سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

کاهش 50 درصدی صید ماهیان استخوانی در مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش 50 درصدی صید ماهیان استخوانی در مازندران

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران گفت: از آغاز فصل صید ماهیان استخوانی در دریای مازندران تا پایان بهمن ماه صید ماهی 50 درصد کاهش داشته است.

کاهش 50 درصدی صید ماهیان استخوانی در مازندران

عباس‌علی شیخ تبار امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: 54 تعاونی صیادی پره با حدود 4 هزار عضو در استان مازندران در حال فعالیت هستند.

وی بیان کرد: از آغاز فصل صید ماهیان استخوانی در دریای مازندران (20 مهر امسال) تا 30 بهمن ماه امسال در مجموع یک‌هزار و 80 تن صید داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش را شاهد هستیم.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران ادامه داد: در این مدت در بحث ماهی سفید 659 تن صید داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد افزایش داشته است.

شیخ‌تبار با اعلام اینکه عمده کاهش صید در بحث ماهی کفال است، تصریح کرد: در این مدت صید ماهی کفال 342 تن بوده، در حالی‌ که 77 درصد کاهش نسبت به سال گذشته را شاهد هستیم.

وی افزود: در این مدت میزان صید ماهی کپور 10.7 تن بوده که 104 درصد نسبت به سال گذشته افزایش را شاهد هستیم.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران یادآور شد: در بخش سایر صید نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9 درصد کاهش داریم.

شیخ‌تبار درباره دلیل کاهش صید اظهار داشت: شرایط نامساعد جوی در واقع کاهش پایداری باد و جو و کاهش روزهای مساعد برای پره‌کشی از جمله دلایل کاهش صید در این مدت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته عایدی صیادان در هر پره‌کشی به طور متوسط 150 کیلو بود، ولی امسال با کاهش متوسط 35 درصدی در هر پره‌کشی به 100 کیلو کاهش یافته است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران بیان داشت: امیدواریم در این مدت باقی‌مانده 2 هزار تن صید داشته باشند تا از 3 هزار تن فزونی پیدا کنیم.

شیخ‌تبار درباره ارزش اقتصادی ماهیان صید شده در فصل صید جاری، اظهار کرد: ارزش اقتصادی ماهیان صید شده در این مدت 231 میلیارد ریال بوده است.

وی در پایان گفت: میزان صید ماهی در مازندران از آغاز فصل صید تا 30 بهمن ماه امسال از نظر وزنی 50 درصد کاهش و از نظر اقتصادی 37 درصد کاهش نسبت به سال قبل داشته است.