جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

کندلوس نگین مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

کندلوس نگین مازندران

شکل خانواده ،کماکان به صورت گسترده وانتخاب همسر،در گذشته توسط والدین وامروزه توسط زوج جوان صورت می گیرد.
براي رفتن به كندلوس بايد در جاده چالوس بعد از گذشتن از شهر مرزن‌آباد، 6 كيلومتر رانندگي كنيد تا به جاده‌اي فرعي و آسفالته در سمت راست به نام دوآب كجور برسيد، بعد از پيمودن 42 كيلومتر در همين جاده زيبا و باتوجه به تابلوهاي موجود در مسير وارد كندلوس مي‌شويد.
مردم کندلوس دارای جشن ها وآیین های خاصی هستند که بخش (مانند جشن تیرگان ) باقیمانده  جشن های بسیار کهن است.
این مردم دارای افسانه هایی چون"مینا و پلنگ"و "قوزبالای قوز" و .... هستند ودر بخشی موسیقی و اشعار نیز دارای اشعار نغز و زیبایی چون "رعنا کندلوسی"و"امیری" هستند و در بخش بازیهای سنتی مانند "کلشت کاkeleshteka"و "سی کل کاsikeleka" و.... می باشند. کندلوسی ها برای زمان و گاهشماری آن در سال و ماه و روز دارای اصطلاحات خاصی هستند که هر یک بیانگر گاهشماری سنجیده در این روستاست.
گویش مردم کندلوس مازندرانی و با مازندرانی ساری و بابل کمی متفاوت است و مقداری به گیلان گرایش دارد. این مردم دارای غذاها و پوشاک سنتی هستند.مثلا غذاهایی مانند"آردیم آشardimash"و"سرج بی serjbi"و ... رایج است .آنچه در کندلوس حائز اهمیت است ،نوعی مبادله کالا همانند نظام در "کولا"است ؛ بدین صورت  که برخی از اشیا زینتی و گرانبها بین پدر و پسر و افراد طایفه مبادله می شود که مبادله در این روستا تاثیر روانی دارد.
روستاي كندلوس با تاريخي 4000 ساله، در دل كوهستان‌هاي البرز، چشم براه همدمي است تا سفره دل باز كند و از زنان و مرداني پاك سرشت و سختكوش سخن گويد. اين روستا بحق و به انصاف يكي از زيباترين روستاهاي ايران محسوب مي‌شود كه همچون نگيني در دل طبيعت زيباي البرز شمالي مي‌درخشد. كندلوس، در امتداد دره زانوس و منطقه سرسبز كجور، يكي از اولين و كهن‌ترين سكونتگاه‌هاي بشر در استان مازندران قرار دارد.

 

Kndlus, the rural sector functions Kojour Noshahr city in Mazandaran province of Iran.