جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

استاندار مازندران از تجاوز به عرصه طبیعی و تغییر کاربری غیر اصولی انتقاد کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندار مازندران از تجاوز به عرصه طبیعی و تغییر کاربری غیر اصولی انتقاد کرد

ˈربیع فلاح ˈ روز چهارشنبه در آیین آغاز به کار هشتمین کنگره ملی مهندسی عمران در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل افزود: سال های پیش به دلیل عدم دخالت مهندسی عمران در امر خطیر آمایش سرزمینی با ساخت و سازهای انجام گرفته و نبود نظارت کاربردی و سازنده، منشا تجاوز و تعدی گسترده به عرصه طبیعی و زیستی و تغییر کاربری های غیر اصولی و مضر شده است.

استاندار مازندران بومی سازی دانش های نوین ، بهره گیری از علوم روزآمد و تاکید و توجه خاص به امر توسعه پایدار با صیانت از محیط زیست طبیعی را از نیازها و دغدغه های مهم امروز مازندران خواند و گفت : این موارد به خوبی در آیین نامه ها و نشریات تخصصی مهندسی عمران اشاره شده است.

فلاح با بیان اینکه به شرایط ویژه زیستی و طبیعی مازندران اشاره کرد و گفت : در برنامه پیش روی مدیریت استان برای جلوگیری از تغییر کاربری های غیر اصولی در نظر داریم تا با بررسی های کارشناسی و انجام مطالعات جامع و کاربردی با همکاری مجموعه نظام مهندسی ساختمان استان و حضور مشاوران ذی صلاح ،نسبت به تعیین ناحیه (زون) هایی در عرصه های قابل واگذاری جهت تمرکز جمعیتی بهره بگیریم.

استاندار مازندران گفت : امروزه ارتقا سطح معلومات و دانش مهندسی عمران ، یافته های بسیاری را در حوزه های تخصصی به همراه داشته است .

فلاح مسیر دقیق دسترسی به یافته های علمی و روز آمد را توجه به امر خطیر پژوهش و تحقیق در مهندسی عمران و سایر علوم اعلام کرد و گفت : در کشورمان با توجه به پیشینه با ارزشی که در مهندسی عمران وجود دارد ، موفقیت ها ، بسیار و قابل توجه می باشد .

به گفته فلاح ،مهندسان عمران در مقاطع مختلف هم آوایی و همراهی خود را با مردم سرزمین مقدسشان به نمایش گذاشته اند و جنگ تحمیلی هشت ساله و ساخت سازه های بی نظیر هیدرولیکی، پل ها ، پناهگاه ها ، راه ها و سنگرها و دیگر احتیاجات دفاع از جملهِ این حضور اثرگذار بوده است .

نماینده عالی دولت در استان مازندران تاکید کرد : در سال های سازندگی و پس از آن نیز وجدان آگاه مهندسان عمران ، سنگ بنای محکمِ گذر ایران در مسیر بازسازی ، توسعه و نیل به جایگاه توام با شانیت خود بوده و هست.

فلاح بیان داشت: مهندسی عمران به واسطه اثرگذاری متقابل در حوزه های فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و ارتباط با اصول مهمی همچون توسعه پایدار است.

وی با اشاره به لزوم توجه به اخلاق در مهندسی عمران که در سوگندنامه های مهندسی تاکید شده است، گفت: اخلاق مهندسی بر حضور وجدان های بیدار در امور مختلفی همچون نظارت و صیانت دقیق تاکید و صحه می گذارد .

استاندار مازندران توجه به اقتصاد مهندسی را حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی دانست و گفت : ایجاد زیرساخت های مادی مناسب در این مسیر مهم ، خدمت بزرگی است که می تواند به جامعه و کشور کمک شایانی کند.

دراین مراسم، نمایشگاه دستاوردهای صنعت ساختمان و صنایع وابسته افتتاح شد.