جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

احداث پالایشگاه برای حل مشکل بیکاری دراین شهرستان موثراست - نمایش محتوای خبر

 

 

احداث پالایشگاه برای حل مشکل بیکاری دراین شهرستان موثراست

ˈمحمدتقی نورزادˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد : پالایشگاه بهشهر دارای مجوز از سازمان محیط زیست است و همه استانداردهای زیست محیطی در آن رعایت می شود و دلیل ندارد به خاطر این سیاه نمایی ها ، از ادامه ساخت آن جلوگیری شود .

وی بیان کرد : راه اندازی کامل این واحد صنعتی ، برای حدود 2 هزار تن به طور مستقیم ایجاد شغل می کند که نمی توانیم چشم خود را بر روی این فرصت بزرگ اقتصادی بسته و از حمایت سرمایه گذار این طرح ، دست برداریم .

فرماندار بهشهر به ظرفیت بالای بندر امیرآباد این شهر اشاره کرد و گفت : وسعت بیش از 2 هزار هکتاری این بندر در شمال ایران بی نظیر است که امیدواریم این منطقه ویژه اقتصادی بتواند نقش خود در رونق بخشیدن بیشتر به اقتصاد ایران را با بهره مندی از توان بالای جوانان تحصیل کرده و متخصص منطقه و به خصوص بهشهر ایفا کند .

نورزاد ادامه داد : یکی از راه های رونق بخشیدن به اقتصاد، ورود هر چه بیشتر سرمایه گذاران است که در بهشهر این موقعیت به آسانی و راحتی در اختیار سرمایه گذاران بخش های گوناگون قرار میگیرد و هر گونه همکاری برای اخذ مجوزهای قانونی انجام خواهد شد .

وی به بهره برداری قریب الوقوع سد گلورد نکا اشاره کرد و گفت : ساخت این سد در مراحل پایانی قرار دارد و آبگیری آزمایش آن تا پایان سال 93 انجام خواهد شد .

فرماندار بهشهر بیان کرد : همزمان با ساخت سد، احداث کانال های انتقال آب به روستاهای پایین دست بهشهر نیز در حال انجام است که امیدواریم پیش از بهره برداری رسمی از سد ، ساخت این کانال های انتقال آب به پایان برسد .

نورزاد اظهار کرد : بهره برداری از سد گلورد، موجب تامین آب بیش از 15 هزار هکتار زمین های کشاورزی شهرستان بهشهر شده و مشکل کمبود آب زراعی این زمین ها را به طور کامل برطرف خواهد کرد .

وی افزود : با تامین آب زراعی برای این زمین ها ، فرصت اشتغال برای جوانان ساکن روستاهای پایین دست ایجاد شده و موجب می شود از این طریق ،بخشی از مشکل بیکاری منطقه برطرف شود .

فرماندار بهشهر ادامه داد : بر اساس اعلام مسوولان جهاد کشاورزی ، کشاورزان بهشهری سال گذشته بیش از 500 میلیارد تومان درآمد کسب کردند که راه اندازی سد گلورد و تامین بیشتر آب زراعی می تواند موجب افزایش این درآمدها شود .

نورزاد گفت : یکی از مشکلات ناشی از راه اندازی سد گلورد ، به زیرآب رفتن جاده دسترسی برخی روستاهای بالادست بهشهر است که در تلاش هستیم با احداث جاده و پل جدید ، این مشکل را برطرف کنیم .

وی به راه اندازی کارخانه کمپوست بهشهر اشاره کرد و گفت : آخرین دستگاه مورد نیاز این کارخانه که از کشور اتریش خریداری و از طریق مرز خسروی وارد کشور شده بود به دلیل بروز برخی مشکلات پیش بینی نشده ، همچنان در انتظار ترخیص است .

فرماندار بهشهر بیان کرد : هزینه های مورد برای نیاز خرید این دستگاه با همکاری 5 شهرداری بهشهر ، نکا ، گلوگاه ، رستمکلا و خلیل شهر و مدیران استانی به سختی تامین و پرداخت شد اما هزینه 180 میلیارد تومانی ترخیص این دستگاه از گمرک ، مانع جدی برای راه اندازی این کارخانه است .

نورزاد افزود : راه اندازی این کارخانه علاوه بر حل دائمی مشکل زباله شهرهای شرق مازندران ، فرصت اشتغال پایدار برای حدود 40 جوان بهشهری ایجاد خواهد کرد .

وی به طرح آسفالت راه های روستایی بخش کوهستانی بهشهر اشاره کرد و گفت : در ماه های اخیر شن ریزی حدود 80 کیلومتر از راه های مناطق روستایی یانسر آغاز شد و حدود 22 کیلومتر از این راه ها هم در ماه های آینده آسفالت می شود.

وی ادامه داد : برنامه ریزی شده است تا چهار کیلومتر از مسیر روستای ˈ پاسند ˈ تا روستای ˈ رودبار ˈ و 18 کیلومتر از جاده روستای ˈ چالکده ˈ تا سه راه روستای ˈ شیلر ˈ آسفالت شود.

فرماندار بهشهر گفت : روستاهای بخش یانسر دارای ظرفیت های فراوانی هستند اما متاسفانه تاکنون از این توانمندی ها برای رسیدن به توسعه و ایجاد فرصت های شغلی پایدار استفاده نشده است.

وی از وجود معادن فراوان شن و ماسه به عنوان یکی از این ظرفیت ها یاد کرد و افزود : برخورداری از این مواد اولیه برای احداث جاده می تواند موجب شتاب بخشیدن به احداث راه های دسترسی مورد نیاز این روستاها شود.

نورزاد توجه بیشتر به احداث زیرساخت ها بخصوص جاده را در ترغیب روستاییان برای ماندگاری در روستا و حتی مهاجرت معکوس از شهر به روستا ضروری دانست و گفت : جمعیت روستاهای بخش یانسر در فصول گرم و تعطیلات چند برابر می شود ولی امکانات و خدمات قابل ارائه اندک و ناچیز است.