جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

اجرای آزمایشی پرونده الکترونیکی پزشک خانواده در روستاهای مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای آزمایشی پرونده الکترونیکی پزشک خانواده در روستاهای مازندران

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از آغاز اجرای آزمایشی پرونده الکترونیکی پزشک خانواده در روستاهای استان خبر داد .

اجرای آزمایشی پرونده الکترونیکی پزشک خانواده در روستاهای مازندران

محسن اعرابی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت : پس از اجرای موفقیت آمیز مرحله آزمایشی توسط 19 پزشک خانواده در شهر بابلسر ، این نرم افزار از هفته پیش برای کسب اطمینان از کارایی همه جانبه در اختیار پزشکان خانواده روستایی این شهرستان قرار گرفته است .
وی تعداد پزشکان خانواده روستایی بابلسر را 18 نفر اعلام کرد و افزود : پس از اجرای این مرحله و رفع نواقص احتمالی ، نرم افزار از سوی مرکز اطلاعات فناوری وزارت بهداشت تائید نهایی شده و به صورت رسمی در تمامی مناطق مازندران اجرایی خواهد شد .
اعرابی گفت : با اجرایی شدن این نرم افزار ، تمامی اطلاعات مربوط به افراد زیر پوشش هر پزشک خانواده در آن ثبت و پرونده های کاغذی کنونی از رده خارج می شود .
وی افزود : هم اکنون مطب بیشتر پزشکان خانواده در مازندران مملو از پرونده های کاغذی حاوی اطلاعات مربوط به ویزیت و انجام کارهای درمانی و بهداشتی افراد زیر پوشش است و این وضعیت کار را برای یافتن اطلاعات هر بیمار توسط پزشک و کادر اداری و درمانی فعال سخت کرده است .
او ادامه داد : مهم ترین مزیت پرونده الکترونیکی در کنار ارائه اطلاعات و سوابق درمانی افراد تحت پوشش به پزشک ، فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز برای انجام تحقیقات گسترده تر بهداشتی در کشور و برنامه ریزی بر اساس آن است .
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : یکی از معایب پرونده های کاغذی این است که حتی پزشک خانواده هم نمی تواند برآورد و ارزیابی کلی از وضعیت سلامتی افراد زیر پوشش داشته باشند.
نرم افزار مورد نیاز برای تشکیل پرونده الکترونیکی افراد زیر پوشش پزشک خانواده در مازندران که توسط یکی از پزشکان این استان طراحی شده است شامل منوهای ورود پرونده ، شرح حال معاینات ، بیماری های قلبی ، سوابق بیماری های خانوادگی ، عادت بیمار ، تشخیص کنونی ، آزمایش ، دارو ، واکسیناسیون ، اقدامات کلینیکی ، یادآوری و پایان ویزیت است .
در این نرم افزار که مورد بازدید خبرنگاران ایرنا قرار گرفت ، هر پزشک خانواده پس از مراجعه بیمار با وارد کردن کد ملی وی به پرونده الکترونیکی پزشکی و درمانی او دست می یابد و در هر صفحه پرونده اطلاعات وکارهای انجام شده قابل رویت است .
به گفته اعرابی ، نرم افزار پرونده الکترونیکی توسط یکی از پزشکان مازندران طراحی و از بهمن ماه سال 93 توسط پزشکان خانواده شهری در بابلسر به صورت آزمایشی به اجرا گذاشته شد.
اجرای طرح پزشک خانواده شهری از سال 1391 به صورت پایلوت در استان های مازندران و فارس آغاز شد و در حال حاضر این دو استان با عنوان پیشرو در اجرای طرح شناخته می شوند .
هم اکنون 600 پزشک خانواده شهری و 400 پزشک خانواده روستایی در اجرای این طرح در مازندران مشارکت دارند .
بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیش از 95 درصد از جمعیت سرشماری شده برای اجرای این طرح زیر پوشش آن قرار دارند .
مجریان طرح پزشک خانواده در مازندران معتقدند کمتر از پنج درصد باقی مانده افرادی هستند که در سرشماری شرکت داشتند ولی هنگام اجرای طرح بنا به عللی از استان خارج شدند .
مازندران طبق آمارهای رسمی حدود سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد .