جهش تولید | جمعه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

اجرای طرح سامانه مونیتورینگ برای رصد سموم مصرفی در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح سامانه مونیتورینگ برای رصد سموم مصرفی در مازندران

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: اجرای طرح سامانه مونیتورینگ برای رصد سموم مصرفی در استان ضروری است.

اجرای طرح سامانه مونیتورینگ برای رصد سموم مصرفی در مازندران

عزیزالله شهیدی‌فر در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، درباره طرح ساماندهی فروشندگان سموم اظهار کرد: براساس هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های انجام شده و همکاری سازمان نظام مهندسی اولین دوره آموزشی منطقه‌ای ویژه فروشندگان مجاز سموم دفع آفات نباتی در شهرستان‌های ساری، میاندورود، نکا، بهشهر و گلوگاه برگزار شد.

وی با بیان اینکه بر اساس این برنامه‌ریزی‌ها، گذراندن حداقل 20 ساعت دوره آموزشی در سال از سوی فروشندگان سموم برای تمدید مجوز ضروری است، افزود: دوره‌های آموزشی به‌صورت دوره‌ای و منطقه‌ای سالی دو مرحله برگزار خواهد شد که حضور تمامی فروشندگان در این دوره‌ها الزامی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به سابقه مصرف سموم با توجه به تنوع محصولات زراعی و باغی و تنوع آفات و بیماری‌ها در استان، گفت: استفاده از سموم شیمیایی آخرین راهکار مبارزه با عوامل خسارت‌زا است.

شهیدی‌فر، ترویج استفاده از راه‌کارهای غیرشیمیایی را در کنترل آفات بسیار حائز اهمیت دانست و ادامه داد: افزایش آگاهی فروشندگان سموم، تهیه و تدارک سموم با کیفیت از سوی فروشندگان، توسعه و تقویت شبکه‌های مراقبت بخش خصوصی و دولتی جهت توصیه‌های فنی در زمان مناسب به باغداران و کشاورزان، استفاده ادوات و تکنیک‌های مناسب از اساسی‌ترین راهکار مبارزه با عوامل خسارت‌زا است.

وی اجرای طرح سامانه مونیتورینگ را برای رصد سموم مصرفی در استان ضروری دانست و اظهار کرد: فروشندگان سموم باید امکانات مورد نیاز اجرای طرح را فراهم کنند تا در اسرع‌وقت کارگاه آموزشی مربوطه با هماهنگی مدیریت حفظ نباتات برگزار شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: در صورت عدم رعایت مواد قانونی برخوردهای لازم از سوی مراجع ذی‌ربط با فروشندگان سموم انجام خواهد شد.

شهیدی‌فر، سودجویی معدودی از فروشندگان برای فروش سموم تقلبی و خارج از شبکه را دور از اخلاق حرفه‌ای و کارشناسی دانست و افزود: این کار علاوه بر خسارت مالی برای بهره‌برداران ممکن است تخریب منابع زیست‌محیطی را به‌دنبال داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی اکیپ‌های نظارتی شهرستانی و استانی برای نظارت‌های بیشتر و جلوگیری از ظهور فروشگاه‌های غیرمجاز، بازدیدهای دوره‌ای از فروشگاه‌های سموم انجام می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در پایان، همکاری فروشندگان مجاز را برای شناسایی و معرفی افراد سودجو به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط خواستار شد.