سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

اجرای طرح آبیاری قطره‎ای در 20 هکتار از باغات نکا - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح آبیاری قطره‎ای در 20 هکتار از باغات نکا

حسن سلیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نکا از اجرای طرح آبیاری قطره‎ای در 20 هکتار از باغات نکا خبر داد و اظهار داشت: برای اجرای این طرح، بالغ بر یک‌هزار و 120 میلیون ریال هزینه شده است.

وی با بیان اینکه کمک بلاعوض دولت در اجرای آبیاری قطره‌ای در باغات و مزارع همچون گذشته ادامه دارد، افزود: برای اجرای آبیاری تحت فشار از محل اعتبارات بلاعوض دولت به ازای هر هکتار مبلغ 56 میلیون ریال پرداخت می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی نکا با بیان اینکه کشاورزان باید برای استفاده بهینه از منابع آبی برای تجهیز باغات و مزارع به آبیاری قطره‌ای تلاش کنند، ادامه داد: با توجه به کمک بلاعوض دولت در این زمینه، آبیاری قطره‌ای برای جلوگیری از هدر رفت آب نیز بسیار موثر است.

سلیمی گفت: با توجه به حمایت مسئولان، استقبال خوبی از سوی کشاورزان منطقه در این راستا انجام شده است و اجرای این طرح در 20 هکتار از باغات منطقه بیانگر اهتمام ویژه کشاورزان به این مهم و یاری رساندن به دولت است.

وی همچنین در ادامه با اشاره به توسعه باغداری‌ و درختکاری در اراضی شیبدار بیان داشت: درختکاری در این اراضی مهم‌ترین و تنها راه بهره‌برداری بهینه از اراضی شیبدار است.

مدیر جهادکشاورزی نکا یادآور شد: بسیاری از زمین‌های زراعی روستایی و به ویژه در بخش هزارجریب نکا دارای اراضی شیبدار است که با اطلاع‌رسانی و ترویج مناسب در این بخش تلاش شده تا کاشت گردو و انواع درخت سیاه‌ریشه مورد توجه قرار گیرد تا کشاورزان از درآمدزایی مناسبی برخوردار شوند.

سلیمی گفت: کشت گیاهان دارویی نیز از دیگر مسائلی است که در منطقه هزارجریب از رشد خوبی برخوردار است و با تقویت این نوع کشت در منطقه نیز می‌توان برای اشتغال‌زایی تلاش کرد که کشت مریم گلی، گل محمدی، گل گاوزبان و... در منطقه در حال انجام است.

وی تصریح کرد: ارائه راهکارهای علمی و کیفی، دسترسی به آب مناسب و ارائه مناسب الگوی کشت در این مناطق می‌تواند تا حدود زیادی از مشکلات کشت نامناسب در این اراضی بکاهد که کشاورزان منطقه باید در این راه و اجرایی شدن این طرح کمک کار جهاد کشاورزی باشند.