جهش تولید | سه‌شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹

احداث کتابخانه مرکزی بابل نیازمند مشارکت جدی خیرین است - نمایش محتوای خبر

 

 

احداث کتابخانه مرکزی بابل نیازمند مشارکت جدی خیرین است

رئیس اداره کتابخانه های عمومی بابل گفت: احداث کتابخانه مرکزی بابل نیازمند مشارکت جدی خیرین کتابخانه ساز است.

احداث کتابخانه مرکزی بابل نیازمند مشارکت جدی خیرین است

هابیل طهماسبی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان بابل که در سال 91 تشکیل و در سال 92 ثبت رسمی شده است با بهره گیری از ظرفیت این انجمن در مدت دو سال ، چهار کتابخانه در بابل احداث شده است.
وی افزود: این کتابخانه ها اعم از کتابخانه باقرالعلوم، کتابخانه شهید آقاجانی، کتابخانه مرحوم تابان و فاز دوم کتابخانه امامزاده یحیی(ع) با اعتبار 15 میلیاردریال در شهرستان بابل احداث شده است.
وی اضافه کرد: شهرستان بابل دارای 17 کتابخانه عمومی می باشد که تعداد سه کتابخانه از آن در شهر استقرار دارد.
طهماسبی گفت: براساس سند چشم انداز توسعه 1404، 17 کتابخانه دیگر باید براساس جمعیت در شهرستان بابل احداث شود که پنج کتابخانه استاندارد و مرکزی برای شهر بابل می باشد.
وی بااشاره به اینکه 14 هزار نفر عضو کتابخانه های شهرستان بابل می باشند؛ افزود: طبق سند چشم انداز 30 درصد از جامعه باید عضو کتابخانه باشند که این عدد در بابل باید به 150 هزار نفر برسد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی بابل گفت: برای دست یابی به برنامه 1404 باید زیرساخت ها فرآهم شود و مکان های مناسب برای جذب اعضاء مهیا شود.
وی اظهارداشت: در حال حاضر تمرکز بر تکمیل طرح احداث کتابخانه شماره یک بابل واقع در پارک شهید شکری جزو اولویت های برنامه اداره کتابخانه های عمومی بابل می باشد که تحقق این هدف نیازمند حمایت خیرین و مسئولان می باشد.
وی اظهارداشت: کتابخانه شهید شکری که یکی از قدیمی ترین کتابخانه های مازندران محسوب می شد و در سال 1342 تاسیس شد بعد از تخریب آن برای تجدید بنا، تمامی کتابهای این کتابخانه به کتابخانه شهیدنجاریان و دیگر کتابخانه های شهرستان منتقل شده است.
وی افزود: براساس سند چشم انداز توسعه نظام اسلامی ایران در افق 1404 در حوزه کتابخانه ها می بایست تحولی اساسی صورت گیرد و از سویی دیگر بابل با ظرفیت های زیادی که در بخش علمی و فرهنگی با وجود دانشگاهای معتبر و دهها هزار دانشجو می باشد نیازمند یک کتابخانه مرکزی بوده است.
طهماسبی بیان کرد: انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان در سال 88 طرح ایجاد کتابخانه مرکزی را در محل فعلی کتابخانه شهید شکری پیشنهاد داده بودند که با همکاری شورای شهر بابل و تائید اداره کل کتابخانه های استان این طرح به تصویب رسیده است.
وی ادامه داد: زمین کتابخانه سابق شهید شکری 347 مترمربع بوده است که با همکاری شورای شهر و شهرداری بابل در محوطه پارک به میزان دو هزار متر زمین برای احداث این کتابخانه در نظر گرفته شد.
وی گفت: در سال 90 موافقت نامه ای بین اداره کل کتابخانه های عمومی استان مازندران و استانداری منعقد شد که این کتابخانه از محل اعتبارات تملک شهرستان احداث شود و براین اساس کتابخانه شهید شکری تخریب و طرح احداث کتابخانه به اداره کل راه و شهرسازی واگذار شد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی بابل ادامه داد: از آنجائیکه با مشکلات اعتباری مواجه شده ایم متاسفانه تنها پی ریزی ساختمان این کتابخانه انجام شده است و برای احداث کامل این کتابخانه حدود دو میلیارد ریال اعتبار نیاز است که با جدیت بدنبال تامین اعتبار با ورود خیرین کتابخانه ساز در شهرستان می باشیم .
شهرستان 520 نفری بابل دارای شش بخش و هفت شهر می باشد.