جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

استاندار خواستار ساماندهی بازار و افزایش صادرات مرکبات مازندران شد - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندار خواستار ساماندهی بازار و افزایش صادرات مرکبات مازندران شد

ˈ ربیع فلاح ˈ روز پنجشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان که با محوریت بررسی مسایل و مشکلات تولید و صادرات محصولات باغی برگزار شد، گفت: باید تمهیداتی در نظر گرفته شود تا از امکانات منطقه ای برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی به شکل مطلوب استفاده کرد.

وی با باشاره به وجود پنچ هزار و 800 هکتار باغ کیوی در مازندران و پیش بینی برداشت 160 هزار تن محصول از آن در سال جاری، گفت: زمینه توسعه و افزایش صادرات انواع محصولات کشاورزی از جمله مرکبات و کیوی نیازمند شناسایی بازارهای هدف و بهره گیری از امکانات موجود است.

استاندار مازندران از وجود 160 هزار تولید کننده مرکبات در استان خبر داد و افزود: پیش بینی می شود امسال دو میلیون و 200 هزار تن مرکبات در استان برداشت شود که باید برای انتقال آن به دیگر مناطق کشور و صادرات به خارج از کشور برنامه ریزی شود.

وی اتحادیه تعاونی باغداران مازندران را مسوول خرید، ذخیره سازی و نگهداری مرکبات استان معرفی کرد و افزود: تولید محصول با کیفیت و نظارت بر روند تولید از وظایف سازمان جهاد کشاورزی است و بازاریابی ، صادرات و کنترل بازار مرکبات را نیز سازمان صنعت، معدن و تجارت بر عهده دارد که همگی باید وظایفشان را به نحو احسن انجام دهند.

استاندار مازندران سر و سامان دادن و مدیریت بازار مرکبات استان را مهم ترین دستور کار و دغدغه برای دستگاه های مرتبط معرفی و تاکید کرد: مردم باید احساس کنند که دولت به عنوان سیاست گذار، پی گیر موضوع افزایش تولیدات داخلی و استفاده بهینه از ظرفیت تولید استان است.

فلاح از درخواست قطعی 10 استان تاکنون برای خرید مرکبات مازندران خبر داد و گفت: یکی از مشکلات موجود در مسیر صادرات مرکبات، کمبود ماشین های کانتینردار و بحث حمل و نقل است که باید با حمایت اداره کل حمل و نقل و پایانه ها رفع شود.

وی از مدیران کل جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان خواست تا برای دلگرم کردن کشاورزان و گرمی بازار، با رسانه ها مصاحبه و اخبار خوب و آموزش های لازم را ارائه کنند.

نماینده عالی دولت در مازندران از بانک های عامل نیز خواست تا در پرداخت تسهیلات مورد نیاز به صادرکنندگان اهتمام بیشتری داشته باشد.

فلاح حمایت از صادرات را رویکرد اصلی دولتمردان برشمرد و گفـت: اتحادیه تعاونی باغداران مازندران از ظرفیت بالایی برای افزایش صادرات محصولات تولیدی استان برخوردار است.