سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

اجرای روش ترکیبی و مدرن در سرشماری نفوس ومسکن - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای روش ترکیبی و مدرن در سرشماری نفوس ومسکن

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه گفت: سرشماری نفوس و مسکن امسال به‌روش ترکیبی و مدرن اجرا می‌شود.

اجرای روش ترکیبی و مدرن در سرشماری نفوس ومسکن

به گزارش خبرگزاری فارس از چالوس، بهرام اکبرزاده در پنجمین جلسه شورای اداری این شهرستان، با اشاره به اینکه نخستین سرشماری در سال 1335 انجام شد، اظهار کرد: در هشتمین سرشماری که امسال اجرا می‌شود اساس کار جدید ترکیبی و مدرن است.

وی با مقایسه فراوانی جمعیت از دوره‌های قبل تاکنون، خاطر‌نشان کرد: بیشترین بازه جمعیت در حوزه‌هایی مانند کار، اشتغال و ازدواج است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه میانگین برد خانوار در مازندران 2.9 درصد است، تصریح کرد: در حال حاضر هفت درصد خانوارهای استان تک‌نفره‌اند و این یعنی افراد به سمت تنهایی و مجردی در حال گرایش هستند.

این مسؤول با اعلام اینکه امید به زندگی در استان نسبت به میانگین کشور بیشتر است، افزود: با توجه به اینکه وضعیت رفاه در این استان بیشتر است بنابراین امید به زندگی روند خوبی دارد.

اکبرزاده با اشاره به اینکه در مازندران میزان باروری 1.4 درصد است، خاطر‌نشان کرد: وقتی این رقم به عدد دو برسد یعنی جمعیت جایگزین می‌شود در حالی‌که خانواده‌ها امروز جمعیت را جایگزین نمی‌کنند و اینها همه یعنی در آینده بحران جمعیتی داریم.

وی با تأکید بر اینکه طرح سرشماری یکی از وقایع مهم کشور است، گفت: این طرح در تمام برنامه‌ریزی‌های کشور و مهم‌تر از آن در انتخابات نقش اساسی داشته و برای 10 سال مبنای برنامه‌ریزی‌ها است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه از اجرای طرح سرشماری بدون استفاده از کاغذ برای نخستین‌بار در کشور خبر داد و افزود: سرشماری به روش‌های سنتی و مدرن می‌تواند انجام شود که تا قبل از سال 95 چهره به چهره بود ولی امسال کاغذ جمع شده و از روش سنتی خارج شده و به‌روش ترکیبی و مدرن رسید.

این مسؤول با اعلام اینکه زمان سرشماری از سه مهر تا 23 مهر‌ماه امسال به‌صورت مفید و در قالب اینترنتی است، تأکید کرد: از اکنون باید فراخوان این طرح داده شود و در این زمینه تبلیغات وسیع صورت پذیرد چرا که وقتی اطلاعات اینترنتی پر می‌شود دقت بیشتر است و خطای آماری روش چهره به چهره به حداقل می‌رسد.

اکبرزاده با اشاره به اینکه امسال مراحل ثبت‌نام در سایت sarshomari95.ir قابل اجرا است، گفت: بهورزان با طراحی نرم‌افزار «سیب»، مدیران مدارس به‌دلیل دسترسی به اینترنت و ترغیب دانش‌آموزان و دهیاران به‌عنوان نماینده‌های دولت می‌توانند در پرکردن اطلاعات به‌مردم کمک کنند.

وی با بیان اینکه در سرشماری با روش حضوری که پس از سرشماری اینترنتی انجام می‌شود در شهرستان چالوس 32 مأمور و سه سرگروه در این کار دخیل هستند، افزود: بر اساس برآوردهای سرشماری سال 90 انتظار داریم که 37 هزار و 306 خانوار در چالوس سرشماری شوند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه در پایان با اشاره به اینکه صحت، دقت و سرعت شعار سرشماری امسال است، گفت: با توجه به اینکه میان ضریب نفوذ اینترنت در مازندران از میانگین کشور سه درصد بیشتر است و در استان 110 هزار کارمند در دستگاه‎های دولتی، نظامی و انتظامی اشتغال دارند، بنابراین باید از فردا لوگوی سرشماری را در سایت‌های خود قرار دهند زیرا هر قدر درصد استقبال از سرشماری افزایش پیدا کند هزینه دولت کاهش می‌یابد.