جهش تولید | جمعه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

ارتباط کارشناسان با کشاورزان تقویت شود - نمایش محتوای خبر

 

 

ارتباط کارشناسان با کشاورزان تقویت شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: شکاف پیش آمده بین کارشناسان بخش کشاورزی با کشاورزان باید ترمیم شود.

ارتباط کارشناسان با کشاورزان تقویت شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، دلاور حیدرپور صبح امروز در چهارمین نشست فصلی معاونین بهبود تولیدات گیاهی و مدیران زراعت سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور که در هتل اسرم برگزار شد، اظهار کرد: بعد از سه سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید که دولت را با واردات 6 میلیون تن گندم تحویل گرفت، دولت توانست پرچم خودکفایی گندم را به اهتزاز درآورد و شعار اقتصاد مقاومتی را در تولید محصولات کشاورزی به‌ویژه گندم عملی کند.

وی با بیان اینکه دولت دو سال گذشته سخت‌ترین شرایط مالی را گذراند اما توانست توفیقاتی را به‌دست آورد که جای تقدیر دارد، افزود: دولت مورد هجمه کسانی است که خواهان کمرنگ کردن دستاوردهای آن هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: اقدامات قابل قبولی در تولید بذر صورت گرفته است اما با ایده‌آل فاصله داریم که باید تلاش شود به ایده‌آل برسیم تا حداکثر بهره‌وری را در بخش کشاورزی داشته باشیم.

حیدرپور با بیان اینکه تغذیه گیاهی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در کود فسفات افزایش قیمت داریم که باید با مصرف بهینه در تغذیه و ظرفیت تولید بهره‌وری بیشتری داشته باشیم.

وی اظهار کرد: ارتباط دست‌اندرکاران بخش کشاورزی با کشاورزان و بهره‌برداران این بخش در گذشته کاهش یافت و باعث شد کشاورزان با مسؤولان قهر کنند که باید فاصله ایجاد شده را ترمیم کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: کمبودهایی در مراکز جهاد کشاورزی وجود دارد اما نیروی انسانی که می‌تواند در بخش کشاورزی نقش‌آفرینی کند وجود دارد و در این زمینه نباید از آموزش و ارتقای مهارتی کشاورزان غافل باشیم بلکه باید ارتباط فنی و تخصصی کشاورزان و کارشناسان بخش کشاورزی برقرار شود.

حیدرپور درباره تغییر‌ کاربری اراضی کشاورزی استان گفت: حفظ اراضی کشاورزی و باغی بر‌ عهده سازمان جهاد کشاورزی است و باید از روند تغییر‌ کاربری به‌ویژه در نوار ساحلی استان‌های شمالی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: جلوگیری از روند تغییر‌ کاربری در نوار ساحلی در مازندران جدی‌تر از سایر استان‌های شمالی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: مازندران مهد تولید برنج کشور است و کشت این محصول طبق سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی بر‌عهده مازندران و گیلان است که باید این اراضی حفظ شود و اهمیت این اراضی بیشتر از سایر اراضی است.

حیدرپور اضافه کرد: برخورد با افرادی که به‌طور غیر‌مجاز اراضی زراعی و باغی را تبدیل می‌کنند باعث می‌شود نگاه منفی نسبت به همکاران بخش کشاورزی در دهستان‌ها به‌وجود آید.

وی ادامه داد: روند تبدیل اراضی زراعی و باغی در استان کُند شده است و باید با مشارکت کشاورزان و تشکل‌ها روستایی این مقدار به کمترین سطح برسد.