رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

استراخان و مازندران دروازه تجارت ایران و روسیه / رایزنی برای افزایش صادرات مازندران - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

استراخان و مازندران دروازه تجارت ایران و روسیه / رایزنی برای افزایش صادرات مازندران

استراخان و مازندران دروازه تجارت ایران و روسیه / رایزنی برای افزایش صادرات مازندران


مهم‌ترین برنامه‌های هیئت تجاری بازرگانی مازندران در سفر به استان استراخان روسیه؛ دیدار با تجار ایرانی این استان و نیز مسئولان استراخان اعلام شده است.

استراخان و مازندران دروازه تجارت ایران و روسیه / رایزنی برای افزایش صادرات مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، تیم 23 نفره تجاری بازرگانی مازندران به همراهی استاندار مازندران و معاون برنامه‌ریزی وی پس از دیدار استاندار استراخان از این استان به کشور روسیه رفته است.

این گروه نشست‌ها و برنامه‌هایی را در راستای افزایش صادرات محصولات و توانمندی‌های استان مازندران دنبال می‌کند.

ایجاد مرکز بین‌المللی تجاری در مازندران

رئیس صنعت، معدن و تجارت مازندران در جلسه مشترک مسئولان مازندران با استراخان با اشاره به اینکه مازندران ظرفیت مناسبی برای تولید برنج، گل و گیاه، سبزیجات، محصولات لبنی، مرکبات، ماهی، سنگ تزیینی، انواع محصولات پتروشیمی، چرم مصنوعی و مرغ دارد، اظهار کرد: ایجاد اتاق مشترک مازندران و استراخان در استان در دستور کار قرار گرفته است.

محمد محمدپور عمران با اشاره به اینکه این دو استان می‌توانند به عنوان دروازه، رابطه تجاری دو کشور را فراهم کنند، افزود: با توجه به قرار گرفتن مازندران در کریدور شمال ـ جنوب کشورهای آسیایی و عربی علاقه‌مند هستند که راه دسترسی به روسیه از طریق ایران باشند.

وی با اشاره به اینکه تسهیل، ارتباط بین بنادر و کاهش تشریفات گمرکی کمک به تسهیل تجارت جهانی است و در همین ارتباط گمرکات استراخان با تجار ایرانی در زمینه تعیین قیمت کالا دچار مشکل هستند، خاطرنشان کرد: در جلسه اتاق بازرگانی درباره ایجاد مرکز بین‌المللی در مازندران مباحثی مطرح شد که مسئول بازرگانی استراخان از ایجاد این مرکز حمایت کرد.

توانمندی مازندران در حوزه ساختمان و لبنیات

معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران نیز در دیدار با فعالان بخش کشاورزی، ساختمان و صنعت استراخان روسیه گفت: روسای دو کشور بیش از چهار بار برای برقراری ارتباط با همدیگر ملاقات داشتند.

علی احسانی با اشاره به اینکه مازندران در محصولات کشاورزی، صنعت و معدن به عنوان استان پیشرو در کشور است و تجار روسی نیز از ظرفیت اقتصادی مازندران اطلاعات مناسبی دارند، گفت: توانمندی مازندران برای توسعه صادرات به استراخان در حوزه صنعت ساختمان و لبنیات ظرفیت مناسبی برای توسعه است.

وی با بیان اینکه سه بندر مهم در استان مازندران امکان جابه‌جایی بیش از 9 میلیون تن کالا در سال را دارند که این بنادر در شهرهای بهشهر، فریدونکنار و نوشهر واقع شده است، خاطرنشان کرد: در حوزه سیاسی دو کشور نیز، کمیسیون همکاری تجاری ایران و روسیه تشکیل شد و وزرای انرژی دو کشور تفاهم‌نامه‌ای را در این زمینه امضا کردند.

معاون برنامه‌ریزی استانداری مازندران با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه کارگروه همکاری استانی نیز تدوین شد که در این کارگروه نام مازندران و استان استراخان به لحاظ اهمیت تجاری دو استان مازندران و استراخان ذکر شده است، اضافه کرد: مباحث و مشکلات مربوط به تجارت دو استان در دیدار استانداران مطرح شد و قرار شد از سوی دو طرف مشکلات حل و فصل شود که مهم‌ترین موضوع تعرفه گمرکی بود که قرار شد استاندار استراخان مجوز لازم را از دولت در بحث تعرفه ترجیحی دریافت کند.

آمادگی بانک‌های استراخان برای توسعه همکاری

کوچروف معاون توسعه اقتصادی استان استراخان نیز در این نشست گفت: نمایندگان و شرکت‌های ساخت‌وساز در این دیدار حضور دارند و شبکه‌های محلی علاقه دارند با تجار و بازرگانان ایران روابط برقرار کنند.

وی با اشاره به اینکه علاقه‌مند به توسعه ارتباط تجاری با بازرگانان ایرانی هستیم و این افراد نیز علاقه دارند که برای توسعه تجاری با تجار و بازرگانان ایرانی در زمینه مختلف وارد مذاکره شوند، افزود: برای توسعه همکاری نمایندگان بانک‌های حاضر در استراخان نیز زمینه توسعه تجاری را فراهم می‌کنند و نمایندگان گمرک نیز برای توسعه ارتباط اعلام آمادگی کردند تا نسبت به رفع موانع اقدام کنند.

معاون توسعه اقتصادی استان استراخان با بیان اینکه برای توسعه همکاری و آشنایی بیشتر کارگروه توسعه اقتصادی در این جلسه مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: در زمینه تره‌بار، میوه‌جات و صنعت ساختمان این استان آماده همکاری بیشتر با استان مازندران است.

صادرات مازندران چند برابر شود

استاندار مازندران در دیدار با سرمایه‌گذاران ایرانی حاضر در استراخان روسیه گفت: برای توسعه تجاری در استراخان ایجاد سرای تجاری ضروری به نظر می‌رسید.

ربیع فلاح جلودار با تاکید بر اینکه ایجاد این سرای تجاری تحول بسیار بزرگی در مناسبات دو استان و کشور ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت صادرات استان باید چند برابر شود، زمینه توسعه تجاری در استان مازندران وجود دارد، ولی برای توسعه نیاز به همکاری همه جانبه است.

وی با اعلام اینکه با ایجاد سرای تجاری در استراخان زمینه پرواز هوایی بین دو استان فراهم می‌شود، گفت: توسعه کشتیرانی و گردشگری نیاز به برقراری پرواز هوایی دارد.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه دولت برای توسعه حمل و نقل دریایی حمایت‌های لازم را در دستور کار دارد، اضافه کرد: زمینه صادرات محصولات مازندران و حتی کشور با حمایت ایجاد سرای تجاری فراهم می‌شود.

تلاش برای رفع مشکلات گمرکی

سرکنسول ایران در استراخان نیز در این دیدار گفت: ایجاد سرای تجاری ایرانیان یکی از موارد بسیاری مهمی است که در سفر هیئت تجاری مازندران به استراخان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

سیدمحمد میرحسینی با بیان اینکه برای توسعه مناسبات تجاری نیاز به برقراری پرواز هوایی از استراخان به ایران داریم که در این زمینه گفت‌وگوهایی انجام شد، از برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات گمرکی در این سفر خبر داد و گفت: تلاش داریم تا از ظرفیت بانک‌های دو طرف نیز برای توسعه سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه دو طرف علاقمند به توسعه تجاری هستند، افزود: در سفر هیئت تجاری به استراخان همه برنامه‌ریزی‌ها به سمت اجرایی کردن توافقات برنامه‌ریزی می‌شود.

میرحسینی با اشاره به نیازمندی استراخان به مصالح ساختمانی گفت: مناطق شهری در این استان در حال توسعه است و فرصت خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران ایرانی در زمینه تامین مصالح ساختمانی فراهم شد که با کشورهای خارجی رقابت داشته باشند.

وی در پایان با اشاره به ابراز تمایل مسئولان استراخان برای تولید محصولات کشاورزی در مناطق این استان گفت: مسئولان این استان اعلام آمادگی کردند که زمین برای کشاورزی در اختیار سرمایه‌گذاران ایرانی قرار دهند.