جهش تولید | دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹

استفاده از آفت‌کش‌ها عوارض زیست محیطی دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

استفاده از آفت‌کش‌ها عوارض زیست محیطی دارد

کارگاه آموزشی بهره‌وری ماشین‌آلات کشاورزی، مصرف بهینه آب، سموم و ترویج استفاده از کودهای آلی و زیست محیطی برای شرکت‌های تعاونی تولید روستایی استان مازندران در آمل برگزار شد.

یحیی ابطالی معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این کارگاه آموزشی به موضوعات بهره‌وری ماشین‌آلات کشاورزی، مصرف بهینه آب، سم و ترویج استفاده از کودهای آلی و زیستی پرداخت.

وی گفت: اگر امروز کشاورزی ما کشاورزی سالم باشد و کوشش کنیم در راستای خودکفایی محصولات کشاورزی و تامین غذای سالم مردم حرکت کنیم وابستگی کشور کاهش خواهد یافت.

معاون سازمان جهاد کشاورزی مازندران به بحث مشکلات و مضرات ناشی از کاربرد آفت کش‌ها پرداخت و گفت: از جمله مشکلات ناشی از کاربرد آفت‌کش‌ها ایجاد مقاومت آفت به آفت‌کش‌ها و عوارض زیست محیطی است.

وی با ارائه تعریف واژه IPM به مدیریت تلفیقی و مدیریت انبوهی آفات اشاره کرد و افزود: عوامل موثر در مصرف بهینه و صحیح سموم تشخیص درست عامل خسارت‌زا، شناخت بیولوژی، مراحل حساس و آسیب‌پذیری خسارت‌زا، انتخاب آفت‌کش مناسب، انتخاب سمپاش مناسب، انتخاب زمان مناسب کاربرد آفت‌کش و شرایط جوی، استفاده از حجم مناسب محلول، استفاده از مواد افزودنی، برهم کنش سموم و کودها و توسعه مکانیزاسیون است.