جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

واسطه گری بلای بازارهای مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

واسطه گری بلای بازارهای مازندران

مازندران نیز که مزیت کشاورزی و گردشگری آن بر همگان به اثبات رسیده است در چرخه اقتصاد ایران نقشی مهم دارد . اما مدتهاست این استان از پدیده ای رنج می برند که بیش از هر چیز موجب آزار تولید کنندگان شده است . دلالی و واسطه گری ! پدیده ای مخرب که ضمن هدر دادن توانمندی های تولید ، فرسایشی شدن روند عرضه و فرآوری را هم بدنبال دارد .
طاهایی استاندار مازندران تقریباً در همه جلسات ستاد تنظیم بازار و یا شورای اداری و اقتصادی استان بر کوتاه کردن دست واسطه گران از بازار تأکید کرده است . وی کنترل بازار و حذف سودجویان را بزرگترین دغدغه مردم در بازار دانست و گفت : برای رفع این دغدغه ها نیاز به جدیت بیشتر مسئولان و به ویژه بازرسان و ناظران است و این افراد نباید غفلت کنند .
مرادی از بازاریان میوه و تره بار ساری گفت : هر روز صبح بار تازه وارد میدان می شود و افرادی آن را می خرند و میان چند حجره دست به دست می شود و هر کدام سودی را به آن اضافه می کنند . به این ترتیب میوه ای که صبح وارد میدان شد پیش از خروج از میدان به بیش از 3 برابر قیمت خود می رسد .
وی رنگ کردن مرکبات به ویژه نارنگی را از دیگر تخلفات این افراد اعلام کرد و افزود : رنگ های مشتری پسند در گوشه های میدان میوه و تره بار جاسازی شده اند که در مواقع مختلف به میوه اضافه می شود . بیگلر تبار از مشاوران املاک بابل نیز با انتقاد از التهاب گاه و بیگاه در بازار مسکن علت بسیاری از این مسائل را واسطه ها و دلالان مسکن دانست و گفت : دولت باید برخورد جدی با این افراد داشته باشد زیرا از یک طرف باعث افزایش کاذب قیمت مسکن می شوند و از طرف دیگر القا ناپایداری و بی ثباتی در بازار می کنند که هیچ یک از این ها مورد قبول وی و همکارانش نیست .
مدیر بازرسی و نظارت سازمان صنعت معدن و تجارت مازندران هم وجود دلالان در بازار را رد نکرد اما آثار این حضور را اندک و ناچیز خواند . اصغر زاده دلیل اصلی گرانی و گرانفروشی را نوسان قیمت مواد اولیه و تخلف برخی فروشندگان برشمرد و افزود : دلالان و واسطه ها در نوسان قیمت ها و نیز افزایش قیمتها نقش دارند اما باید در کنار سایر مولفه ها بررسی شود وی تأکید کرد به منظور حذف واسطه ها و کنترل قیمتها طرح شبنم در مازندران آغاز شده است و هرکالایی که بارکد این طرح را نداشته باشد قاچاق محسوب می شود و مبادله آن غیر قانونی است
صالح نیا  رئیس مجمع امور صنفی مازندران نیز از حضور گسترده دلالان در بازار میوه و تره بار و لوازم خانگی انتقاد کرد و گفت : در برخی میادین میوه و تره بار افرادی اقدام به خرید می کنند و میان خودشان میوه ها دست به دست می شود و این یعنی افزایش کاذب قیمتها بدون حضور در بازار که فرصتی برای سودجویی دلالان شده است .
وی افزود : برای کنترل اوضاع ، مجمع امور صنفی آماده همکاری با نهادهای نظارتی است تا ضمن کوتاه شدن دست آنان از بازار و ایجاد آرامش در عرضه و تقاضا ، زمینه سالم تولید کنندگان نیز فراهم شود . اما جالب آنکه بازار خدمات فنی و مهندسی مازندران هم از گزند دلالی و واسطه گری بی نصیب نمانده است . رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با اشاره به فعالیت این افراد در دفاتر خدمات مهندسی و امور نظارتی گفت : دیده شده در برخی مناطق ، افرادی از شهرداری (به عنوان مرجع صدور پروانه ساخت ) مجوز صادر و در قبال آن خارج از محدوده کاری و نرخ بازار ، از متقاضی مبالغی دریافت می کنند . خاوری نژاد در توضیح روش دیگری از دلالی در این عرصه گفت : افراد وقتی برای دریافت پروانه به شهرداری مراجعه می کنند مسئول واحد مربوطه وی را به افراد خاص یا دفاتر مهندسی مورد نظر خود معرفی و از این راه برای خود درآمد کسب می کند .
وی تصریح کرد : برای جلوگیری از ادامه این روند به تازگی ابلاغیه ممنوعیت صدور پرانه در این واحدها از شهرداری ها صادر شد و از این پس شهرداری ها در این باره نمی توانند دخالتی داشته باشند .
از بازار مسکن هم خبرهایی درباره فعالیت گسترده دلالان به گوش می رسد . افرادی که با ملتهب نشان دادن بازار هم بر عرضه و هم بر تقاضا تأثیر منفی می گذارند و زمینه افزایش کاذب قیمت مسکن (اجاره ، رهن ، خرید و فروش ) را فراهم می کنند . رهگشا معاون مسکن اداره کل راه و شهر سازی مازندران با تأیید این مسئله ، آن را از دغدغه های مهم بازار مسکن استان دانست و گفت : با توجه به خلأ های قانونی به ویژه در حوزه مشاوران املاک باید چاره ای اندیشید . وی با اعلام آمادگی برای برگزاری نشست با دستگاههای مرتبط در این باره افزود : قیمت مصالح ، قیمت تمام شده ، هزینه های مشاوران املاک و .... از مواردی هستند که به دلالی آلوده شده اند .
با توجه به گفته های مسئولان و شواهد بدست آمده می توان چنین گفت : دلالان با خاطری آسوده همچنان فعالیت می کنند و مسئولان هنوز اندر خم کوچه اول یعنی تدبیر هستند و در این میان مردم بیشترین خسارت را متحمل می شوند .