رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

ارسال 9 هزار اثر به جشنواره ملی مطبوعات در مازندران- همه چیز درباره جشنواره - نمایش محتوای خبر

 

 

ارسال 9 هزار اثر به جشنواره ملی مطبوعات در مازندران- همه چیز درباره جشنواره

قاسم گرجی در نشست با نمایندگی خبرگزاری مهر در مازندران با بیان اینکه جشنواره ملی مطبوعات در طی 10دوره قبل در تهران برگزار شد و بخش ملی را دنبال می کرد گفت: در دوره یازدهم به میزبانی مازندران و شهرستان ساری برگزار می شود که ضمن تاکید بر تقویت جنبه ملی جشنواره در سه بخش نشریات کانونی، نشریات استانی و خبرگزاریها و رسانه های مجازی که در مجموع شامل چهار بخش است که در اسفند ماه سال جاری برگزار می شود .

وی ضمن تشکر از اینکه خبرگزاری مهر نیم نگاهی به کانون و حوزه کودک و نوجوان دارد اظهار کرد: متاسفانه کمتر رسانه ای به حوزه کودک و نوجوان روی می آورد و این در صورتی است که شخصیت هر انسانی در دوران کودکی و نوجوانی شکل می گیرد.

وی افزود: هر اندازه در حوزه فکر و اندیشه برنامه و فعالیت هایی صورت گیرد بازتاب آن می تواند به جریان فکری کودک و نوجوان کمک نماید.

مدیرکل کانون پرورشی فکری کودک و نوجوان استان مازندران از جشنواره ملی مطبوعات و خبرگزاریهای و رسانه های مجازی کودک و نوجوان  به عنوان رویداد بزرگی که به صورت رخداد رسانه ای ملی در سطح کشور به میزبانی کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان مازندران قرار است برگزار شود یاد کرد و افزود: این رخداد رسانه ای در مرکز استان مازندران در اسفندماه برگزار خواهد شد.

عزیززاده گرجی با بیان اینکه این جشنواره به مدت 20 سال و طی 10دوره ، هر دو سال یکبار برگزار می شود اظهار داشت: در پایان دوره دهم همکاران دفتر مرکزی جهت تمرکززدائی جشنواره با رایزنیهائی که انجام شد مقرر کردند میزبانی جشنواره در دوره های بعدی به استانها واگذار شود.

وی افزود: در این راستا، استان مازندران نیز به مانند همه استانها برنامه های خود را ارائه کرد، بطوریکه بعد از رصد همه کانونها دفتر توسط دفتر مرکزی، میزبانی یازدهمین دوره از جشنواره ملی مطبوعات و خبرگزاریهای و رسانه های مجازی کودک و نوجوان در مازندران کلید خورد.

دبیر جشنواره ملی مطبوعات و خبرگزاریهای و رسانه های مجازی کودک و نوجوان، ضمن تشکر از دست اندرکاران 10دوره قبل گفت: فضا و بستر 10 دوره قبل تجربه گران سنگی برای دوره های بعدی  فراهم کرد تا در این دوره نیز که با ویژگیهائی همراه است بتوانیم برای تهیه فراخوان و پیش نویس آن  دبیرخانه یازدهمین دوره از جشنواره را در مازندران شکل دهیم.

عزیززاده گرجی ، با یادآوری اینکه با فعالیت و تلاش افراد درون کانون و بیرون کانون فراخوان جامعی تهیه شد و در اختیار تمام استانهای کشور قرار گرفت اظهار داشت: همانند دوره های قبل جشنواره در سطح ملی و نشریات ملی برگزار می شود ولی با توجه به اینکه احساس شد در کنار بخش ملی بایستی بخش های دیگر دیده شود بر این اساس برای نخستین بارافرادی که در کانون عضو بودند ویا فعالیت می کردند قسمتی از فراخوان را افراد کانون شامل شدند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران با بیان اینکه حق میزبانی برای خود قائل شدیم و بخشی را در این جشنواره به نشریات استانی اختصاص دادیم افزود:  جهت ایجاد رقابت در حوزه تولید محتوا  در حوزه کودک و نوجوان با برگزاری کارگاه آموزشی با حضور استاد وهاب پور توانستیم نشریات استانی را در این جشنواره وارد کنیم.

عزیززاده گرجی، با بیان اینکه بر طبق ذات فعالیت کانون، مربیان و مخاطبین آنها(کودک و نوجوان) در ردیف مخاطبین فراخوان ما هستند ابراز داشت: در دوره های قبل این افراد و نشریات محلی در جشنواره حضور نداشتند ولی در این دوره استقبال بسیار خوبی ازسوی این حوزه ها صورت گرفت.

وی استقبال کودکان و نوجوانان را از فضای مجازی در سطح بالائی عنوان کرد و افزود: این بخش را  که در جشنواره های دوره های قبل مغفول مانده بود توانستیم برای نخستین بار با دعوت از خبرگزاریها و رسانه های مجازی با همان فاکتور و آیتم های موجود در بخش های دیگر جشنواره ، با تولید محتوای مناسب برای این گروه سنی  در سایت ها و وبلاگها به نیاز مخاطب کودک و نوجوان پاسخی داده باشیم.

مدیرکل کانون پرورشی فکری کودک و نوجوان استان مازندران ، این جشنواره را بهانه ای دانست تا فضا و جریانی فراهم شود تا نویسندگان و فعالان این عرصه پای کار بیایند و محتواها را در سایتها درج کنند.

برگزاری دومین کارگاه آموزش تولید محتوا هفته اول بهمن ماه

عزیززاده گرجی، دبیر جشنواره ملی مطبوعات و خبرگزاریهای و رسانه های مجازی کودک و نوجوان،با بیان اینکه مازندران از ضریب بالای استفاده از اینترنت نسبت به استانهای دیگر برخوردار است بیان داشت: ما به نمایندگی از رسانه های مکتوب و مجازی این جشنواره را برگزار می کنیم  وخواهان  همکاری دوستان رسانه ای به ویژه همکاران استان هستیم .

این مسئول، با تاکید براینکه بخش ملی همچنان به ماننددوره های گذشته به قوت خود باقی است تصریح کرد: در دوره یازدهم سه بخش دیگر که شامل نشریات کانونی، نشریات استانی و خبرگزاریها و رسانه های مجازی است جزء بخش های دیگر جشنواره می باشد.

وی در ادامه، دغدغه موجود در کنار این بخش ها را کارگاه های آموزشی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه یک دوره کلاس آموزشی با حضور نویسنده حوزه کودک "استاد وهابپور" را در ساری داشتیم از برگزاری یک کارگاه آموزشی دیگر در هفته اول بهمن ماه خبرداد.

برپایی نمایشگاه تولیدات برتر

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران ، از پیش بینی نمایشگاهی شامل تولیدات برتر و تولیداتی که در معرض بازدید قرار می گیرد( به مانند دوره های قبل ) را یکی از کارهای جنبی جشنواره عنوان کرد و ادامه داد:این نمایشگاه از سوم اسفند آغاز و در روز هشتم اسفند که  اختتامیه جشنواره است پایان می یابد.

عزیززاده گرجی، با بیان اینکه با برگزاری کارگاه آموزشی تولید محتوا در حوزه کودک و نوجوان  ودر راستای جشنواره نه تنها برخی از نشریات محلی استان به اختصاص بخشی از نشریه خود به درج محتوای حوزه کودک و نوجوان اقدام کردند بلکه آثار زیادی در بخش های مختلف از سوی نشریات و اهالی رسانه به دبیرخانه جشنواره رسید.

معرفی 11 بخش جشنواره

وی،بخش های مختلف جشنواره را در 11بخش تعریف شده عنوان کرد و افزود: داستان تولیدی، شعر تولیدی، خبر، تیتر خبر، گزارش ، گفتگو، عکس و طرحهای گرافیکی ،طنز و داستان نویسی تالیفی...از دسته آن بخش ها هستند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران ، با بیان این مطلب که یک فعالیت ملی وقتی از تهران به استانی واگذار می شود شائبه های زیادی در خصوص کم شدن سطح کمی و کیفی کار مطرح می شود ضمن یادآوری اینکه در دوره دهم تعداد آثار جمع آوری شده بالغ بر 5هزار و 100اثر بوده است اذعان داشت: با وجود آنکه هنوز فرصت ارسال آثار تمام نشده بالغ بر 9هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد بطوریکه از لحاظ سطح کمی هیچگونه مشکلی تاکنون نداشتیم.

عزیززاده گرجی با تاکید برتقویت جنبه ملی جشنواره ابراز داشت: در همه استانهای کشور رابطین جشنواره را تعیین کردیم که فعالیت خوبی داشتند و نیز برای همه مراکز فعال حوزه های مرتبط با رسانه های مکتوب اعم از اداره ارشاد،معاونت ها و مراکز مرتبط مطبوعاتی و دانشگاههای مرتبط فراخوان ارسال شد.

دبیر جشنواره ملی مطبوعات و خبرگزاریهای و رسانه های مجازی کودک و نوجوان، با اشاره به اینکه از همه استانهای کشور تاکنون آثار زیادی به دست ما رسیده که نسبت به دوره های قبل بی سابقه بود تصریح نمود: سطح این دوره از جشنواره هم به لحاظ کمی و هم کیفی بسیار خوب و رضایت بخش است.

وی با یادآوری اینکه مهلت ارسال آثار تا 30دی ماه است در خصوص داوری آثار رسیده به دبیرخانه یازهمین دوره از جشنواره ملی مطبوعات و خبرگزاریهای و رسانه های مجازی کودک و نوجوان اظهار کرد:داوری در این جشنواره در دو مرحله صورت می گیرد که مرحله اول شامل تعیین هیات انتخاب  می باشد که این هیات آثاری را که شرایط انتخاب شدن را در این جشنواره دارند پایش و کارشناسی می کند و در مرحله بعد آثار انتخاب شده از سوی هیات انتخاب بایستی قضاوت وداوری شود.

دبیر جشنواره ملی مطبوعات افزود: آثار رسیده به دبیرخانه درسه بخش فنی و حرفه ای، موضوعی و بخش آزاد مورد داوری قرار می گیرد.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان مازندران افزود: لیستی از داوران دوره های قبل و نیز اسامی پیشنهادی در دوره جدید تهیه شده که به محض نهائی شدن لیست داوران و تایید آن توسط مدیرعامل کانون، اسامی داوران اعلام عمومی می شود.

خبرگزاری مهر ، خبرگزاری تاثیر گذار بر عموم مردم/ آثار برگزیده ادبی کانونی ها در خبرگزاریها و سایتها درج شود

عزیززاده گرجی با اشاره به سابقه فعالیت خبرگزاری مهر و اثرگذاری بر عموم مردم ابراز داشت: رسانه ها می توانند در حوزه کودک و نوجوان فضائی ایجاد نمایند تا کودکان و نوجوانان زیادی در این جشنواره شرکت کنند .

دبیر جشنواره ملی مطبوعات کودک و نوجوان با بیان اینکه کودکان و نوجوانانی که در کانون فعالیت می کنند گاهی در حوزه ی ادبی حائز رتبه های ادبی بین المللی می شوند وضمن اینکه از رسانه های مجازی  استان خواست که این آثار برگزیده اعضای کانون را در سایتها و خبرگزاریهای خود منعکس نمایند گفت: آثار مراکز فرهنگی، هنری و ادبی کانون به خبرگزاری ها ارسال شود که این پیشنهاد مورد استقبال سرپرستی خبرگزاری مهر در مازندران قرار گرفت تا در جهت درج آثار و محتوای حوزه کودک و نوجوان با کانون همکاری نماید.

عزیززاده گرجی خاطر نشان کرد: این جشنواره با هدف معرفی و تجلیل از پدیدآورندگان آثار برتر در زمینه کودک و نوجوان در مطبوعات ،نشریات علمی و تخصصی ، خبرگزاریها و رسانه های مجازی فعال سراسر کشور شکل گرفته است.

به گزارش مهر، علاقمندان به شرکت در جشنواره می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه شرکت در یازدهمین دوره از جشنواره ملی مطبوعات به نشانی KPF-MAZANDARAN.IR مراجعه کنند.