رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

«اوسنی» - نمایش محتوای صدا

 

 

«اوسنی»

نویسنده: مهدی قاسم زاده 

صدابرداران : سامی یوسفی، حق شناس، اوشیب نتاج، میرقربان نژاد

«اوسنی» (قصه های مازرونی) به تهیه کنندگی سکینه بوداغی هر شب از ساعت ۲۱:۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه از صدای مازندران پخش می شود.

فرهنگ شفاهی، تاریخ و فرهنگ نانوشته مردمی است که طی هزاران سال سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده است.پرداختن به این مقوله و جمع آوری آثار موجود این فرهنگ، گامی مؤثر در حفظ آن است.
فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها در حوزه قصه، افسانه، متل، شعر و ضرب المثل بیانگر تفکر و باورهای مردم است. گذشتگان ما به دلیل برخوردار نبودن از فرهنگ مکتوب دغدغه ها، شادی ها و آمال و آرزوهای خود را در قالب قصه ها و افسانه ها ارائه می دادند اما طی چند دهه اخیر با توجه به تحول جامعه و رشد فناوری، زبان ها و گویش های ما در معرض خطر افول و زوال قرار گرفته است.
  چند سالیست که شش ماه دوم سال برنامه رادیویی قصه های مازرونی در قالب قصه و نمایش از شبکه ی استانی پخش می شود که با استقبال طبقات مختلف اعم از تحصیل کرده ها و دانشگاهیان و عموم مردم رو به رو شده است .جذابیت قصه و نوع روایت آن با بهره گیری از زبان و موسیقی مازندرانی در کنار نمایش باعث جذابیت این مجموعه شده است.
این برنامه در راستای ترویج و اشاعه فرهنگ ، زبان و فولکلور  مازندران،ترویج فرهنگ افسانه گویی و قصه خوانی بین خانواده ها ونیز ایجاد دقایقی خوش و سرگرم کننده برای اوقات فراغت شبانه مخاطبان، با جذابیت قصه و نوع روایت آن که با بهره گیری از زبان و موسیقی مازندرانی در کنار نمایش  می باشد ،مهمان شنوندگان فهیم مازندرانی است.
در کنار متون و منابع اصیل مازندرانی و نقل افسانه های کهن این دیار بنا به ضرورت بعضی متون کلاسیک ادبیات فارسی نیز به مازندرانی برگردان و در قالب قصه و نمایش اجرا می شود.

سال تولید: 1396


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ

پربيننده ترين توليدات راديو

جدیدترین تولیدات رادیو