جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

آزمایش سرشماری عمومی کشاورزی در مازندران انجام می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

آزمایش سرشماری عمومی کشاورزی در مازندران انجام می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از کمیته روابط عمومی و تبلیغات طرح آزمایش سرشماری عمومی کشاورزی، غلامرضا رشیدی در جلسه بررسی چگونگی اجرای آزمایش سرشماری عمومی کشاورزی گفت: آزمایش سرشماری عمومی کشاورزی 1392 از  27 مهر تا 29 آبان از سوی مرکز آمار ایران توسط معاونت برنامه‌ریزی استانداری مازندران در شهر بهشهر و دهستان بالا خیابان لیتکوه شهرستان آمل انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بخش کشاورزی به دلیل تأمین غذای مورد نیاز جامعه یکی از مهمترین حوزه‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شود و از یک طرف سهم بالایی در ارزش افزوده اقتصادی کشور به خود اختصاص داده و از طرف دیگر سهم بالایی در حوزه اشتغال دارد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات استانداری مازندران ادامه داد: پس به منظور پاسخگویی به نیازهای روزافزون آمار و اطلاعات در بخش کشاورزی برای تحلیل وضعیت گذشته، حال و برنامه‌ریزی و پیش‌بینی آینده انجام آمارگیری کشاورزی یک ضرورت است.

این مسئول افزود: آمارگیری کشاورزی در ایران در سطح ملی اولین بار در سال 1339 توسط اداره آمار عمومی وقت با روش نمونه‌گیری انجام شد و در سال 1352 اولین سرشماری کشاورزی روستایی توسط مرکز آمار ایران اجرا شد.

رشیدی یادآور شد: در این سرشماری از طریق مراجعه به تمام نقاط روستایی کشور اطلاعات مورد نظر در سطح آبادی جمع‌آوری شد و در سال 1367 اولین سرشماری عمومی از بهره‌برداری‌های کشاورزی در سطح نقاط شهری و روستایی کشور به مرحله اجرا درآمد و تمامی بهره‌برداری‌های کشاورزی مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی تحت پوشش قرا گرفتند.

وی ادامه داد: در سال 1372 دومین سرشماری عمومی کشاورزی با روش مشابه سال 1367 انجام شد و در سال 1382 با اعمال تغییراتی اساسی در پوشش بهره‌برداری‌های کشاورزی به مرحله اجرا در آمد و سومین سرشماری عمومی کشاورزی در سال 1393 انجام می‌شود.

رشیدی بیان کرد: با توجه به گذشت بیش از 10 سال از زمان آخرین سرشماری کشاورزی و قدیمی شدن چارچوب حاصل از سرشماری گذشته و نیاز به چارچوب بهنگام برای اجرای طرح‌های نمونه‌گیری، تغییر در فعالیت‌های مختلف بخش کشاورزی و تولید آمار در سطوح جغرافیایی کوچک انجام این سرشماری ضرورت دارد پس داشتن اطلاعات دقیق برای برنامه‌ریزی‌های کلان، اجرای سرشماری عمومی از واحدهای تولید کشاورزی را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد.

وی گفت: بر این اساس برای پیش‌بینی مسائل و مشکلات احتمالی در سرشماری سال آینده آزمایش سرشماری کشاورزی از تاریخ 27 مهرماه 92 تا 29 آبان به مدت 33 روز در حوزه‌های کاری شهرستان آمل و بهشهر انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات استانداری مازندران با اشاره به درخواست همکاری سازمان جهاد کشاورزی و حمایت‌های فرمانداران این شهرستان‌ها در اجرای آزمایش سرشماری، گفت: دستیابی به آمار و اطلاعات دقیق و صحیح در سطح ملی، استانی و شهرستانی در ابتدا نیاز به اعتمادسازی گسترده در بین پاسخگویان دارد و در این راه باید از امکانات و موقعیت‌های موجه برای ایجاد بسترهای مناسب به منظور اطلاع‌رسانی و تشویق به همکاری و مشارکت عموم پاسخگویان استفاده کرد و در نهایت گام‌های موثری را در جهت ارتقا و گسترش فرهنگ آماری جامعه برداشت.

این مسئول در پایان خاطرنشان کرد: سرشماری عمومی کشاورزی برای نخستین بار در تاریخ انجام سرشماری در ایران بدون کاغذ و با استفاده از ابزار الکترونیکی تبلت انجام شود و استفاده از این ابزار باعث بالا رفتن دقت اطلاعات جمع‌آوری شده، کاهش زمان انتشار نتایج و کاهش هزینه‌ها می‌شود.