوه های صبر - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

اسوه های صبر

تهیه کننده:سیده مریم اصفهانی
مجری:طاهری
تصویربردار:فردین شیری
صدابردار:کاظمی
تدوین:امامی
دستیار تهیه:مریم آشتینه

روایت زنان از سال‌های دفاع ، از وجوه مغفول مانده تاریخ دفاع مقدس بوده است، زنانی که در جنگ حضور داشتند و دوشادوش مردان جنگیدند و این جنگ صرفاً به معنای عام آن حضور در مناطق عملیاتی نبوده است.
سهم زنان در کتاب قطور دفاع مقدس، اندک است و آن‌ها هنوز لحظه‌های حضورشان را در این اتفاق تاریخی آن گونه که باید و شاید روایت نکرده‌اند.
از ایام جنگ و نقش زنان فقط این را به یاد می‌آوریم که در حال بدرقه همسران و فرزندان‌شان، در هنگام اعزام به جبهه بوده‌اند و از فعالیت‌های آنها در پشتیبانی جنگ، چیزهای کمی می‌دانیم، از زنانی که خاطرات دوران جنگ بخشی از وجودشان شده است.
بی‌تردید نقش و حضور زنان در هشت سال جنگ تحمیلی، نقشی انکار ناپذیر است، چرا که نخستین قربانیان جنگ، زنان و کودکان هستند.
وقتی جنگی آغاز می‌شود و مرد پای به جبهه‌ها می‌گذارد، نقش زنان دو چندان می‌شود، شیرزنان مازندرانی نیز همانند زنان سایر مناطق کشور، در غیاب مردان، همزمان چند نقش مهم را در راستای حفظ سازمان خانواده خویش عهده‌دار بوده‌اند.
زنانی که در راه اعتلای نام میهن، همسران و فرزندان خود را با دست‌های خود از زیر کلام الهی عبور دادند.
زنانی که در پی مسائل جنگ از شهر و دیار خود کوچیده‌اند، زنانی که در طول سالیان دراز پس از جنگ، پرستارانی گمنام و بی‌نام و نشان، برای همسران و فرزندان جانباز خود بوده‌اند. خاطره حماسه آفرینی، مهرورزی و شکیبایی ماندگار زنان این سامان تا همیشه در حافظه تاریخی ایرانیان جاودانه بماند.
ویژه برنامه اسوه های صبر در همین راستا باآیتمهایی چون:پلاتو-موسیقی-کارشناسی-راوی جنگ-گزارش-شعر دفاع مقدس و ... سعی دارد روایتگر حضور شیرزنان مازنی در 8سال جنگ نابرابرباشد.

 


 

سال تولید: 96