سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

ادعای مصرف بالای سموم کشاورزی در مازندران نادرست است - نمایش محتوای خبر

 

 

ادعای مصرف بالای سموم کشاورزی در مازندران نادرست است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه افراد به ظاهر دانشگاهی مدعی مصرف بالای کود و سم در مازندران هستند،گفت: ارائه این‌گونه آمارها پایه و اساس علمی ندارد.

ادعای مصرف بالای سموم کشاورزی در مازندران نادرست است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، دلاور حیدرپور در گردهمایی تغذیه گیاهی و کنترل کیفی کودها که در سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، اظهار کرد: تغذیه و کود در تولید محصولات کشاورزی نقش ویژه‌ای دارد و باید با استفاده از مجموعه عناصر غذایی چه کودهای آلی و چه کودها شیمیایی، تولید سالم، بهینه و با عملکرد بالا داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در دهه 80 وضعیت تامین کود با وجود مشکلات یارانه‌ای مناسب بوده است، افزود: در آن زمان 4.5 میلیون تن کود در کشور تامین و مصرف می‌شد که در سال‌های 90 تا 91 این عدد به شدت کاهش یافت و به 1.5 تا 1.7 میلیون تن رسید و در حال حاضر تامین و مصرف کود به 2 میلیون تن رسیده است.

حیدرپور با اشاره به اینکه توصیه‌های تحقیقاتی برای کود در کشور بیش از 5 میلیون تن است، گفت: با کاهش مصرف کود پتاس نمی‌توان شاهد احیاء تولید بود و به همین دلیل کاهش تولید را در سال‌های 90 تا 91 شاهد بودیم به طوری‌که واردات گندم به 7 میلیون تن رسیده بود.

وی با اشاره به اینکه از سال 92 و با استقرار دولت یازدهم و عزم جدی برای تامین کود در وزارت جهاد کشاورزی، در شش ماهه دوم سال 92 و سال 93 مشکل کود در کشور نداشتیم، اظهار کرد: در کشور و مازندران افرادی که به ظاهر دانشگاهی و علمی هستند حرکتی را به‌وجود آوردند و ادعا کردند مصرف زیاد کود سرطان‌زا است و به تبع آن در مازندران در مظان اتهام هستیم که مصرف کود و سم بیشتر از دیگر استان‌ها است و به همین دلیل آمار بالای سرطان داریم درحالی که شیوع سرطان در دیگر استان‌ها بیشتر از مازندران است.

حیدرپور با بیان اینکه ارائه این‌گونه آمارها پایه و اساس علمی ندارد، گفت: مصرف کود در مازندران از مصرف متوسط کشوری کمتر است و در اینکه مصرف کود باید بهینه باشد شکی وجود ندارد و اگر افرادی هم که بیشتر از توصیه‌های تحقیقاتی مصرف کود دارند باید این روش را اصلاح کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: مقدار مصرف کود فسفات در هر هکتار از زمین‌های کشاورزی مازندران 33 کیلوگرم است در حالی‌که محققان متوسط مصرف این نوع کود را 100 کیلوگرم در هکتار توصیه می‌کنند تا تغذیه صحیح و مناسب گیاه صورت گیرد.

حیدرپور اضافه کرد: با توجه به بارندگی و غرقاب شدن زمین‌های شالیزاری، آب‌شویی کود در استان بالا است و به همین دلیل مصرف کود ازت و پتاس را بالا می‌برد.

وی با بیان اینکه باید کارایی مصرف کود ازت را برای گیاه بالا ببریم، ادامه داد: میزان مصرف کود پتاس که در پایداری گیاه در برابر عوامل ناهنجار طبیعی نقش بسیار مهمی دارد، بسیار پایین است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه وزارت جهاد کشاورزی آیین‌نامه ساماندهی کود‌های شیمیایی را تدوین کرده است، افزود: کود‌های شیمیایی تقلبی بر گرفته از خاک و شن که اثر‌گذاری آن بر تغذیه گیاه صفر است در بازار فراوان شده است و باید بازار را نظارت کنیم.

حیدرپور با بیان اینکه 23 هزار تن کود کلرورپتاسیم در انبارها ذخیره داریم که تقاضا برای خرید آن وجود ندارد و همکاران جهاد کشاورزی باید به توصیه آن به کشاورزان بپردازند، تصریح کرد: از استفاده کود سبز غافل هستیم در حالی که شرایط اقلیمی مازندران این اجازه را می‌دهد کود زیستی آلی را مورد استفاده قرار دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: با توزیع‌کنندگان غیرمجاز کودهای شیمیایی با همکاری تعزیرات حکومتی برخورد جدی می‌شود.