رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

استفاده از بذرگواهی شده برنج در 15 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

استفاده از بذرگواهی شده برنج در 15 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

استفاده از بذرگواهی شده برنج در 15 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران


رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از استفاده بذر گواهی شده برنج در 15 هزار هکتار از شالیزارهای استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران دلاور حیدرپور روز یکشنبه در جلسه شورای کشاورزی که در دانشگاه تربیت مدرس شهرستان نور برگزار شداظهار داشت: برای این سطح 775 تن بذر برنج ارقام پرمحصول گواهی شده تهیه و تامین شد.

وی افزود : با توجه به آغاز کشت بهاره محصولات کشاورزی و کشت برنج، آماده سازی زمین های کشاورزی هر چه سریعتر باتوجه به کمبود منابع آبی که وجود دارد در دستور کار قرار گیرد.

مازندران 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که سالانه از این سطح حدود یک میلیون و 350 هزار تن شلتوک برنج تولید می شود.

استان مازندران تامین کننده 42 درصد برنج مورد نیاز کشور است.

رییس سازمان جهادکشاورزی مازندران هدف از برگزاری جلسه شورای کشاورزی را بررسی و رفع مسایل و مشکلات این بخش دانست و اظهار داشت: اعتبارات بخش کشاورزی به شهرستان هایی تخصیص داده می شود که اقدامات موثر تری در بخش کشاورزی دارند و فعالیت های این حوزه را به بهترین نحو به انجام برساند.

وی با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی مازندران در بحث پروزه های عمرانی عقب است گفت: با توجه به اینکه امسال اعتبارات بیشتری نسبت به سال های گذشته به جهاد کشاورزی تخصیص داده شده است باید هر چه سریعتر به زمان از پیش تعیین شده دست یابیم و پروژه های عمرانی را به سرانجام برسانیم .

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه نمایشگاه های بهاره فرصت مناسبی برای تنظیم بازار و عرضه گوشت مرغ است گفت: مرغ ذخیره سازی شده باید با قیمت مصوب در نمایشگاه عرضه مستقیم کالا توزیع شود.

حیدرپور ادامه داد: با توجه به فشارهای زیادی که بر روی وزارت جهاد کشاورزی است تا تنظیم بازار را با اختلال نشان دهند اما با سعی و تلاش وافر مدیران جهاد کشاورزی بازار شب عید تنظیم و مدیریت شده خواهد بود.

وی افزود: نباید تسلیم مواردی شد که انگیزه را از همکاران بخش کشاورزی دور کند بلکه باید شرایط را به نحو مطلوب و ایده آل تغییر داد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در بخش دیگری از سخنان خود به 12 اکیپ گشت ویژه مبارزه با تغییر کاربری زمین های کشاورزی و مقابله با افراد سودجو که به کمک سازمان جهاد کشاورزی آمده است گفت: این اکیپ با خودروهایی که در اختیار دارند جلوی هرگونه تغییر کاربری غیر مجاز را می گیرند که این امر منجر به کاهش تغییر کاربری غیر مجاز در استان شده است.

حیدرپور با تاکید بر اجرای صحیح پروژه احداث باغ در زمین های شیب دار گفت: نهالستان ها باید به تعهدات خود پایبند بوده و نهال های استاندارد به باغداران عرضه کنند.

وی ادامه داد: با ایجاد نهالستان های جدید نیاز استان را در بحث تولید نهال پاسخگو باشیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به نظارت جدی بر توزیع سبوس در استان اشاره کرد و اظهار داشت: نظارت جدی باید به منظور عرضه مستقیم به دست دامداران باشد و لیست توزیعی مورد بررسی، نظارت و کنترل قرار گیرد تا از توزیع خارج از شبکه جلوگیری شود.

حیدرپور بر برخورد جدی با متخلفان خارج از شبکه سبوس و معرفی به ارگان های نظارتی و انتظامی تاکید کرد.

وی اظهار داشت: برگزاری برنامه های هفته منابع طبیعی باید باشکوه تر از سال های گذشته باشد تا فرهنگ غنی منابع طبیعی که پشتوانه بخش کشاورزی است ترویج پیدا کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به مشکلات ریزگردها و خشکی ها اشاره کرد و افزود: بروز اینگونه مشکلات نشان دهنده عدم توجه به منابع طبیعی است.

حیدرپور تصریح کرد: در برنامه ها هفته منابع طبیعی از تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در ترویج و نهادینه کردن فرهنگ منابع طبیعی استفاده شود.

وی همچنین مبارزه با علف های هرز، آفات و بیماری ها در مزارع گندم، کلزا، جو و تغذیه گیاهی را از موارد مهم و جدی بخش کشاورزی دانست که باید به طور جدی به آن توجه شود.

مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.