جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

ابرازنگرانی نسبت به پذیرش بیش ازظرفیت در مرکز معتادان پرخطر مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

ابرازنگرانی نسبت به پذیرش بیش ازظرفیت در مرکز معتادان پرخطر مازندران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نسبت به پذیرش بیشتر از ظرفیت مجاز در تنها مرکز نگهداری معتادان پرخطر استان ابراز نگرانی کرد و خواستار برنامه ریزی برای این منظور شد .

ابرازنگرانی نسبت به پذیرش بیش ازظرفیت در مرکز معتادان پرخطر مازندران

قاسم جان بابایی روز چهارشنبه در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر مازندران ادامه داد : در حالیکه ظرفیت مجاز برای پذیرش و اقامت معتادان پرخطر در تنها مرکز ماده 16 این استان 120 نفر است اما گاها تا 400 معتاد نیز در این مرکز پذیرش می شود .
مرکز ماده 16 نگهداری معتادان به مجموعه هایی با فضای خوابگاهی گفته می شود که معتادان پرخطر از نظر ابتلا و احتمال ابتلا به بیماری های واگیر همچون ایدز ، هپاتیت در آنها نگهداری می شوند .
وی ادامه داد : پذیرش بیش از اندازه در این مرکز می تواند از نظر بهداشتی ، درمانی ، امنیتی و اخلاقی مسائلی را ایجاد بکند .
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با توجه به نگهداری معتادان مبتلا به برخی بیماری های واگیر همچون ایدز و هپاتیت احتمال انتقال بیماری به دلیل کنترل نشدن شرایط وجود دارد .
وی افزود : در صورت وجود چند بیمار مبتلا به ایدز در این مرکز ، افزایش موارد بیشتر معتاد ایدزی فرضیه ای است که احتمال وقوع آن زیاد است .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران تعداد مراکز نگهداری و درمان معتادان در استان را بیش از 500 مرکز اعلام کرد و گفت که با توجه به تعداد 6 هزار و 700 مرکز نگهداری معتادان در کشور ، مازندران بیشترین تعداد این مراکز را دارد .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد : با نگهداری 49 هزار و 610 معتاد در این مراکز 78 درصد معتادان استان زیر پوشش قرار گرفتند .
بررسی های مراجع رسمی مازندران پیش بینی کرد که بیش از 60 هزار معتاد در استان وجود دارد .
وی با اشاره به اینکه بیشترین میانگین سن اعتیاد 15 تا 25 سال است ، ادامه داد : نخستین مکان مصرف مواد مخدر 30 درصد معتادان در منزل دوستان و اماکن مخروبه است .
جان بابایی اصلی ترین افراد پیشنهاد دهنده مواد مخدر را دوستان همجنس و غیر همجنس نام برد و گفت که حدود 40 درصد معتادان، این افراد را پیشنهاد دهندگان به مواد مخدر اعلام کردند .