سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

اجرای طرح اصلاح نژاد دام روستایی در آمل - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح اصلاح نژاد دام روستایی در آمل

مرتضی امینی نیاکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آمل با اعلام اینکه این طرح با پیمانکاری شرکت آمار دام طبرستان در قالب 9 روستا در حال انجام است، افزود: در این طرح برای 22 واحد پرورش گاو شیری به تعداد 382 راس پیگیری انجام شده است.

وی بیان داشت: در این راستا سه مامور تلقیح مصنوعی به انجام تلقیح 160 راس دام مبادرت کردند و دو مامور ثبت مشخصات نیز علاوه بر ثبت گاو مولد به تعداد 382 راس، مبادرت به رکوردگیری ماهیانه گاوهای تحت پوشش کردند که جمعاً 608 راس دام در طی دوره رکوردگیری شده است.

امینی تاکید کرد: در همین راستا عملیات پروژه آمیخته‌گری گوسفند به شیوه لاپاراسکوپی نیز با اسپرم نژاد رومانف روسی نیز صورت گرفت.

وی اظهار داشت: این طرح نیز با پیمانکاری شرکت نوآوران 87 آمل برای 300 راس گوسفند باهدف ایجاد همزمانی فحلی در دام و متعاقب آن همزمانی زایش در گله و چندقلو زایی در گله جهت بهبود مدیریت پرورش و مدیریت تغذیه در گله و در نهایت ارتقای تولید گوشت قرمز پیگیری و در حال انجام است.

مدیرجهاد کشاورزی آمل با اشاره به اعتبارات این بخش کشاورزی آمل تصریح کرد: در راستای توسعه بخش کشاورزی از محل ستاد توسعه بخش کشاورزی استان مازندران مبلغ 135 میلیارد و 705 میلیون ریال به شهرستان آمل تخصیص داده شد.

وی افزود: در همین راستا، ستاد توسعه شهرستان 556 طرح به مبلغ 35 میلیارد و 368 میلیون ریال آنرا مصوب کرد که تعداد 259 طرح به مبلغ 110 میلیارد و 578 میلیون ریال مصوب بانک شد که از این مبلغ 227 مورد به مبلغ 73 میلیارد و 825 میلیون ریال عقد قرارداد انجام گرفت.

امینی گفت: 5/54 درصد اعتبارات این بخش جذب و الباقی در حال تکمیل پرونده است.

وی اذعان کرد: این مبالغ برای طرح‌های دام، طیور، زنبورداری، دامپزشکی، صنایع، گلخانه، اصلاح و احیای باغات، مکانیزاسیون، حفظ نباتات و شیلات و ترویج هزینه می‌شود.