سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

آزادسازی سوسنگرد و دستانی که غم بی‌سرپناهی را درمان کرد - نمایش محتوای خبر

 

 

آزادسازی سوسنگرد و دستانی که غم بی‌سرپناهی را درمان کرد

رزمندگان مازندرانی در شکست حصر سوسنگرد، آزادسازی و بازسازی آن از دست رژیم بعث عراق در کنار نیروهای مسلح ارتش، سپاه و بسیج نقش مهمی بر عهده داشتند و برگزاری همایش بزرگداشت سوسنگرد، یادآوری مقاومت‌های مردمی است.

آزادسازی سوسنگرد و دستانی که غم بی‌سرپناهی را درمان کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان بهشهر، حصر سوسنگرد، ترفندی از سوی دشمن برای رسیدن به اهواز و خوزستان و الحاق این مناطق به کشور عراق بود تا از طریق سوسنگرد، منطقه خوزستان را از خاک ایران جدا و استان جدیدی در عراق ایجاد کند.

عملیات آزادسازی سوسنگرد، نمونه‌ای بارز از استقامت و پایداری رزمندگان اسلام در برابر دشمن تا دندان مسلح بود که با مقاومتی مثال‌زدنی با دستان خالی در برابر تجهیزات، امکانات و نیروهای دشمن ایستادگی کردند و با استفاده از قدرت برتر ما که همان ایمان به خدا بود، در این جنگ نابرابر به پیروزی رسیدیم و بعد از آزادسازی همین دستان مردان و زنان ایرانی بود که غم بی‌سرپناهی مردمان سوسنگرد را هم درمان کرد و مأمن آنان شد تا نگران فردای بی‌سرپناهی نباشند.

*ایمان، ولایت‌پذیری و استقامت رمز پیروزی رزمندگان در دفاع مقدس

مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلای مازندران در این زمینه گفت: ایمان، ولایت‌پذیری و استقامت، رمز پیروزی رزمندگان ما در دفاع مقدس بود.

حجت‌الاسلام یدالله غلامی با بیان اینکه آزادسازی سوسنگرد کمتر از آزادسازی خرمشهر نبود، اظهار کرد: دشمن در حصر سوسنگرد آمده بود تا بر بخشی از کشور عزیز ما چیره شده و استانی مستقل برای خود تشکیل دهد که با تلاش‌های امام راحل و رزمندگان، به هدف خود نرسید.

وی افزود: مردم مازندران در آزادی سوسنگرد جانانه جنگیدند و سردار شهید بهرامی از جمله شهدای آزادسازی سوسنگرد بود که در کنار شهدای عزیز دیگر ما، غیرت‌مندانه در برابر دشمن ایستادگی کردند و جنگیدند و هرگز نمی‌توان این دلاورمردی‌ها را از یاد برد بلکه باید آن را سینه به سینه به نسل‌های مختلف منتقل کرد.

*مازندران پیشرو در بازسازی سوسنگرد و مأمن بی‌سرپناهی

مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلای مازندران همچنین ادامه داد: در کنار آزادسازی سوسنگرد، بازسازی سوسنگرد هم از مسائل مهمی بود که جوانان و مردم مازندران به‌عنوان نخستین گروه‌ها برای بازسازی وارد عمل شدند و همان‌گونه که شهر را از دست متجاوزان آزاد کردند، خانه‌های مردم را بسازند تا مردم غصه بی‌سرپناهی نداشته باشند.

این مسؤول گفت: سوسنگرد یکی از محورهای اصلی جنگ بود که آزادسازی آن کمتر از آزادسازی خرمشهر نبود که با درایت و پیام تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه "تا فردا سوسنگرد باید آزاد شود" با همکاری همه نیروهای نظامی و مردمی آزاد شد.

غلامی با اعلام اینکه امروز برخی از افراد اینچنین در بین مردم القا می‌کنند که امام ضد آمریکایی و استکبارستیز نبود که با این سخنان سخت در اشتباه هستند چرا که امام راحل از همان روزهای اولی که جرقه‌های انقلاب اسلامی زده شد و از سال 42 اعلام کردند که " آمریکا دشمن ما است و تمام گرفتاری‌های ما از آمریکا است."

وی اضافه کرد: این سادگی است که برخی از افراد می‌گویند آمریکا با یک بمب می‌تواند سلاح نظامی ما را از بین ببرد؛ چرا که ایران اسلامی اکنون از نظر اسلامی به توانمندی لازم رسیده است و ما دارای بنیه دفاعی قدرتمند و مهم هستیم و دشمن از موشک بالستیک و نماز شب شهید تهرانی مقدم و امثال ایشان همچنان در ترس و هراس است.

*نام‌گذاری خیابان‌هایی در سوسنگرد و مازندران به نام رزمندگان دلیر آزادسازی سوسنگرد

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرستان بهشهر از نام‌گذاری خیابان‌هایی در سوسنگرد و مازندران به نام رزمندگان دلیر آزادسازی سوسنگرد خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده مقرر شد که خیابان منتهی به گلما در شهر ساری در جوار پل تجن به نام شهدای سوسنگرد نام‌گذاری شود.

عبدالله ملکی اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده با مسؤولان سوسنگرد هم مقرر شد تا خیابانی در جوار فرمانداری این شهر به نام شهدای مازندران نامگذاری شود تا حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان ما در طول آزادسازی و بازسازی سوسنگرد همواره در اذهان باقی بماند و الگوی جوانان و نوجوانان باشد.

وی همچنین از رونمایی کتاب «آزادسازی تا بازسازی سوسنگرد» خبر داد و افزود: براساس قولی که در سال گذشته در مراسم بزرگداشت سوسنگرد در شهرستان بابل با محوریت آیت‌الله روحانی امام جمعه فقید شهرستان بابل و نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری داده بودیم این کتاب بعد از یک‌ سال، در 26 آبان ماه 95 در بهشهر رونمایی شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران گفت: این کتاب، با اتمام مراحل پژوهش انجام شده در طول سال گذشته از سوی ستاد کنگره شهدا کربلای مازندران با موضوع نقش مازندران در بازسازی سوسنگرد به اتمام رسید و در 26 آبان ماه 95 در همایش «از آزادسازی تا بازسازی سوسنگرد» و با محوریت آیت‌الله سید صابر جباری، امام جمعه فقید بهشهر در بهشهر رونمایی شد.

* همایش سوسنگرد، بزرگداشت یاد و خاطره شهدای سوسنگرد و یادآوری مقاومت‌های مردمی

حجت‌الاسلام سید ضیاء‌الدین جباری فرزند امام جمعه فقید بهشهر هم در گفت‌وگویی با فارس اظهار کرد: برگزاری این همایش‌ها در بزرگداشت یاد و خاطره شهدای سوسنگرد و یادآوری مقاومت‌های مردمی نقش مهمی بر عهده دارد که باید استمرار یابد.

وی گفت: همه ما موظف به رساندن پیام دلاورمردی‌های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس به جامعه و جوانان هستیم تا برای اقتدار بیشتر نظام اسلامی خود تلاش کنیم.

به گزارش فارس، رژیم بعث عراق با اشتغال سوسنگرد، آمده بود تا بماند و همچنان که در تاریخ جنگ هشت ساله روایت شده است، حتی برای سوسنگرد عزیز ما، توسط رژیم بعث عراق، شهردار تعیین و مردم مخالف توسط دشمنان، قتل عام می‌شدند.

آنچه در این بین در کنار ایمان به خدا، ولایت‌مداری، استقامت و وجود نیروهای نظامی تعریف شده سپاه و ارتش و نیروهای نظامی در جنگ موجب اقتدار و پیروزی ما شد، وجود بسیجیان و نیروهای مردمی در کنار نیروهای نظامی بود که پشتوانه محکمی برای نظام بوده و هستند.