سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

استاندار: سرمایه گذاری اندکی برای مهار آب در مازندران شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندار: سرمایه گذاری اندکی برای مهار آب در مازندران شده است

پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای مهار آب استان سرمایه گذاری اندکی صورت گرفته است.
ˈ ربیع فلاح ˈ سه شنبه شب در دیدار مدیر عامل بانک سپه با وی در ساری افزود : کانال انتقال آب از چالوس واقع در غرب مازندران به رودخانه هراز پس از گذشت حدود سه دهه کمتر از 20 کیلومتر انجام شده است.

وی ادامه داد : در شرایطی که کشاورزی مازندران نقش اساسی در امنیت غذایی کشور دارد و سالانه بارندگی مناسبی در منطقه داریم ،ولی سرمایه گذاری مناسبی برای طرح های سد سازی ، ایجاد کانال و زهکشی با هدف برای توسعه کشاورزی انجام نشده است.

نماینده عالی دولت در مازندران گفت : امسال کشاورزی مازندران با خشکسالی مواجه است و این در حالی است که در شش ماه دوم سال قبل ،میلیون ها مترمکعب آب به صورت هرز وارد دریای خزر شد.

وی توسعه کشاورزی را اولویت اول استان مازندران عنوان کرد و افزود : تامین آب مهم ترین عامل برای کشاورزی استان است.

استاندار مازندران متوسط ضریب کشت در اراضی کشاورزی استان را 35/1درصد عنوان کرد و بیان داشت : در صورت تامین آب و انجام طرح های زهکشی و تسطیح و یکپارچه سازی این ضریب تا دو برابر قابل افزایش است.

فلاح همچنین کمبود آب آشامیدنی در بعضی از شهرهای استان را از دیگر مشکلات عنوان کرد.

بر اساس آمارهای رسمی، توان بالقوه آب مازندران در حد شش میلیارد و ‎ 600میلیون مترمکعب است که از این مقدار چهار میلیارد و ‎ 900میلیون مترمکعب آب های سطحی و بقیه آب های زیرزمینی است .

به طور میانگین سالانه حدود یک میلیارد و ‎ 550میلیون مترمکعب آب در بخش آب های سطحی و یک میلیارد و ‎ 350میلیون مترمکعب در بخش آب زیرزمینی بهره برداری می شود و بقیه آب سطحی طی سال به صورت هرز به دریا می ریزد.

در حال حاضر از چهار میلیارد و 200میلیون متر مکعب روان آب سالانه مازندران فقط کمتر از 400میلیون متر مکعب برابر با 10 درصد در دو سد البرز و شهید رجایی و بند های انحرافی استان مهار می شود.