رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

استفاده از روش‌های مبارزه غیرشیمیایی و زراعی در فریدونکنار - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

استفاده از روش‌های مبارزه غیرشیمیایی و زراعی در فریدونکنار

استفاده از روش‌های مبارزه غیرشیمیایی و زراعی در فریدونکنار


مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از استفاده از روش‌های مبارزه غیرشیمیایی و زراعی در این شهرستان خبر داد.

استفاده از روش‌های مبارزه غیرشیمیایی و زراعی در فریدونکنار

حسن رزاقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان فریدونکنار اظهار کرد: مدیریت جهاد کشاورزی فریدونکنار به برگزاری کارگاه آموزشی کاشت، داشت و برداشت برنج در روستای بی‌نمد از توابع دهستان اقدام کرده است.

وی افزود: این کارگاه به منظور بالا بردن سطح اطلاعات و دانش کشاورزان منطقه و ارتقای تولید و بهره‌وری در بخش کشاورزی و نیز با عنایت به اهمیت تولید محصول سالم و فرهنگ‌سازی عموم جامعه درباره استفاده از روش‌های مبارزه غیرشیمیایی و زراعی برگزار شده است.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار با اشاره به حضور مسئول و کارشناسان مرکز با رویکرود و تعداد 32 نفر از بهره‌برداران در این کارگاه، بیان کرد: درباره نحوه زندگی کرم ساقه‌خوار برنج و روش‌های مبارزه زراعی قبل از کاشت برنج و بعد از آن تشریح شده است.

وی برگزاری آموزش‌های دوره زندگی زنبور تریکوگراما و چگونگی اثر آن روی تخم ساقه‌خوار و نیز روش‌های مبارزه با علف‌های هرز به روش‌های مکانیکی و شیمیایی و استفاده مناسب از ضایعات علف‌های هرز حاشیه مزارع با تولید کمپوست در این کارگاه خبر داد.

رزاقی با بیان اینکه دهمین جلسه سایت الگویی برنج در روستای ازباران از توابع دهستان امام‌زاده عبدالله شهرستان فریدونکنار برگزار شد، تصریح کرد: در راستای تحقق اهداف کشاورزی پایدار و با توجه به اهمیت کشت محصول زراعی برنج در منطقه و نیز به منظور رشد و اعتلای تولیدکنندگان این بخش سایت الگویی مطلوبی برگزار شد.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار با تاکید بر اینکه با توجه به نیازسنجی‌های به عمل آمده جلسات سایت الگویی برنج برگزار می‌شود، گفت: دهمین جلسه سایت الگویی برنج با حضور مسئول و کارشناسان مرکز جهاد کشاورزی بخش دهفری فریدونکنار،شورای اسلامی روستای ازباران و 15 نفر از کشاورزان عضو سایت با موضوعیت به مرحله اجرا رسیده است.

وی در تشریح موضوع و محورهای برگزاری سایت الگویی برنج در روستای ازباران از مدیریت و مصرف بهینه آب با استفاده از سیلندرهای مشاهده‌ای در آبیاری تناوبی برای حفظ منابع آب، تهویه زمین و خروج گازهای مضر نام برد.

رزاقی جداسازی و معدوم کردن ساقه‌های مشکوک به آلودگی لارو کرم ساقه‌خوار برنج و بیماری ژیبرلا از بوته‌های سالم در حین عملیات وجین یا مزرعه گردشی به منظور کاهش مصرف سموم شیمیایی و خطرات زیست‌محیطی را مهم دانست و افزود: دوره آموزشی مهارتی زراعت برنج نیز در شهرستان فریدونکنار برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه دوره آموزشی مهارتی زراعت برنج در روستای بی‌نمد دهستان با رویکرود شهرستان فریدونکنار در حال اجراست، افزود: این دوره به منظور ارتقا سطح دانش و آگاهی کشاورزان، افزایش عملکرد و کیفیت محصولات تولیدی آنان به ویژه برنج و در راستای سیاست‌گذاری دولت در اجرای کشاورزی پایدار برگزار می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فریدونکنار گفت: نخستین جلسه این دوره آموزشی با موضوعیت نحوه تشخیص بیماری ژیبرلا در مزرعه و پیشگیری از این بیماری از طریق ضدعفونی صحیح بذر و نیز اهمیت تجهیز و یکپارچه‌سازی اراضی با حضور مسئول و کارشناسان مرکز جهاد کشاورزی با رویکرود و 28 نفر از کشاورزان در روستای بی‌نمد دهستان با رویکرود این شهرستان اجرا شده است.