سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

اجرای 15 تعزیه در نوشهر - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای 15 تعزیه در نوشهر

بابک شمس‌ناتری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نوشهر از اجرای 15 تعزیه در 15 نقطه بخش مرکزی و بخش کجور در ایام محرم برای علاقه‌مندان به هنر دینی خبر داد و با تاکید بر اینکه باید تلاش شود تا هنرهای دینی در جامعه نهادینه و به دل مردم برود، افزود: تعزیه از هنرهای دینی ارزشمند است که توانسته است در بین مردم علاقه‌مندان خود را داشته باشد و هر ساله قبل از ماه‌های محرم و صفر خود مردم بانی می‌شوند تا تعزیه‌خوانان اجرای هنری کنند.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر اظهار داشت: نوشهر از جمله شهرستان‌های فعال در عرصه تعزیه است و از نکات کم سابقه و منحصر به‌فرد این است که اغلب روستاهای شهرستان دارای گروه‌های اختصاصی یا مشترک با روستای همجوار خود هستند و اجراهای خوبی دارند.

وی بیان داشت: تعزیه باید دارای منابع قوی اشعار ناب و متون موثر باشد و خدای نکرده حیف است که از این هنر به سادگی عبور کنیم و البته آن چیزی که مهم است در روستاها مساجد و روحانیت باید محور برنامه‌های مذهبی باشند و تداخل تعزیه‌خوانی‌ها با برنامه‌های مساجد به وحدت و همدلی در مناطق آسیب می‌رساند.

شمس‌ناتری ابراز داشت: در شهرستان نوشهر صدور تعزیه‌خوانی‌ها مشروط بر رعایت موازین و بدون تداخل با برنامه‌های مساجد است و معتقدیم هر چقدر مساجد ما مستحکم‌تر و پرجمعیت‌تر باشد آن روستا در مقابل آسیب‌های اجتماعی مصون شده و مردم اثرات مثبت آن را می‌بینند.

وی تصریح کرد: در یکی از روزهای محرم یکی از مجالس ارزشمند تعزیه در محوطه مجتمع فرهنگی و هنری امام خمینی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر برگزار می‌شود تا شهروندان درون شهر نوشهر نیز بتوانند از این هنر دیدن کنند.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر گفت: تعزیه‌خوانی خوب و متعهدانه می‌تواند در راه انتقال فرهنگ عاشورایی و ایثار و شهادت اثربخش باشد و شایسته است که این هنر جدی گرفته شود.
{jcomments off}