جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۹

استاندار مازندران از منطقه گردشگری چشمه سورت چهاردانگه ساری دیدن کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندار مازندران از منطقه گردشگری چشمه سورت چهاردانگه ساری دیدن کرد

چشمه سورت دهستان پشت کوه روستای سورت، حد فاصل روستاهای اروست و مال خاست در بخش چهار دانگه شهرستان ساری استان مازندران قرار دارد.

چشمه های اسرار آمیز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه است که یکی از چشمه ها با شور و استخر آبی کوچکی که عمدتا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و برای درمان دردهای کمر، پا و روماتیسم و امراض پوستی سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قراردارد آبی به رنگ قرمز و نارنجی و کمی ترش مزه که بصورت دائمی و نشتی است و در اطرف دهانه چشمه کمی رسوب اکسید آهن نشسته است.

آب های رسوبی این دو چشمه در مسیر خود از بالای کوه به پایین در هزاران سال دهها حوضچه کوچک زیبا در رنگ های نارنجی و زرد و قرمز و در اندازه های مختلف ایجاد کرده اند که اسراری از دنیای مستور و پوشیده طبیعت بکر و دل انگیز را به نمایش گذاشته است.

ˈجواد واحدی ˈ فرماندار شهرستان ساری به اهمیت چشمه سورت در جذب گردشگر و توریسم اشاره کرد و گفت: نبود جاده دسترسی مناسب به چشمه از مشلات اصلی منطقه است.

وی با بیان اینکه 10 کیلومتر از این مسیر خاکی و ناهموار است، ادامه داد: د راین بازدید شهرداری ساری به عنوان پیمانکار ساخت جاده دسترسی به چشمه سورت معرفی شده است.

چشمه سورت در ارتفاع یک هزارو 841 متری از سطح دریا واقع شده و از شمال به ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگل های سوزنی برگ، از جنوب به دره مشرف ارتفاعات از شرق ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه و از غرب معدن سنگ های تزئینی است.

اطراف چشمه نیز پوشیده از درختچه های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل های سوزنی برگ است.

استاندار مازندران امروز از پروژه کارخانه سیمان کیاسر و محل احداث پالایشگاه را نیز دیدن خواهد کرد.