جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

احتمال آلودگی پرندگان مهاجر به آنفلوانزا / مردم شکار نکنند - نمایش محتوای خبر

 

 

احتمال آلودگی پرندگان مهاجر به آنفلوانزا / مردم شکار نکنند

مدیر کل دامپزشکی مازندران با توجه به احتمال آلودگی پرنده های مهاجر به آنفلوانزای پرندگان از مردم خواست از هرگونه شکار، مصرف و حتی ورود به زیستگاههای پرنده های مهاجر خودداری کنند.

احتمال آلودگی پرندگان مهاجر به آنفلوانزا / مردم شکار نکنند

دکتر سید حسین رضوانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به مردم توصیه کرد : از آنجایی که پرندگان مهاجر به عنوان مهمترین عامل انتقال آلودگی به شمار می روند و احتمال آلوده کردن طیور در روستاها از این طریق وجود دارد باید از عرضه و خرید این طیور در بازار نیز خودداری شود.
وی با اشاره به حضور پرندگان مهاجر در تالاب های مازندران از مردم و شکارچیان خواست از شکار، توزیع و مصرف هر گونه پرندگان مهاجر در این استان خودداری کنند.
رضوانی با تاکید بر سالم بودن مرغ های کشتارگاه های مازندران گفت : مرغ، مرغداری های صنعتی با مجوز این اداره بدون هیچ مشکلی به کشتارگاه های منطقه و تهران ارسال می شوند.
وی با اشاره به رصد دقیق کارشناسان این اداره در سطح استان افزود: در 2 روز گذشته، یک مورد پرنده مهاجر، یک مورد طیور بومی و یک واحد صنعتی آلوده به آنفلوانزای پرندگان در غرب مازندران شناسایی شد.
مدیر کل دامپزشکی مازندران گفت: بلافاصله عملیات ضد عفونی، پایش، قرنطینه و معدوم سازی در این واحد انجام شد و در حال حاضر مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی تاکید کرد : مراقبت ، نظارت و کنترل این بیماری با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی به صورت مستمر در تمامی نقاط استان مازندران در حال انجام است.
مدیر کل دامپزشکی مازندران با اشاره به نظارت مستمر شبکه‌های دامپزشکی استان بر عرضه مرغ صنعتی تاکید کرد: شهروندان می‌توانند بدون هیچ نگرانی از محل‌ های معتبر و تحت نظارت دامپزشکی این مواد پروتئینی را تهیه و مصرف و از خرید مرغ زنده نیز اجتناب کنند.
بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ویروسی مشترک بین انسان و طیور است.
*** علایم بالینی بیماری آنفلوانزا در پرندگان و انسان کدامند
پرندگان وحشی و خصوصا پرندگان آبزی در مواقع شیوع بیماری تیپH5N1 معمولا بدون علایم بالینی و با مرگ سریع و یا با علایم بالینی شامل علایم عصبی، لرزش سر و گردن، عدم تعادل در حرکت، پیچش گردن، حرکات و موقعیت های غیر طبیعی سر و بدن و مرگ در مدت زمان کوتاه همراه است.
در پرندگان اهلی؛ افسردگی شدید، بی اشتهایی، کاهش تخم گذاری، اسهال سبز روشن تا سفید، علایم تنفسی و التهاب بافت ملتحمه، ژولیدگی پرها، تشنگی زیاد، خیز زیر پوستی در نواحی گردن، سر، صورت، تاج و ریش، سیانوزه (کبودی) شدن تاج و ریش، خونریزی های پتشی (کوچک) روی سطوح سروزی بدن و مرگ و میر ناگهانی تا 100 درصد گله را به همراه دارد.
علایم بالینی در انسان شامل تب بالای 38 درجه ، علایمی شبیه آنفلوانزا (عوارض تنفسی)، اسهال آبکی بدون خون، استفراغ، درد شکم و قفسه سینه، خونریزی از بینی و لثه است و گاهی علایم عصبی، مشکلات مجاری تنفسی تحتانی، صداهای تنفسی، لوکوپنی (نوعی کم خونی باکاهش گلبولهای سفید خون) و کمبود پلاکت های خون نیز دیده می شود. این بیماری معمولا 24 ساعت بعد از ظهور اولین علایم ممکن است باعث مرگ بیمار شود.