جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

اجرای طرح تجهیز و نوسازی؛ گامی به سوی پایداری کشاورزی - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح تجهیز و نوسازی؛ گامی به سوی پایداری کشاورزی

با اجرای طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه‌سازی زمین‌های شالیزاری افزایش قدرت اقتصادی کشاورزان و افزایش بازده تولید، جوانان روستایی تمایل بیشتری به انجام کشاورزی به شیوه نوین و مکانیزه دارند.

اجرای طرح تجهیز و نوسازی؛ گامی به سوی پایداری کشاورزی

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، با اجرای طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه‌سازی زمین‌های شالیزاری، امکان تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به صفر رسیده و از سوی دیگر با افزایش قدرت اقتصادی کشاورزان و افزایش بازده تولید، جوانان روستایی تمایل بیشتری به انجام کشاورزی به شیوه نوین و مکانیزه دارند.

اگر افزایش بهره‌وری از زمین‌های کشاورزی را بتوان ازدیاد درآمد از واحد زمین تعریف کرد، بدون شک، تجهیز و یکپارچه‌سازی زمین‌ها با تأمین امتیازاتی از قبیل کاهش تلفات زمین، مدیریت بهینه آب، توسعه مکانیزاسیون و حفاظت محیط زیست از ضرورت‌های اولیه این مهم است.

تجهیز و نوسازی زمین‌های شالیزاری، افزایش تولیدات کشاورزی ضمن حفظ شرایط زیست محیطی، برطرف کردن نیازهای پیش‌بینی‌شده کشاورزی مانند آبیاری، زه‌کشی و مکانیزاسیون برای کشت و کار آسان‌تر و کاراتر، بهره‌‌وری بیشتر از آب و زمین و نیروی کار موجود، مرتب کردن زمین‌های کشاورزی، بهبود شبکه آبیاری و زه‌کشی، اصلاح خاک و احداث جاده‌های زراعی را دوچندان می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این‌باره در گفت‌و‌گو با فارس، اظهار کرد: مازندران دارای سه طرح مهم شامل تجهیز و نوسازی، توسعه باغات در زمین‌های شیب‌دار و احداث و توسعه گلخانه‌ها است.

دلاور حیدرپور افزود: وزارت جهاد کشاورزی اجرای طرح تجهیز و نوسازی را از جمله طرح‌های اولویت‌دار اعلام کرده و بر اجرای آن اصرار است.

وی یادآور شد: بر اساس برنامه وزارت جهاد کشاورزی و تأمین اعتبار از فایناس، 105 هزار هکتار از شالیزارهای استان‌های مازندران، گیلان و گلستان طی 5 سال باید تجهیز و نوسازی شوند که سهم مازندران در اجرای این طرح 50 هزار هکتار است.

حیدرپور ادامه داد: خط اعتباری اجرای طرح تسطیح شالیزارها در قالب فایناس با همکاری کشور چین تأمین شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: برای پایداری تولید و افزایش درآمد کشاورزان باید طرح تسطیح، نوسازی و یکپارچه‌سازی زمین‌ها اجرا شود تا بتوانیم از کشاورزی سنتی عبور کرده و به کشاورزی صنعتی دست یابیم.

وی اضافه کرد: به کشاورزان باید آگاهی داد تا همکاری لازم را برای اجرای طرح تسطیح و نوسازی شالیزارها داشته باشند، چراکه با این اقدام زمین‌های شالیزاری توجیه اقتصادی پیدا کرده و شاهد توسعه کشاورزی و افزایش قدرت خرید کشاورزان خواهیم بود و می‌توانیم گام بلندی را برای توسعه این بخش در استان برداریم.

حیدرپور با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور به مازندران 50 میلیارد تومان اعتبار برای طرح تجهیز، تسطیح و نوسازی شالیزارها در سال 94 اختصاص یافت، بیان کرد: مقرر شد از میزان اعتبار تخصیص داده شده، 7 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران تجهیز و نوسازی شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: از 7 هزار هکتار زمین های شالیزاری برای اجرای طرح تجهیز و نوسازی، تاکنون یک‌هزار هکتار در مرحله اجرا و یک‌هزار و 700 هکتار در حال انجام کارهای مطالعاتی است.

وی با تأکید بر اینکه مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها باید تا پایان امسال بقیه زمین های شالیزاری که متعهد به اجرای طرح تجهیز و نوسازی شده‌ایم را اجرایی کنند، گفت: برای اجرای تعهد خود باید از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات استفاده کنیم و حجم اجرای کار را افزایش دهیم.

به گفته حیدرپور از سال آینده باید 10 هزار هکتار از زمین‌های شالیزاری مازندران تسطیح و نوسازی شود.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌و‌گو با فارس، اظهار کرد: از سال 85 تاکنون مطالعات 12 هزار هکتار از زمین‌های شالیزاری مازندران آماده است که اعتقاد ما بر این است طرح‌های سال‌های 85 به بعد نیازمند بازنگری و بررسی است.

ایرج صاعدی با بیان اینکه امسال یک‌هزار و 60 هکتار از شالیزارهای استان در مرحله اجرای تجهیز و نوسازی است، افزود: یک‌هزار و 713 هکتار نیز آماده اجرا است.

وی یادآور شد: برای سال آینده 6 هزار هکتار از زمین‌های شالیزاری استان آماده اجرای طرح تجهیز و نوسازی می‌شود.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: شهرستان‌ها 14 هزار هکتار را برای اجرای طرح تجهیز و نوسازی به مدیریت آب و خاک معرفی کردند که 4 هزار و 500 هکتار مطالعات قبلی آن انجام شده و 9 هزار و 500 هکتار مصوبه جدید است که با انتخاب پیمانکار به مرحله اجرا در خواهد آمد.

به گزارش فارس، اگر موضوع امنیت غذایی و خودکفایی محصولات استراتژیک مهم است، دولت باید در اجرای طرح‌های راهبردی بخش کشاورزی از جمله تجهیز‌ و نوسازی هزینه زیادی کند.

امیدواریم با اجرای این طرح‌ها علاوه بر کاهش هزینه تولید، کاهش مصرف آب و نهاده‌ها، افزایش ضریب مکانیزاسیون، افزایش درآمد کشاورزان، پایداری اشتغال و تولید و متوقف شدن تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی را در استان شاهد باشیم.