جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

اتمام برداشت برنج در مازندران/ کشاورزان به بحث کشت پاییزه توجه کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

اتمام برداشت برنج در مازندران/ کشاورزان به بحث کشت پاییزه توجه کنند

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اتمام برداشت برنج در این استان، گفت: کشاورزان به بحث کشت پاییزه توجه کنند

اتمام برداشت برنج در مازندران/ کشاورزان به بحث کشت پاییزه توجه کنند

عزیزالله شهیدی‌فر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: در حال حاضر 99 درصد ارقام محلی و بیش از 80 درصد برنج پرمحصول برداشت شده‌ است.

وی اضافه کرد: امسال 25 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران به نشای مجدد و 45 هزار هکتار به کشت رتون اختصاص یافت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران افزود: با توجه به بارندگی‌های اخیر در حال حاضر مشکل آب اراضی از طریق آب‌های سطحی و رودخانه‌ها تأمین شده است.

شهیدی‌فر با تأکید بر اینکه کشاورزان در مزارع شالیزاری در بخش کوددهی آفات و بیماری‌ها مدیریت کنند، گفت: این موضوع در بحث نشای مجدد و رتون مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در بحث شالیکوبی‌ها مشکل خاصی وجود ندارد، اظهار داشت: برنامه ما این است با تسهیلات مستقل در شالیکوبی‌ها و شرکت‌های بخش خصوصی دستگاه‌های خشک‌کن حدواسط قرار دهیم تا کشاورز این اختیار را داشته باشد ماه‌ها پس از برداشت محصول خود را نگهداری کنند و همچنین تنظیم بازار اتفاق بیفتد.

* برنج از قیمت خوبی در بازار برخوردار است

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه در حال حاضر برنج در بازار مازندران از قیمت خوبی برخوردار است، افزود: در صورت کاهش قیمت امادگی لازم برای خرید توافقی وجود دارد.

شهیدی‌فر گفت: برداشت برنج تا 31 شهریور ماه امسال در مازندران به پایان می‌رسد.

وی در پاسخ سوال خبرنگار فارس که با توجه به بحث جلوگیری از واردات برنج باز هم شاهد پخت برنج خارجی در کبابی‌ها و رستوران‌ها هستیم، گفت: با جلوگیری از واردات خودبه خود برنج ایرانی جای خود را می‌گیرد البته تا حد معینی باید واردات صورت گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: با توجه به اینکه برنج خارجی از فرآوری ویژه‌ای برخوردار بوده، طرز پخت آن راحت و آسان است ولی از لحاظ طعم با برنج ایرانی قابل مقایسه نیست.

شهیدی‌فر در بحث تخلیط برنج، اظهار داشت: در گذشته شاید این مسائل نبودیم امروزه برخی به دلیلی سودجویی و چشم و هم‌چشمی نابجا برنج ایرانی و خارجی را با هم مخلوط کرده و تحت عنوان برنج ایرانی به خورد مصرف‌کنندگان می‌دهند که کار بسیار ناپسندی است.

* تخلیط برنج؛ اقدامی سودجویانه و غیرمنصفانه

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مصرف‌کنندگان این برنج را با عنوان ایرانی خریداری می‌کنند اقدامی سودجویانه و غیرمنصفانه است و کسی این موضوع را تایید نمی‌کند و با توجه به بازرسان با این موضوع به‌صورت جدی برخورد می‌شود.

وی با اشاره به آغاز کشت پاییزه در مازندران، اظهار کرد: کشت محصولاتی از جمله کلزا، گندم، جو و شبدر آغاز شده که مهم‌ترین موضوع در بحث کشت پاییزه تهیه بذر مناسب، استاندارد، قابل اطمینان و عاری از علف‌های هرز بوده که که از لحاظ کمی، کیفی، ژنتیکی و فیزیکی بسیار بااهمیت است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: موضوع مهم دیگر در بحث کشت پاییزه بحث تغذیه است که باید به‌صورت جدی مدیریت شود.