جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

احداث کشتارگاه صنعتی در چالوس - صفحه اصلی.old

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

احداث کشتارگاه صنعتی در چالوس

احداث کشتارگاه صنعتی در چالوس


فرماندار چالوس با اشاره به وجود دو کشتارگاه سنتی در شهرستان چالوس گفت: با توجه به وضعیت نامناسب بهداشتی، ضرورت احداث یک واحد کشتارگاه صنعتی در این شهرستان احساس شد.

احداث کشتارگاه صنعتی در چالوس

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان چالوس، محمدناصر زندی صبح امروز در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی این شهرستان با تأکید بر رعایت و نظارت بر وضعیت بهداشتی به ویژه در اماکن عمومی، اظهار کرد: با توجه به اینکه در آستانه تعطیلات نوروزی و ورود مسافران و گردشگران به منطقه هستیم، بنابراین باید نظارت‌ها در این زمینه مضاعف شود.

فرماندار چالوس تشکیل تیمی متشکل از شهرداری، شبکه بهداشت و درمان، گردشگری، محیط زیست، دامپزشکی، اداره صنعت معدن و تجارت را برای نظارت جدی در حوزه مسائل بهداشت محیطی و غذایی مهم خواند و افزود: دستگاه‌های مذکور موظف هستند تا با ‌گشت‌زنی و بازرسی مشترک از اماکنی که خدمات ارائه می‌دهند تخلفات بهداشتی را شناسایی کرده و با کمک دستگاه قضایی برای رفع آن اقدام کنند.

وی تصریح کرد: شهرداری‌ها نیز باید در مورد ساماندهی و رعایت بهداشت بازار میوه و تره‌بار و دست‌فروشان اقدامات اساسی را انجام دهند تا مشکلاتی برای شهروندان و مسافران پیش نیاید.

زندی در ادامه با انتقاد از وضعیت نامناسب کشتارگاه‌های سنتی موجود در شهرستان چالوس نسبت به انتقال این واحد به مکان مناسب تأکید کرد و افزود: دفع نامناسب فاضلاب و مزاحمت‌هایی که برای ساکنان منطقه در زمینه بهداشتی ایجاد می‌کند، یکی از دغدغه‌هایی است که زمینه احداث کشتارگاه صنعتی را در این شهرستان می‌طلبد.

وی با بیان اینکه کشتارگاه‌های سنتی در غرب مازندران از نظر مسائل بهداشتی مشکل دارد، تصریح کرد: ساماندهی و رفع مشکل این واحدها باید در دستور کار دستگاه‌های مرتبط قرار گیرد و شهرداری‌ها وظیفه دارند قبل از اجرای هر گونه طرحی از نظر محیط زیست استفاده کنند.

فرماندار چالوس از آماده کردن فضایی به‌صورت موقت توسط شهرداری چالوس برای این امر خبر داد و تأکید کرد: تا زمان بازگشایی کشتارگاه صنعتی دستگاه‌های متولی در حوزه کشتارگاه باید کاری کنند تا با تمهیدات جزیی نسبت به نگهداری این مکان تلاش کنیم تا مشکلاتی در زمینه تهیه گوشت و محل ذبح حیوانات وجود نداشته‌باشد.

این مسئول با بیان اینکه تنها یک واحد کشتارگاه صنعتی در غرب مازندران وجود دارد که به‌دلیل بعد مسافت با شهرستان چالوس مشکلاتی را در پی دارد، یادآور شد: با پیگیری‌های مستمر در جلسه کارگروه سلامت استان موافقت تأسیس کشتارگاه صنعتی در شهرستان چالوس گرفته شد.

زندی از اعطای مجوز ساخت کشتارگاه صنعتی به بخش خصوصی خبر داد و اظهار کرد: با صدور پروانه ساخت برای این واحد و استعلامات دستگاه‌های مرتبط به‌زودی کلنگ آن در مرزن‌آباد به زمین زده می‌شود که قرار شد طی مدت دو سال این پروژه به بهره‌برداری برسد.

وی در پایان از ارتقای ظرفیت این کشتارگاه صنعتی در مراحل بعدی خبر داد و گفت: در حال حاضر تأسیس این واحد صنعتی که در زمینی به مساحت 15 هزار متر مربع درنظر گرفته شده‌است، ظرفیت کشتار برای هزار رأس دام سنگین و 500 رأس دام سبک را دارد و در صورت اجرای کار قابلیت ارتقای به هزار رأس را نیز دارد.