جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

استحصال یک میلیون و 400 هزار تن شلتوک برنج در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

استحصال یک میلیون و 400 هزار تن شلتوک برنج در مازندران

رضا عظیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرستان ساری از برداشت مکانیزه برنج در 161 هزار و 700 هکتار از اراضی شالیزاری استان مازندران خبر داد و اظهار داشت: تاکنون برداشت برنج در سطح 8/99 درصد(220 هزار و 624 هکتار) از اراضی شالیزاری استان صورت گرفته است که حدود 76 هزار و 470  هکتار آن به ارقام پر محصول برنج و مابقی به ارقام محلی اختصاص داشته است.

وی سطوح کشت مجدد برنج را بیش از 32 هزار و 743 هکتار و پرورش رتون را بیش از 55 هزار هکتار اعلام کرد و بیان داشت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری از مجموع سطوح کشت اول برنج، پرورش رتون و کشت مجدد در اراضی شالیزاری استان بیش از یک میلیون و 400 هزار تن شلتوک برنج استحصال شود.

عظیمی از ورود بیش از 600 دستگاه کمباین ویژه برداشت برنج به استان خبر داد و گفت: این میزان از عملکرد 6 سال گذشته بیشتر بوده است و فواید بسیار زیادی را در زمینه کاهش هزینه‌های تولید، افزایش ضریب تبدیل و کاهش ضایعات برای کشاورزان به دنبال داشته است.

وی از طرح جامع مکانیزاسیون و اجرای آن توسط شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای فنی مهندسی در استان خبر داد و بیان داشت: در این طرح تمام عملیات کشت برنج از خزانه‌گیری تا برداشت به صورت کاملاً مکانیزه انجام می‌پذیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ترویج برداشت سوم برنج را یکی دیگر از برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی در راستای تامین امنیت غذایی اعلام کرد.