جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

آب‌تخت حدود 70 درصد از شالیزارهای آمل برای آغاز عملیات کاشت - نمایش محتوای خبر

 

 

آب‌تخت حدود 70 درصد از شالیزارهای آمل برای آغاز عملیات کاشت

معاون فرمانداری ویژه آمل گفت: تاکنون حدود 70 درصد از زمین‌های کشاورزی و شالیزارهای این شهرستان برای آغاز عملیات کاشت برنج آب‌تخت شد.

آب‌تخت حدود 70 درصد از شالیزارهای آمل برای آغاز عملیات کاشت

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، سیدجعفر رسولی صبح امروز در شورای کشاورزی، منابع طبیعی و حفاظت از منابع آب این شهرستان، اظهار کرد: هم‌اکنون کشاورزان مشغول در امر شالیزاری به آب تخت شالیزارها، شخم و شیار توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: تاکنون حدود 70 درصد از شالیزارهای این شهرستان آب‌تخت شد.

معاون فرماندار ویژه آمل با اعلام وجود حدود 39 هزار هکتار اراضی کشاورزی و شالیزاری در این شهرستان، تصریح کرد: طی سال‌های گذشته مقداری از اراضی شالیزاری به امور باغی و کشت‌های دیگر اختصاص یافت.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان آملی امسال در زمینه شالیزاری از سال‌های قبل پیشی گرفتند، بیان کرد: با توجه به اطلاع‌رسانی و آموزش‌های لازم مراکز ترویج، تلاش بخشداران و دهیاران در امر آگاهی دادن به کشاورزان باعث شد تا شاهد آب تخت بیشتر اراضی این شهرستان باشیم.

رسولی با بیان اینکه در بخش دشت‌سر این شهرستان در امر کشاورزی نسبت به سال‌های گذشته حدود یک ماه به جلو گام برداشتیم، اظهار کرد: این مهم باعث پیشرفت کشاورزان در امر داشت و برداشت می‌شود.

معاون فرماندار ویژه آمل با تأکید بر تهدید معضل کم‌آبی در اثر عدم توجه کشاورزان به آب‌تخت به موقع، ادامه داد: با وجود گرمای هوا طی چند روز ممکن است مشکل زیادی برای کشاورزان ایجاد شود.

وی با اعلام کم بودن آب‌بری زمین‌های زارعی و وجود دبی مطلوب و مورد نیاز برای آب، بیان کرد: باید با تشویق کشاورزان باعث شویم تا آب‌تخت به‌زودی انجام شود.

رسولی با اشاره به اینکه برخی از زمین‌های زراعی امسال به کشت دانه‌های روغنی کلزا مشغول بودند، بیان کرد: امسال در بخش تأمین کود شیمیایی مشکل نداریم.

وی با تأکید بر تشکیل جلسه مدیریت بحران به‌منظور واکنش دام‌ها برای جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی، ادامه داد: این بیماری باعث ایجاد دلهره در دامداران شده است.

رسولی با اشاره به اینکه بیماری تب برفکی در این شهرستان تقریباً مهار شده است، خاطرنشان کرد: در زمینه خسارت‌های گذشته به کشاورزان نیز افراد به بانک‌های عامل و بانک کشاورزی معرفی شدند و امیدواریم به آنها توجه لازم شود.

وی با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها در زمینه آگاهی دادن به کشاورزان، گفت: از عملکرد بانک‌ها برای ارائه خدمات به خسارت‌دیدگان بخش کشاورزی رضایت نداریم.