جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

از زمین خواری تا دریا خواری در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

از زمین خواری تا دریا خواری در مازندران

در قوانین عنوان خاصی به نام زمین خواری وجود ندارد اما زمین خواری از جلوه های کلاهبرداری محسوب می شود و مجرم بر اساس قوانین کیفری، به جرم کلاهبرداری محکوم می شود.

استان مازندران هم با دارا بودن زمین های بکر و با ارزش بالا همواره یکی از مناطق مورد هجوم زمین خواران بوده است و بهمین منظور ستاد ویژه مبارزه با این پدیده نیز در استان  تشکیل شد. این ستاد از دیروز 3 شنبه میزبان نمایندگان ستاد ویژه مبارزه با زمین‌خواری در کشور است که با هدف بررسی وضعیت تغییر کاربری زمین ها و ساخت، سازهای غیرمجاز و زمین‌خواری، از پنج استان کشور به صورت میدانی بازدید می‌کنند.

هیات اعزامی به استان مازندران متشکل از رئیس سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و نماینده وزارت راه و شهرسازی است و رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، به عنوان نماینده معاون اول رئیس‌جمهوری سرپرستی این هیات را به عهده دارد.

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: بر اساس دستور معاون اول رئیس‌جمهور، نمایندگان ستاد ویژه مبارزه با زمین‌ خواری از استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، البرز و تهران بازدید خواهند داشت.

کاظم پالیزدار که در راس هیاتی از ستاد ویژه مبارزه با زمین‌خواری در اولین مقصد خود به مازندران سفر کرده است، افزود: نتایج عینی و واقعی بازدیدهای میدانی این ستاد در گزارشی به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی دولت ارائه می‌شود. 

علی نبیان، معاون عمرانی استاندار مازندران نیز دراین باره گفت: اعضای این ستاد با حضور در مازندران، وضعیت تغییر غیرمجاز کاربری‌ها، ساخت و سازهای غیرمجاز و زمین خواری را به ویژه  در شهرهای کلاردشت، نوشهر، چالوس، نور، محمودآباد، بابلسر و ساری بررسی خواهند کرد.  اما نگرانی ها درباره گسترش زمین خواری در مازندران کم

نیست.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از فعالیت بنگاه های املاک بدون پروانه کسب در استان انتقاد کرد و گفت : قراردادهای زمین خواری در مازندران در بنگاه های غیرمجاز بسته می شود.

محمد پور عمران با بیان اینکه دستگاه های اجرایی متعددی در مازندران درگیر مقابله با پدیده شوم تغییر کاربری زمین ها و زمین خواری هستند افزود: برای اثربخشی فعالیت هایشان باید به صورت قانونی و مجاز با این وضعیت برخورد کنند. 

محمدپور برخورد قهری با تغییر کاربری غیر مجاز زمینهای کشاورزی و ساخت و سازهای غیر قانونی را خواستار شد و از شناسایی 134 واحد بنگاه مشاوران املاک  بدون پروانه فعالیت و غیر مجاز فقط در منطقه چمستان  شهرستان نور خبر داد و تصریح کرد: این منطقه کانون بحران زمین خواری درمازندران است و به همین منظور، طرح ضربتی شناسایی بنگاه های بدون پروانه کسب در آنجا در حال اجرا است.

از سویی دیگر در حالیکه این روزها خبر ورود پرندگان مهاجر، دل هر دوستدار طبیعت را به شوق می آورد اما یکی از تالاب های غرب مازندران در نوشهر در هجوم زمین خواران است.

در فاصله 7 کیلومتری شهرستان نوشهر و در حد فاصل منطقه مزگاء و چیلک این شهرستان تالابی قرار دارد که بدلیل برخورداری از جاذبه های زیست محیطی و طبیعی، چشم انداز دلنوازی را به این منطقه بخشیده است.

وسعت فعلی تالاب کیسی نوشهر به بیش از 22 هکتار می رسد اما سرعت هجوم زمین خواران به این منطقه، وسعت تالاب را دچار نوسان کرده و اقدامات شبانه زمین خواران در تصرف حاشیه این تالاب زنگ خطر نابودی تالاب را به صدا در آورده است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم گفت: بر اساس قانون حفظ کاربری اراضی مصوب آبان 1385 در مجلس شورای اسلامی، اصل بر ممنوعیت تبدیل و تغییر کاربری زمین های زراعی و باغی با توجه به محدوده شمول آن (خارج از محدوده قانونی شهرها و شهرکها و روستاهای دارای طرح) است.

حیدرپور افزود: نبود نیروی کافی مجرب به ویژه کارشناسان حقوقی در ستاد و شهرستانها، کمبود امکانات شامل ماشین آلات، نبود حقوق و مزایای مناسب برای کارکنان این بخش، همکاری نامناسب دستگاه‌ها با مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستانها، دخالت برخی مسئولان سیاسی و غیرمسئول در مناطق مختلف و امنیت نداشتن همکاران از عوامل بازدارنده در اجرای قوانین بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: بیشتر در شهرستان‌های غرب استان مانند تنکابن، رامسر، نور ، چالوس به دلیل ارزش بالای طبیعی، کشاورزان راغب به فروش زمینهای خود هستند و خریداران غیربومی زمین را تغییر کاربری می‌دهند.

کاظمی از کارشناسان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز با بیان اینکه سالانه دهها هزار هکتار از عرصه های طبیعی کشور از سوی زمین خواران تصرف می‌شود گفت: با صرف هزینه‌های فراوان فقط 30 هزار هکتار از زمین های مرتعی و جنگلی رفع تصرف می‌شود.

کارشناس امور سواحل اداره کل بنادر و دریانوردی مازندران - منطقه نوشهر نیز با اشاره به روش های نوین سودجویان در زمین خواری درباره رواج پدیده دریاخواری هم هشدار داد و گفت: برخی افراد با پیشروی به سمت دریا و خشک کردن آن، زمین‌های زیادی را از دریا گرفتند.

موسی بهزادی افزود: در این ارتباط تاکنون ۵۴ پرونده تشکیل شد و ۱۳ پرونده در دادرسی قرار دارد که مربوط به چهار سال گذشته است. همچنین تا کنون 150 پروند دریاخواری در محاکم قضایی مازندران تشکیل شده است.

این در حالی است که رئيس كل دادگستري مازندران در مراسم معارفه خود، رويكرد قوه قضائيه را مبارزه با زمين خواري اعلام کرده بود. 

حجت الاسلام تقوی فرد با بيان اينكه تغيير غير قانوني كاربري زمين هاي كشاورزي ضربات جبران ناپذيري بر پيكر اقتصاد مازندران وارد كرده گفت : متأسفانه اين روند در حال گسترش است و بايد براي جلوگيري از آن قاطعانه برخورد كرد.

فلاح استاندار مازندران هم درجلسه هفته گذشته بررسی وضعیت پدیده زمین خواری در مازندران گفت: تجاوز به عرصه‌های منابع طبیعی و جنگلی به بهانه‌های مختلف مانند اجرای طرح‌های گردشگری و صنعتی در مازندران به یکی از دغدغه‌های جدی دولت تبدیل شده است.

با توجه به گفته های مسئولان و  وعده های فراوان در جدیت برای برخورد با سودجویان عرصه های منابع طبیعی، به نظر می رسد تاکنون مهمترین فعالیت صورت گرفته را باید انداختن توپ به زمین یکدیگر و اتلاف بی مورد زمان دانست زیرا درحالی که مسئولان در جلسات، دلخوش به مصوبات خود هستند سودجویان قطعه ای از مناطق بکر مازندران را

مآمن تخلفات خود می کنند.  

{jcomments off}