سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

43 درصد مازندرانی‌ها روستانشین هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

43 درصد مازندرانی‌ها روستانشین هستند

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان مازندران، فرج‌الله ملکی در نشست مشترک رؤسا، معاونان و کارشناسان ثبت احوال مازندران گفت: آمار ثبت احوال چون براساس ثبت واقعه است مطمئن‌ترین آمار رسمی کشور بوده و برای بسیاری از نیازهای آماری مرجع قابل اتکا و معتبر است.

وی افزود: ثبت احوال شرایطی را فراهم کرده است که بسیاری از وقایع به ثبت 100 درصدی نزدیک است و به صورت آنلاین در پایگاه اطلاعاتی جمعیتی کشور قابل استخراج و بهره‌برداری است.

مدیرکل ثبت احوال استان مازندران تصریح کرد: وقتی چنین ظرفیت آماری دقیقی در کشور وجود دارد نباید افرادی با توسل به منابع آماری ضعیف که برای مقاصد دیگری گردآوری شده نتیجه‌گیری‌های نادرستی را در خصوص تحولات جمعیتی کشور در جامعه القاء کنند.

وی اظهار داشت: تا پایان بهمن ماه سال جاری جمعیت استان مازندران 3 میلیون و 138 هزار و 493 نفر است که از این تعداد یک میلیون و 782 هزار و 691 نفر معادل 56.8 درصد در شهر و یک میلیون و 355 هزار و 802 نفر معادل 43.2 درصد در روستاهای استان سکونت دارند.

به گفته ملکی، ولادت ثبت شده در 11 ماهه اول امسال 41هزار و و 506 واقعه بیان بوده که از این تعداد 21 هزار و 290 مورد مربوط به تولد پسران و 20 هزار و 216مورد مربوط به دختران بوده است.

ملکی ادامه داد: در طول این مدت 14هزار و 705مورد وفات گزارش شد که 8 هزار و 183 نفر از فوت‌شدگان مرد و 6 هزار و 522 نفر شامل زنان است که بیشترین موارد فوتی مربوط به بیماران قلبی عروقی بود.

مدیر کل ثبت احوال مازندران درباره آمار ازدواج و طلاق نیز بیان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون 27 هزار و 456 مورد ازدواج و 6 هزار و 572 مورد طلاق در استان مازندران به ثبت رسیده است که بیشترین ازدواج‌های ثبت شده مربوط به گروه سنی 20 تا 24 سال و بیشترین موارد طلاق مربوط به گروه سنی 25 تا 29 سال است.

ملکی میانگین سن ازدواج آقایان و خانم‌ها را به ترتیب 28 سال و 24 سال دانست و اظهار داشت: میانگین سن طلاق بین 35 و 29 سال است.

وی گفت: بیشترین نرخ ازدواج مربوط به استان‌های اردبیل، خراسان شمالی و زنجان و کمترین نرخ ازدواج مربوط به استان‌های البرز، تهران و کرمان بوده و بیشترین نرخ طلاق در استان‌های خراسان رضوی، کردستان و کرمانشاه و کمترین نرخ طلاق در استان‌های ایلام، کرمان و سیستان و بلوچستان به ثبت رسیده است.

ملکی افزود: مازندران در ازدواج رتبه 21 و در طلاق رتبه 6 کشوری را داراست که بیشترین طلاق ثبت شده مربوط به زوج‌های همسن و زندگی مشترک کمتر از یک‌سال است.