جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

اخلاق پزشکی فراتر از قانون می‌تواند درمان بیمار را سرعت بخشد - نمایش محتوای خبر

 

 

اخلاق پزشکی فراتر از قانون می‌تواند درمان بیمار را سرعت بخشد

به گزارش خبرگزاری فارس از نوشهر، محمود خدادوست صبح امروز در سمینار قوانین و مشکلات حقوقی حرفه پزشکی در نوشهر با اشاره به جایگاه پزشک و مسئولیت وی نسبت به انسانها اظهار داشت: اوج پزشکی ایران پس از اسلام است و البته در ایران باستان نیز در حوزه اخلاق دارای ریشه و پیشینه بسیار قوی هستیم.

وی با اشاره به جایگاه سه‌گانه نباتی،حیوانی و ملکوتی انسان افزود: طبیعتا این جایگاه در حوزه پزشکی و ارائه خدمات پزشکی به بیماران بسیار مهم است.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: امروز حداقل دست‌اندرکاران حوزه آموزش پزشکی به این نتیجه رسیدند که در آموزش پزشکی حکیم و حکیم پروری بسیار مهم است و در تاریخ باستان نیز به 10 شاخصه و پیش نیاز علم پزشکی تاکید شد.

وی عنوان کرد: اگر رویکرد ما به طب و طبابت رویکردی مثبت باشد قطعا رفتار ما به بیمار و پاسخ‌دهی بیمار به درمان تغییر می‌کند و روند درمان مطلوب‌تر می‌شود.

این مسئول اظهار داشت: نماد پزشکی در ایران باستان سیمرغ و بیماری مار بود حال آن‌که در طب یونان و طب جدید نماد پزشکی مار است و از این روی شایسته است نماد پزشکی در ایران بر اساس اندیشه نیاکانمان به سیمرغ مبدل گردد.

خدادوست تاکید کرد: قبل از فن طبابت، ادب و آداب پزشک بسیار حائز اهمیت است و این در روند درمان بسیار مفید خواهد بود.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به حقوق بیماران در حوزه پزشکی پرداخت و خاطرنشان کرد: بیمار حق دارد در اسرع وقت و بدون در نظر گرفتن عوامل نژادی درمان شود و حتی مراحل درمان خود را بداند.

وی بر دسترسی نظام کارآمد شکایت حق بیمار تاکید کرد و گفت: ضمانت اجرایی تمامی حقوق بیمار به اخلاق پزشکی وابسته است و اخلاق پزشکی فراتر از قانون و طب می‌تواند درمان بیمار را سرعت ببخشد.