جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

80 درصد از ظرفیت سد البرز در مازندران پر شد - نمایش محتوای خبر

 

 

80 درصد از ظرفیت سد البرز در مازندران پر شد

رییس اداره بهره برداری از سد البرز (لفور) مازندران گفت: 80 درصد از ظرفیت آبگیری این سد با بارش های اخیر پر شد.

80 درصد از ظرفیت سد البرز در مازندران پر شد

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مازندران، جواد دادویه اظهار داشت : هم اکنون 114 میلیون متر مکعب آب در پشت سد البر در این استان ذخیره سازی شد.
به گفته وی باران اوایل آبان ماه سالجاری حدود پنج درصد از ظرفیت این سد را با حجم حدود هفت میلیون 700 هزار متر مکعب را پر کرد.
وی میزان ظرفیت آبگیری سد البرز در این استان را حدود 142 میلیون متر مکعب اعلام کرد.
دادویه افزود: سد البرز توانست با تنظیم دبی 90 متر مکعب آب در روز در دهم آبان ماه سالجاری جلوگیری بروز سیل را به مناطق مسکونی و اراضی کشاورزی به شهرستان بابل و بابلسر را بگیرد.
رئیس اداره بهره برداری سد البرز مهمترین مزیت ساخت این سد را کنترل سیلاب و تنظیم آب مورد نیاز برای بخش کشاورزی دانست.
براساس گزارش شرکت آب منطقه ای مازندران بخش زیادی از آب موجود در سد البرز مربوط به سال آبی 94-93 است که به دلیل تکمیل نشدن شبکه زهکشی این سد در سال زراعی گذشته مورد استفاده قرار نگرفته و با تکمیل این شبکه در سال جاری، در سال زراعی جاری در صورت کم آبی از این سد برای حدود 70 هزار هکتار از اراضی پایین دستی مورد استفاده قرار می گیرد.
در استان مازندران 10 سد فعال با تنظیم حدود 400 میلیون متر مکعب آب وجود دارد و سه سد نیز در دست ساخت قرار دارد که با تکمیل آن حدود یک چهار ذخایر دو نیم میلیارد متر مکعب منابع آب های سطحی این استان با میانگین بارش سالانه 730 میلیمتر ذخیره سازی می شود.
همچنین طرح مطالعاتی ساخت 10 سد دیگر نیز از سال 91 تاکنون در این استان شمال کشور شروع شده که در صورت تایید طرح های مطالعاتی و تکمیل آن حدود دو میلیارد متر مکعب از آب های سطحی مازندران قابلیت ذخیره سازی می یابد