سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

کاهش 16 درصدی بارش در بخش مرکزی و شرق مازندران در سال آبی گذشته - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش 16 درصدی بارش در بخش مرکزی و شرق مازندران در سال آبی گذشته

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران گفت : در سال آبی 94 ـ 93 ( مهر 93 لغایت شهریور 94 ) بخش مرکزی و شرق مازندران با کاهش 16 درصدی بارش و 25 الی 91 درصدی رواناب مواجه بوده است.

کاهش 16 درصدی بارش در بخش مرکزی و شرق مازندران در سال آبی گذشته

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی آب منطقه ای مازندران محمد ابراهیم یخکشی با بیان وضعیت ریزش های جوی استان و اثرات آن بر منابع آب در سال آبی گذشته گفت : مقادیر متوسط بارندگی و جریان های سطحی استان در 12 ماه گذشته ( مهر 93 لغایت شهریور ماه سال جاری ) نسبت به مدت مشابه دراز مدت به ترتیب 4 درصد افزایش و 37 درصد کاهش نشان می دهد .
مدیر عامل آب منطقه ای مازندران افزود : مقادیر متوسط بارندگی و جریان های سطحی مناطق مرکزی و شرق استان با حداکثر تمرکز کشاورزی در مقایسه با دوره دراز مدت به ترتیب 16 درصد کاهش و آبدهی رودخانه های این مناطق 25 تا 91 درصدکاهش نشان می دهد که این امر در مقایسه در طی 40 سال گذشته بی سابقه بوده است .
وی با اشاره به وقوع تعدد سیلاب در سال آبی گذشته از جمله سیلاب روزهای 26 و 27 شهریور ماه سالجاری تصریح کرد : این سیلاب سبب طغیان رودخانه های تالار ، بابلک ، بابلرود و آزارود نور شدودر مسیر خود خسارات فراوانی به تأسیسات تقاطعی و تعدادی از آبادی های وارد نمود .
وی با قدردانی از تلاش همکاران بخش مطالعات پایه منابع آب شرکت در سنجش آب سطحی و زیرزمینی استان بیشترین دبی لحظه ای ( دبی پیک سیلاب ) را رودخانه تالار در ایستگاه ها ی شیرگاه و کیاکلا را به ترتیب 28 و 48 متر مکعب بر ثانیه ، رودخانه بابلک در ایستگاه تمر 45، رودخانه بابلرود در ایستگاه کشتارگاه 83 و رودخانه آزارود در ایستگاه وازتنگه 110 متر مکعب برثانیه اعلام کرد .