سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

استانداردسازی مراکزاقامتی کشور نیازمند اعتبارات ملی است - نمایش محتوای خبر

 

 

استانداردسازی مراکزاقامتی کشور نیازمند اعتبارات ملی است

'جمشید حمزه زاده' روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در نور، افزود : هم اینک از مجموع هزار و یکصد باب هتل، حدود 30 باب هتل پنج ستاره ، 85 باب چهارستاره و بقیه نیز یک ستاره تا سه ستاره است که تعداد زیادی ازاین مراکز اقامتی به علت فرسودگی سازه ها و تجهیزات آن ناشی از قدمت زیاد به استانداردسازی نیازدارد که بدون ارائه تسهیلات بانکی تحقق این مهم از سوی هتلداران ممکن نیست.

وی بدون اعلام شمار هتل های فرسوده در کشور ، درعین حال اظهارداشت : برای استاندارد سازی هرباب هتل بیش از 20 میلیارد ریال اعتبارنیازاست.

وی افزایش تعرفه های گمرگی ، بالا بودن هزینه های نظیر آب ، برق ، گاز ، تلفن ، مالیات ، حق بیمه و نیز فعالیت واحدهای استیجاری (خانه مسافر) در برخی از استان ها از جمله مناطق شمالی از دیگر مشکلات و موانع استانداردسازی این تعداد مراکز اقامتی در کشور معرفی کرد.

رییس جامعه هتلداری ایران از هتلداری به عنوان صنعت جهانگردی در کشور نام برد و گفت که هتلداری جزو صنایعی است که درکوتاه مدت سبب اشتغالزایی و رونق اقتصادی در جامعه می شود بنابراین باید مسوولان نهادهای ذیربط از سرمایه گذاران این بخش حمایت همه جانبه داشته باشند.

حمزه زاده ، بهره گیری از تجارب کشورهای اسلامی ، افزایش سطح کیفیت خدمات ، شتاب بخشی در آسان سازی زیرساخت ها با هدف سرمایه گذاری دراین بخش ، آموزش نیروهای انسانی درهتل ها ، توزیع همگانی سفر و خارج کردن هتل ها از حالت فصلی بودن ، حذف تعرفه های گمرگی ، مالیات و عوارض پرداختی به شهرداری ها را از جمله اقدامات صورت گرفته با هدف حمایت از سرمایه گذاران صنعت هتلداری در کشور برشمرد.

وی افزود : هم اینک ضریب اشغال هتل ها در کشور به طور میانگین حدود 50 درصد است و با توجه هم افزایی مطلوب دولت در بعد دیپلماسی نسبت به سال گذشته شاهد افزایش شمارگردشگران خارجی و افزایش حدود 10 درصدی ضریب اشغال هتل ها درکشور بوده ایم.

آمارهای موجود نشان می دهد که دستکم 200 هزار نفر به صورت مستقیم در یکهزار و یکصد هتل کشور مشغول فعالیت هستند.