رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

اجرای مبارزه بیولوژیک در 3 هزار هکتار از شالیزارهای قائم‌شهر - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای مبارزه بیولوژیک در 3 هزار هکتار از شالیزارهای قائم‌شهر

مدیر جهاد کشاورزی قائم‌شهر از اجرای مبارزه بیولوژیک در 3 هزار هکتار از شالیزارهای این شهرستان خبر داد.

اجرای مبارزه بیولوژیک در 3 هزار هکتار از شالیزارهای قائم‌شهر

فرزین فرهادی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: خردادماه امسال بیش از یک‌میلیون و 41 هزار قطعه جوجه‌ریزی در سالن‌های مرغداری شهرستان قائم‌شهر انجام شد.

وی با بیان اینکه این تعداد جوجه‌ریزی در 43 واحد مرغداری این شهرستان انجام شد، افزود: از این میزان جوجه‌ریزی بیش از یک‌هزار و 781 تن گوشت سفید به ارزش ریالی بالغ بر 97 میلیارد و 955 میلیون ریال تولید و به بازار مصرف عرضه شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر با اشاره به اینکه کارشناسان این مدیریت، مرغداران را از مسائل علمی پرورش آگاه می‌کنند، گفت: اطلاع‌رسانی به مرغداران سبب کاهش هزینه تولید، افزایش بازده اقتصادی، پایدار ماندن اشتغالزایی مولد و تامین امنیت غذایی جامعه می‌شود.

فرهادی با بیان اینکه سهمیه جوجه‌ریزی برای این شهرستان نسبت به استان 8.38 درصد برای تنظیم بازار در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با اعمال نظارت بر ثبت سامانه جوجه‌ریزی و ارائه آموزش‌های لازم به مرغداران بستر صادرات گوشت سفید فراهم شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه‌خوار برنج گفت: اجرای مبارزه بیولوژیک در سطح یک‌هزار و 500 هکتار از شالیزارهای شهرستان قائم‌شهر انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر خاطرنشان کرد: مصرف سموم پرخطر به‌دلیل اثرات سوء و زیان‌بار آن بر روی محیط زیست و ایجاد مقاومت حشرات به حشره‌کش‌ها سبب طغیان مجدد آفت و مرگ و میر حشرات مفید می‌شود که مبارزه بیولوژیک و استفاده از مواد بیولوژیک در کنترل آفت و بیماری‌ها ضروری است.

فرهادی تصریح کرد: زمان مناسب برای مبارزه بیولوژیک یا غیرشیمیایی با آفت در شالیزار باید با توجه به تطابق بیولوژی آفت با فنولوژی گیاه تعیین شود.

وی با بیان اینکه امسال مبارزه بیولوژیک در بیش از 3 هزار هکتار از شالیزارهای این شهرستان طی دو مرحله ‏انجام خواهد شد، گفت: کارت‌های نصب شده در هر هکتار به تعداد 100 عدد خواهد بود که براساس نمونه‌برداری‌ها و بررسی تله‌های شکار پروانه تعیین زمان به اطلاع‌ کشاورزان خواهد رسید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر خاطرنشان کرد: تولید محصول سالم و ارگانیک، کاهش مصرف سموم شیمیایی و امنیت غذایی، حفظ محیط زیست و توسعه پایدار از مزایای اجرای مبارزه بیولوژیک با آفت کرم ساقه‌خوار برنج در شالیزارها است.