رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

علام فراخوان بیست و ششمین جشنواره تئاتر مازندران - نمایش محتوای خبر

 

 

علام فراخوان بیست و ششمین جشنواره تئاتر مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسامی مازندران، این اداره کل فراخوان بیست‌ و ششمین جشنواره تئاتر استانی را با چند تغییر نسبت به جشنواره‌های سال قبل منتشر کرد.

با اعلام اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران درباره جشنواره بیست‌ و ششم تئاتر، امسال دو ماه زودتر نسبت به دوره‌های گذشته در نیمه دوم مرداد برگزار می‌شود.

در این فراخوان علاوه بر تغییر زمانی، برخی محدودیت‌ها نیز در شرایط آثار قابل پذیرش گنجانده شده است که بر اساس آن، آثار اقتباسی از نمایشنامه‌های غیرایرانی امکان حضور در بخش رقابتی جشنواره را نداشته و نمایش‌های اجرا شده در جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای نیز مجاز به شرکت در بخش مرور تئاتر ایران جشنواره فجر نخواهند بود.

همچنین منع آثار حاضر در جشنواره‌های استانی و فرا استانی برای شرکت در این جشنواره لحاظ شده و امسال نمایش‌های اجرا شده در جشنواره‌های داخلی و نمایشنامه‌خوانی را هم شامل شده است.

شرایط شرکت در جشنواره به شرح ذیل است:

1- بخش رقابتی جشنواره که برگزیدگان آن در جشنواره منطقه‌ای حضور می‌یابند صرفاً اختصاص به آثار ایرانی با اولویت متون نویسندگان بومی خواهد داشت.

متون اقتباسی در صورتی مورد پذیرش قرار می‌گیرند که از گونه‌های دیگر ادبی همچون داستان، شعر، حکایت، رمان ایرانی و خارجی برگرفته شده باشند و اقتباس از نمایشنامه‌های غیرایرانی قابل قبول نخواهد بود.

در ضمن اقتباس از نمایشنامه‌های ایرانی که اجراهای متعددی داشتند تنها با ارایه طرح کارگردانی خلاقانه و مجوز نویسنده یا نماینده قانونی‌اش امکان‌پذیر است.

2- جشنواره به جز بخش رقابتی به تشخیص دبیر جشنواره میزبان آثار نمایشی در بخش‌های دیگری همچون میهمان، ویژه و جنبی است.

3- بخش مرور تئاتر ایران جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در سال 93 پذیرای آثاری که در جشنواره‌های استانی و منطقه‌ای اجرا شده‌اند، نخواهد بود و آثاری که در بخش غیررقابتی جشنواره استانی حضور دارند از این قاعده مستثنا هستند.

4- تمام آثار حاضر در بخش رقابتی جشنواره می‌بایست از آبان 1392 تا پایان تیرماه 1393 حداقل بین 5 تا 7 اجرای عمومی در شهرستان محل تولید داشته باشند.

تبصره: شهرهای دارای جمعیت 200 هزار تا 500 هزار نفر 7 اجرا نظیر شهرهای ساری، تنکابن، قائمشهر، بابل و آمل

و شهرهای دارای جمعیت کمتر از 200 هزار نفر شامل بقیه شهرستان‌های استان با پنج اجرا

5- در جشنـواره تئاتر استانی صـرفاً آثار صحنه‌ای مورد داوری و انتخاب قرار خواهند گرفت، بنابراین کارگردان‌های نمایش‌های خیابانی برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر لازم است در جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان شرکت و یا طبق فراخوان سی‌ و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر عمل کنند.

6- نمایش‌های حاضر در بخش رقابتی جشنواره نباید توسط همان گروه (کارگردان یا بازیگران) در هیچ یک از جشنواره‌های داخلی، استانی، منطقه‌ای، سراسری، بین‌المللی، صحنه‌ای و نمایشنامه‌خوانی شرکت کرده باشند.

7- ارائه مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره به هنگام ارائه درخواست از سوی کارگردان الزامی است.

8- کلیه گروه‌های ثبت شده در طرح استقرار گروه‌های نمایشی، تنها با عنوان شهرستان محل استقرار خود و گروه‌های دیگر نیز صرفاً تحت نام شهرستان محل فعالیت دائمی خود امکان شرکت در جشنواره را دارند.

9- درخواست هرگونه امکانات خاص از سوی گروه‌های نمایشی به لحاظ سالن و تجهیزات فنی مربوط به اجرا می‌بایست تا پیش از برگزاری جشنواره به دبیرخانه دائمی تئاتر استان ارائه شود و در غیر این صورت دبیرخانه جشنواره هیچ‌گونه تعهدی در قبال درخواست‌های گروه نخواهد داشت.

10- آثاری که موضوع نمایشنامه آنها منطبق با فرهنگ بومی یا بسترهای تاریخی، سیاسی، ادبی و آیین‌های استان بوده یا به فرهنگ ایثار و شهادت، شعار سال و موضوعات سیاسی و اجتماعی و سبک زندگی بپردازند در اولویت خواهند بود.

11- ستاد برگزاری جشنواره مسئولیتی در قبال ساخت‌ و ساز دکور، دوخت لباس و چاپ تبلیغات نمایش‌ها نداشته و صرفاً خدمات معمول نصب دکور و آماده‌سازی صحنه را ارائه خواهد کرد.

12- مدارک، عکس‌ها، پوسترها، نمایشنامه‌ها و فیلم‌های ارسال شده اعم از پذیرفته شده و پذیرفته نشده مسترد نمی‌شود.

13- دبیرخانه جشنواره کمک هزینه گروه‌های راه‌یافته را با توجه به نیازهای ضروری صحنه شامل دکور، لباس و موسیقی و تعداد عوامل اجرایی، بُعد مسافت و نیازهای ایاب و ذهاب و همچنین سطح کیفی آثار شرکت‌کننده لحاظ می‌کند.

14- چنانچه در هر مرحله‌ای از انتخاب آثار مغایرتی با بندهای پیش گفته اثبات شد دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی، گروه نمایشی را از حضور در جشنواره استانی، منطقه‌ای و فجر باز می‌دارد.

15- تصمیم‌گیری در خصوص موارد پیش‌بینی نشده در فراخوان بر عهده ستاد برگزاری جشنواره و حسب سیاست‌های اداری و مقررات جاری خواهد بود.

16- متقاضیان حضور در جشنواره لازم است مدارک زیر را حداکثر تا مهلت تعیین شده به دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر استان، مستقر در واحد هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ارسال کنند.

الف) فرم تکمیل شده شرکت در جشنواره، یک قطعه عکس و خلاصه سوابق کارگردان

ب) سه نسخه متن تایپ شده نمایشنامه به انضمام فایل Word به همراه مجوز کتبی نویسنده

ج) سه حلقه لوح فشرده با کیفیت از اجرای عمومی نمایش

گاه‌شمار جشنواره:

مهلت ارسال آثار تا پایان تیرماه 1393

بازبینی زنده آثار در نیمه اول مرداد 1393

برگزاری جشنواره در نیمه دوم مرداد 1393