آب و آیینه

عنوان ویژه برنامه شبهای محرم و و صفر است که هر شب به صورت زنده و به تعداد 61 برنامه به تهیه کنندگی آقایان محمد برجسته و فرهاد قلی نژاد  از ساعت :3017 ، به مدت 90 دقیقه  پخش شد.

آفتاب محرم برمی آید و کربلای دل را در پرتو خود می سوزاند. سرخی بیرق ایستادگی از گلدستة دست ها بالا می رود و در باد به حرکت در می آید.

عطر شهادت مشام را می نوازد و چشم ها در انتظار طراوت اشک به تماشا می نشیند. عقربه زمان روی نقطة پنجم عشق قفل می شود. خواب ها از چشم های خسته می گریزد و حسینیة سینه ها سیاه پوش می شود. آری محرم شده و انتظار لباس های مشکی به سر آمده است. این شب ها باید به سوگ نشست.

عاشورا در متن زندگی شیعه و در عمق باورهای پاک او جریان داشته و نهضت کربلا در طول چهارده قرن با کوثری زلال و عمیق ، سیراب کننده جان‌ها بوده است . هم اکنون نیز عاشورا کانونی است که میلیون‌ها دایره‌ی ریز و درشت از ارزش‌ها ، احساس‌ها ، عاطفه‌ها ، خرد‌ها و اراده‌ها برگِرد آن می‌چرخد و پرگاری است که عشق را ترسیم می‌کند . بی شک ، محتوای آن حماسه عظیم و انگیزه‌ها و اهداف و درس‌هایش یک فرهنگ غنی و ناب و الهام بخش را تشکیل می‌دهد و در حوزه‌ی وسیع تشیّع و دلباختگان اهل بیت ، کوچک و بزرگ و عالِم و عامی ، همواره با فرهنگ عاشورا زیسته، رشد کرده و برای آن جان باخته‌اند تا آنجا که د‌ر آغاز تولّد کام نوزاد را با تربت سیّد الشهدا (ع ) و آب فرات بر می‌دارند و هنگام خاکسپاری تربت کربلا همراه مرده نگه می دارند و در فاصله ولادت تا مرگ هم به حسین بن علی (ع ) عشق می ورزند و برای شهادتش اشک هم می‌ریزند و این مِهر مقدس با شیر وارد جان می شود و با جان بدر می رود .

 راديو مازندران در راستاي انتقال ارزش‏هاي ايثار و شهادت امام حسين (ع) و ياران جان برکفشان، وهمگام با عزاداران هم استانی ، ويژه برنامه آب آیینه را برای انعکاس آیینها و عزاداری‌های این ایام با آیتمها ی متنوعی چون نمایش،گزارش،مداحی،مرثیه،عبرتهای عاشورا،مسابقه،پیامک  تهيه و پخش مي کند.

در این ویژه برنامه که به دهه اول محرم و سه روز پس از شهادت امام حسین(ع) و یارانشان اختصاص دارد تلاش می شود تا به معرفی ابعاد شخصیتی امام حسین (ع) و انگیزه قیام ایشان و روشنگری درباره قیام عاشورا با توجه به الگوی حسنه بودن سیدالشهدا امام حسین (ع)، تبیین روشن بینانه و تحلیل روز آمد واقعه عاشورا، منطبق با فضای این ایام بپردازد و شنوندگان را با معارف قرآنی و روایی مربوط به محرم آشنا کند.

 

 

Loading the player...
عوامل تولید:

مجری:طاهره رحماندوست-میلاد شوکائیان

نویسنده:لطف اله سعیدی فر

صدابردار:سامی یوسفی

گزارشگر:عسگری امینی

 
تاریخ تولید: 1393


پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو