جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

احداث بیش از 41 هزار مترمربع انبار در بندر نوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

احداث بیش از 41 هزار مترمربع انبار در بندر نوشهر

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران از احداث بیش از 41 هزار مترمربع انبار در بندر نوشهر خبر داد.

احداث بیش از 41 هزار مترمربع انبار در بندر نوشهر

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، منوچهر تاتینا در نشست خبری با خبرنگاران با تبریک ایام‌الله دهه فجر، اظهار کرد: در راستای اهداف عالیه در بنادر کشور، تلاش برای جذب سرمایه‌گذاران در بنادر شمال کشور مورد توجه قرار گرفت و بدین منظور بسترهای سرمایه‌گذاری در بنادر مازندران باید ایجاد شود.

تاتینا با اشاره به اینکه در سال 92 عملیات بندری در نوشهر 592 هزار تن بود، افزود: این رقم در سال 93 تا 24 درصد افزایش یافت و به 744 هزار تن رسید.

وی گفت: امسال 750 هزار تن در قسمت کالا به میزان حدود 13 درصد رشد داشتیم که این نسبت در مجموع به 40 درصد می‌رسد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران با بیان اینکه در ورود کالا، تنوع را نیز رعایت می‌کنیم، خاطرنشان کرد: امسال بیشتر غلات در بنادر شمالی وارد شد در حالی که در گذشته فقط اقلام مربوط به صنایع بیشترین مقدار بود.

وی با اشاره به اینکه بنادر شمالی با افت عملیات بندری مواجه بودند، تصریح کرد: اما در بندر نوشهر با افزایش عملیات به میزان 13 درصد مواجه بودیم و در بخشی از کالاها مانند فلزات 300 درصد افزایش عملیات بندری داشتیم.

تاتینا اظهار کرد: ما برای اینکه ورود سرمایه به بندر نوشهر افزایش یابد با صاحبان کالاها صحبت کردیم و در همین راستا چندین پروژه در بندر نوشهر در سال قبل آغاز کردیم و بعضا بسیاری از این پروژه‌ها به بهره برداری رسیدند.

وی با اشاره به اینکه از زمان ساخت بندر نوشهر فقط 27 هزار مترمربع انبار احداث شد، اظهار کرد: در یک‌ سال اخیر بیش از 41 هزار مترمربع انبار ساختیم که حدود 70 درصد به بهره‌برداری رسید و این یک رکورد بی‌سابقه در طول عمر بندر نوشهر بود و البته احداث برخی انبارها هم امسال شروع و به بهره برداری رسید.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران افزود: عملیات سیلوی غلات با ظرفیت 30 هزار تن آغاز شد و از پیشرفت فیزیکی 70 درصدی برخوردار است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی از راه‌اندازی سه جرثقیل «بک‌را» در بندر نوشهر خبر داد و ادامه داد: ارزش این جرثقیل‌ها 25 میلیارد تومان است که با راه‌اندازی آن رونق بیشتری در بندر نوشهر در بخش بارگیری و تخلیه ایجاد می‌شود و این پروژه نیز تا پایان امسال سال به بهره‌برداری می‌رسد.

تاتینا درباره احداث ساختمان اداری گمرکات مازندران، تصریح کرد: این بنا با زیربنای 3 هزار و 200 مترمربع احداث شد و فردا با حضور رئیس کل گمرکات کشور و مسئولان استانی و شهرستانی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی بیان کرد: ساختمان عملیاتی بندر نوشهر هم در سریع‌ترین زمان ممکن یعنی 20 ماهه با زیربنای 7 هزار و 500 مترمربع و اعتبار 40 میلیارد تومان احداث شد و با توجه به پیشرفت فیزیکی 95 درصدی آن، در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

این مسئول تصریح کرد: در پروژه ساختمان اداری، کتابخانه در نظر گرفته شد و کتاب‌هایی برای مطالعه و تحقیق در زمینه بنادر و دریانوردی گنجانده می‌شود.

وی ادامه داد: ساخت برج کنترل بندر نوشهر با ارتفاع 45 متر رو به پایان است و در آن دکل‌های مخابرات محوطه بندر جمع‌آوری و در نوک این برج نصب و راه‌اندازی می‌شوند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران گفت: موزه‌ای نیز در این برج ایجاد شد که بازدید برای عموم شهروندان، مسافران و گردشگران آزاد است و البته درصدد هستیم در مواقعی از سال مانند نوروز شرایطی فراهم کنیم تا مردم و مسافران و گردشگران بتوانند از بلندای برج، فضای شهر و بندر را ببینند

وی از محوطه‌سازی در بندر نوشهر با تخریب ساختمان‌های قدیمی و مازاد خبر داد و بیان کرد: این موضوع در راستای افزایش اراضی و بارانداز در فضای بندر انجام می‌شود.

تاتینا با بیان اینکه تردد کامیون‌ها به بندر با افزایش 33 درصدی روبرو شده است، یادآور شد: دو ورودی و خروجی برای بندر نوشهر در نظر گرفته شد که با این کار توقف کامیون‌ها در داخل شهر تا 70 درصد کم می‌شود.

وی به تخریب دیوار بندر اشاره کرد و افزود: دیوار به دیدار تبدیل شد و در همین راستا باقیمانده دیوارهای بندر تا امتداد دانشگاه علوم دریایی نیز تا پایان سال تخریب و به جای آن نرده‌کشی با رنگ‌های آبی و سفید انجام می‌‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران گفت: ساختمان اداری بندر نوشهر هم بدون ایجاد دیوار حائل بین ساختمان و شهر احداث شد و به جای آن نسبت به افزایش فضای سبز و پارکینگ آن اقدام شد.

وی در پایان گفت: لایروبی بخشی از رودخانه کنار دیوار بندر نوشهر نیز با همکاری شهرداری نوشهر انجام‌ می‌شود و متعاقب آن احداث دیواره سنگی و زیباسازی برای استفاده عموم نیز صورت می ‌گیرد.