جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

اختصاص تسهیلات به واحدهای برتر تولید قارچ خوراکی در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

اختصاص تسهیلات به واحدهای برتر تولید قارچ خوراکی در کشور

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید سالانه بیش از 100 هزار تن قارچ خوراکی در کشور گفت: واحدهایی که سالانه 200 تن قارچ تولید کنند با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه و صندوق بانک کشاورزی حمایت می‌شود.

اختصاص تسهیلات به واحدهای برتر تولید قارچ خوراکی در کشور

محمدعلی طهماسبی در حاشیه افتتاح واحد تولیدی قارچ گلبست نکا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نکا اظهار کرد: تبدیل اراضی شیب‌دار با باغات از جمله طرح‌های موفق برای روستاییان با صرفه اقتصادی است که روستائیان با تعاون، وحدت، همدلی و اتحاد خود می‌توانند طرح‌های بزرگ را در راستای افزایش تولید و بالا بردن راندمان تولید در واحد سطح افزایش دهند.

وی با اشاره به رونق طرح توسعه باغ‌ها در اراضی شیب‌دار در مازندران افزود: برای اجرای بهتر این طرح مهم نیز شیوه‌نامه‌ای با همکاری سازمان‌های جنگل‌ها، مراتع و آب‌خیزداری کشور، امور اراضی و امور باغبانی وزرات جهاد کشاورزی تدوین شده است.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این طرح باید به شکل علمی و همراه با دانش کشاورزی انجام شود تا به حوزه‌های طبیعی خسارت وارد نشود و شاهد رونق باغات در استان مازندارن و توسعه اشتغال باشیم.

طهماسبی خاطرنشان کرد: طرح تبدیل اراضی شیبدار به باغات از مهم‌ترین اقدامات در دستور کار وزارتخانه است که این طرح بنابر استعداد مناطق در اراضی کم‌بازده و یا رهاشده عملیاتی می‌شود و در این اراضی گیاهان مثمر و گیاهان دارویی که دارای صرفه اقتصادی است، کشت می‌شود که در این راستا نهال مورد نیاز ارائه و امکانات و تسهیلات مورد نیاز در اختیار قرار داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استان مازندران در بخش گلخانه‌ای از ظرفیت خوبی برخوردار است، یادآور شد: طرح‌های گلخانه‌ای کمک خوبی برای اشتغال‌زایی در مناطق است و تعداد زیادی از کشاورزان و دانش‌آموختگان بخش کشاورزی را جذب خواهد کرد که با توجه به شرایط خوب در استان مازندران امیدواریم در این بخش فعال‌تر از گذشته وارد شوند.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به تولید قارچ در کشور و صرفه اقتصادی و غذایی آن گفت: سالانه بیش از  100 هزار تن قارچ خوراکی در کشور تولید می‌شود که براساس برنامه‌ریزی انجام شده از واحدهایی که دارای تولید 200 تن به بالا باشند با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه و صندوق بانک کشاورزی حمایت می‌شود تا اشتغال‌زایی مناسب در این بخش ایجاد شود.

طهماسبی با تاکید بر اینکه هدف ما توسعه اشتغال در جامعه است و از طرح‌های مختلف اشتغال‌زایی در بخش کشاورزی حمایت می‌کنیم، یادآور شد: ایجاد گلخانه، تولید قارچ و تبدیل اراضی شیب‌دار با باغات از جمله طرح‌های دارای اشتغال‌زایی بالا و مناسب است و استان مازندران از ظرفیت مناسبی در ایجاد گلخانه برخوردار است که باید در این راستا تلاش شود.

وی گفت: در کل کشور 2 میلیون و 600 هزار هکتار باغ وجود دارد که حدود 400 هزار هکتار آن نهال است و در این راستا حدود 17 میلیون تن محصولات باغی در کشور شامل سیب، گلابی، پسته، انگور و... تولید می‌شود.