جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

ادعای جایگزینی بحث نقلی به جای عقلی در دانشگاهها بیهوده است - نمایش محتوای خبر

 

 

ادعای جایگزینی بحث نقلی به جای عقلی در دانشگاهها بیهوده است

رئیس قوه قضائیه ادعای جایگزینی بحث نقلی به جای عقلی در دانشگاهها را بیهوده دانست.

ادعای جایگزینی بحث نقلی به جای عقلی در دانشگاهها بیهوده است

به گزارش ایرنا آیت الله صادق آملی لاریجانی روز چهارشنبه در نشست صمیمی با طلاب و دانشگاهیان استان مازندران در ساری با تاکید بر اینکه حوزه و دانشگاه در مجاری مختلف به کمک یکدیگر می آیند ، گفت : ادعای برخی مبنی بر اینکه حوزه می خواهد بحث نقلی را به جای بحث عقلی در دانشگاهها جایگزین کند بیهوده است.
وی افزود : منویات حوزویان و نظم و پژوهش در دانشگاهها و نحوه عمیق شدن تفکرات رابطه بین دانشگاه و حوزه را افزایش می دهد.
وی با اشاره به اینکه دغدغه حوزه و دانشگاه تحول در حوزه علوم انسانی است تصریح کرد : بازسازی علوم انسانی از منظر اینها یک بحث دقیق و فنی است و تحول در علوم انسانی وبازنگری به لحاظ دینی و ارزش های اخلاقی ریشه در فلسفه دارد نه سیاست.
نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد : برخی از روشنفکران ارزش های دینی و اخلاقی را در علوم انسانی سیاسی می کنند.
وی گفت : علوم انسانی سکولار در صحنه موجب خطراتی در جامعه می شود.
آملی لاریجانی با بیان اینکه حوزه بحث عقلی را در همه موارد پذیرا است گفت : آنهائیکه ادعا می کنند که بحث نقلی به جای بحث عقلی در دانشگاهها در حال جایگزینی است علم را نمی شناسند.
وی راههای تعامل علوم را پیش فرض ها دانست و گفت : علوم انسانی از مجاری مختلف و از نگاه دین تفاوتهایی را قائل است.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش به موضوع حقوق بشر که مغرب زمین بواسطه آن جامعه اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران تحت فشار قرار می دهد اشاره و گفت : دوگانگی آنان در مقوله حقوق بشر همواره یکی از مستنداتی است که نسبت به جامعه اسلامی و ایران با مغایرت همراه است.
وی گفت : آنان حقوق بشری را که مطرح می کنند در درون خود و حمایت هایی که از کشورهای آدم کش مثل عربستان و اسرائیل غاصب می کنند ، با حقوق بشر مغایر است.
وی تصریح کرد : حقوق بشری که مغرب زمین اعلام می کند در واقع تحمیل پیش فرض های خودشان در علوم مختلفی است که ارایه می دهند.
در این نشست نماینده تشکل های دانشجویی ، بسیج دانشجویی و طلاب مازندران نسبت به مبارزه دستگاه قضا با مفاسد اقتصادی تاکید کردند و گفتند : دستگاه قضا باید با عدالت و برخورد قاطعانه با مفسدان اقتصادی آنها را همواره نسبت به حسابرسی نظام هشدار دهد.
آنها افزودند : قاطعیت دستگاه قضا سبب خواهد شد که هیچ گاه حاشیه ای برای مفسدان اقتصادی بوجود نیاید.
رئیس قوه قضائیه به منظور حضور در جمع دانشگاهیان ، طلاب و بسیجیان دانشگاههای مازندران و همچنین شرکت در همایش تجلیل از واقفین به مازندران سفر کرد.